پرویز پرستویی عکسی پرماجرا از صدام حسین منتشر کرد!

پرویز پرستویی عکسی از صدام حسین در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد.

به گزارش وقت صبح، پرویز پرستویی عکسی را که به شکل مخفیانه از صدام هنگام شستن لباس‌هایش را منتشر کرد و متن کوتاهی بر آن نوشت.

پرویز پرستویی عکسی صدام حسین منتشر کرده است.

ماجرای انتشار عکسهای خصوصی صدام حسین در زندان

عکسهای صدام حسین در زندان که او را با لباس زیر  و نیز در حال شستن لباس با دست نشان می‌دهد جمعه شب (۲۰ مه ۲۰۰۵) خبر اول شبکه تلویزیونی «ان. بی. سی.» آمریکا را تشکیل می‌داد.

این عکسها، نخست در شماره همان روز روزنامه «سان» چاپ لندن و «نیویورک پست» چاپ آمریکا که هر دو متعلق به امپراتوری رسانه‌ای «روپرت مورداک» استرالیایی هستند انتشار یافته بود و «سان» وعده انتشار عکسهای بیشتری را داده بود که روز بعد به این وعده عمل کرد.

این عکس‌ها از دوربین امنیتی سلول شش متر مربعی صدام استخراج شده و مربوط به یک سال و چند ماه پیش بود، زیرا که شکل ریش صدام در این مدت تغییر کرده است.

این دوربین در طول شبانه روز از صدام و حتی توالت رفتن او عکس می‌گیرد تا حرکاتش زیر نظر ماموران محافظ او باشد که آمریکایی هستند.

یکی از عکسها، صدام را در حال خواب با کت نشان می‌داد و ثابت می‌کرد که سلول او در شب سرد بوده و لخت بودن وی در عکس دیگر حکایت از گرمای سلول در ساعات روز دارد. بنابراین به نظر می‌رسد زندان او محیط راحتی نبوده است.

سلول صدام دارای یک صندلی پلاستیک، یک تخت یکنفره کوچک (سفری – موقت) و یک میز کوچولو است.

گفته شده است این وضعیت و عمل انتشار عکس‌ها که با هدف تحقیر زندانی صورت گرفته از مصادیق نقض اصول و مفاد کنوانسیون ژنو است که تحقیر و اهانت به زندانی جنگی را اکیدا منع کرده است.

انتشار این عکس‌ها همچنین مغایر با قانون آمریکایی «منع مداخله در زندگی خصوصی افراد» خوانده شده است که الگوی سایر کشورها قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید