کتاب رفلکسولوژی ( بازتاب درمانی )

یکی از برنامههای متداول و بسیار مفید و البته لازم در خدمات استاندارد در اسپاهای دنیا، بهبود شرایط و اصلاح سبک زندگی برای جهتگیری به سمت زندگی سالم و سمزدایی از بدن است. اما چیزی که لازم به یادآوری بوده این است که علوم کل نگر، علومی جدید نیستند و عمر آنها به اندازه عمر آدمی و متناسب با آگاهی انسان است و فقط این علوم در زمان ما دوباره کشف می شوند. » برای او بیان می کنند و با این کار به کودک احساس لذت بخش درک شدن را می دهند؛ یعنی همان کاری که ما در مهارت همدلی انجام می دهیم. آمارهای زیادی وجود دارد که نشان می دهد در کشورهای توسعه یافته، ماساژ یکی از بهترین روش هایی است که می تواند برای افراد دچار سکته مغزی تاثیر فراوانی بگذارد. در رابطه با تاثیر رفلکسولوژی بر اختلالات روانی در سالهای اخیر تحقیقات و مطالعات گسترده ای در دانشگاه های میشیگان و هاروارد و کلمبیا انجام شده است که با تست تکنیک های رفلکسولوژی بر روی تعداد زیادی از بیماران دارای افسردگی مزمن و اضطراب و خشم و عصبانیت و حتی دوقطبی و وسواس به نتیجه های شگفت انگیزی از تاثیر این تکنیک ها دست پیدا کرده اند.تا حدی که طبق گزارش این تیم های تحقیقاتی , انجام تکنیک هایی خاص از رفلکسولوژی بدون دارو توانسته بیش از 85 درصد این بیماران را به حالت طبیعی و نرمال خود بازگرداند که این رقم میتواند انقلابی در درمان بیماریهای خلقی باشد.

نتایج نشان دهندة آن بود كه درمان رفلكسولوژی منجر به كاهش زمان زایمان و نشانههای جسمی تجربه شده توسط مادران باردار، گشته بود. هرچند نباید جای مشاورهی درمانی را بگیرد، اما قطعاً ارزش این را دارد که یکبار امتحان شود- بههرحال آسیبی نمیرساند و قطعاً مفید خواهد بود! اما برگشت به کار بیماران روانی بسیار دشوار است و نگهداری آنها نیز در برخی موارد بسیار هزینهبر است. 2- افکار وسواسی غیرقابل کنترل نیز از نشانه های اختلال اضطراب می باشد. 9- تپش قلب می تواند ناشی از اختلال اضطراب باشد. 11- خشکی دهان می تواند ناشی از اضطراب باشد. عوارض و عواقب ناشی از درمان دارویی به علت درمان طولانی مدت از جمله کاهش توان جسمی، خوابآلودگی، کم تحرکی در برخی موارد و عدم پیگیری خانوادهها در مصرف مداوم داروها باعث ناتوانی فرد میشود. درمان بیماران اعصاب و روان بسیار هزینهبر است. این علم یک درمان ظریف و هنری شفا بخش است که جزو علوم کل نگر یا طب مکمل میباشد و باایده درمان از طریق ماساژ کف پاها، دست ها و لاله گوش ها پایه ریزی شده است. مقایسه درمان شناختی رفتاری و بازتاب درمانی در کاهش وزن و اضطراب در افراد مبتلا به چاقی. حس لامسه برای انسان حس بسیار مهمی است و به صورت فطری و غریزی و بدون اینکه آموزش خاصی دیده باشد، برای دلداری دادن به افراد و انتقال آرامش، معمولآ دست آنها را می گیرد و برای آرام ساختن و تسکین خود و دیگران، ازآن استفاده می کند.

از طرفی شخص دچار اختلالات نام برده دچار مشکل در ارتباط بر قرار کردن با افراد جامعه و حتی عزیزترین نزدیکان خود میشود که همین امر باعث تشدید بیماری شخص میشود و این دور باطل ادامه پیدا میکند تا حدی که بیمار را از پا در بیاورد و به کلی گوشه نشین و عزلت طلب و در اکثر مواقع نیاز به بستری کردن کند. یکی از اتفاقاتی که برای این دسته میافتد بیکاری مطلق در دوران بیماری است. 10- ناتوانی در آرام بودن و لرزش از نشانه های اضطراب است. یك درمانگر، معمولاً مطالب مورد بحث و ابزار مورد نیاز را آماده میكند، مكان راحتی را در نظر میگیرد و یك موسیقی آرام نیز به عنوان زمینه به محیط درمان اضافه میکند. چون بیماران جسمی با توجه به نوع مشکل خود علاوه بر اینکه ممکن است در طول درمان کار خود را از ندهند بعد از دوره درمان به سرعت به محیط کار خود بازمیگردند. بازتاب درمانی، برای تشخیص و درمان بیماری های مختلف استفاده می شود. 12- بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و یا پاها از علایم بیماری اضطراب است. این علم قدمت دیرینه ای دارد چرا که در مصر( مقبره آهور در ساکارا ) که به مقبره طبی معروف بوده و مربوط به چهار هزار سال پیش می باشد، بر دیواره آن عکسی حک و نقاشی شده که بازتاب درمانی و ماساژ کف دست و پا را نشان می دهد، همچنین در متون طبی اولیه چین باستان به آن اشاره شده است و حتی بقراط در حدود500 سال پیش از میلاد مسیح در مورد ماساژ و تسکین درد مفاصل توسط آن صحبت کرده است.

در نتیجه، بازتاب درمانی، می تواند احساس درد در نواحی مختلف بدن را کاهش داده و تسکین دهد. وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب،غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب کمک میکند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبهی خود انقباض عروقی را کاهش می دهد بطوریکه خون و جریان عصبی با آزادی راحتی (بیشتری جریان می یابند و در نتیجهی بهبود) جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند. و اثر بخشی محصولات مراقبت پوست نیز با بررسی ناحیه گونه قبل و بعد از استفاده مداوم طی ۱ ماه ارزیابی شد. از دید عده ای,خشم بخشی از واکنش مغز به بیمناکی اش از درد است.هنگامی که شخص خودآگاهانه به تصمیم اقدام میگیرد تا بلافاصله رفتار تهدیدکننده نیروی بیرونی دیگری را متوفق کند,خشک احساس غالب(رفتاری,ذهنی و کالبد شناختی) در وی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید