واکنش آمریکا به تصمیم روسیه درباره خروج از ایستگاه فضایی بین المللی

به گزارش مجله خبری نگار/ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی گفت: ما از تصمیم روسیه برای ترک ایستگاه فضایی بین‌المللی پس از سال ۲۰۲۴ باخبر شده ایم. با توجه به کار علمی مهم انجام شده در ایستگاه فضایی بین‌المللی، همکاری حرفه‌ای ارزشمند آژانس‌های فضایی ما در طول سال‌ها و به‌ویژه با توجه به تجدید توافقنامه ما در مورد همکاری پرواز‌های فضایی، این یک تحول ناگوار است. ما از بیانیه روسیه در این زمینه غافلگیر شدیم.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، رئیس آژانس فضایی روسیه روز سه شنبه اعلام کرد مسکو تصمیم گرفته است پس از سال ۲۰۲۴ از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج شود و بر ایجاد پایگاه خود در فضا تمرکز کند.

بر اساس این گزارش، یوری بوریسوف مدیر کل “روس‌کاسموس” آژانس فضایی روسیه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: به تمام تعهدات خود در قبال شرکای خود عمل خواهیم کرد، اما تصمیم برای ترک این ایستگاه برای پس از سال ۲۰۲۴ گرفته شده است.

وی افزود: مسکو با خروج از تلاش چندجانبه در زمان تنش‌های شدید، شروع به تاسیس ایستگاه فضایی خود خواهد کرد.

وی به پوتین گفت: اولویت‌های اصلی ایجاد ایستگاه فضایی روسیه خواهد بود.

بر اساس این گزارش، اظهارات بوریسوف بیانیه‌های قبلی مقامات فضایی روسیه در مورد قصد مسکو برای خروج از پایگاه فضایی، برنامه همکاری بین اروپا، ایالات متحده، روسیه، کانادا و ژاپن در سال‌های آینده را تایید کرد.

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) پیش از این اعلام کرد که هنوز از قصد روسیه برای خروج از ایستگاه فضایی بین‌المللی آگاه نیست. “رابین گاتنز” مدیرایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا گفته بود که هیچ خبری رسمی دریافت نکرده‌ایم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا می‌خواهد روابط فضایی آمریکا و روسیه پایان یابد، پاسخ داده بود: خیر، هرگز.

دیدگاهتان را بنویسید