نابودی کبد با مصرف این نوشیدنی محبوب

نابودی کبد با مصرف این نوشیدنی محبوب

 

با مصرف کردن این نوشیدنی پرطرفدار بدون شک، کبد شما نابود خواهد شد. بیماریهای کبدی یکی از بدترین و خطرناک ترین عوارض نوشابه های گازدار و شیرین کننده های مصنوعی هستند.

 

مطمئنا شما هم با تاثیر نوشابه بر چاقی آشنایی دارید، اما این نوشیدنی‌های گازدار و شیرین می‌توانند تاثیر جدی بر کبد شما هم بگذارند و باعث نابودی آن شوند.

 

نابودی کبد با مصرف این نوشیدنی محبوب

 

به گزارش گروه تغذیه و سلامتی ایران ناز بسیاری از مواد شیمیایی موجود در نوشابه تاثیر منفی بر کبد و سایر قسمت‌های بدن دارند.

 

وظیفه کبد در بدن انسان به دام انداختن سموم و تبدیل آن‌ها به مواد بی ضرر است، خون را تصفیه و چربی‌ها را متابولیز می‌کند بنابراین باید تا حد امکان سالم باشد.

 

مصرف نوشابه دلیل ابتلا به این بیماری‌های کبدی خواهد شد

 

نتایج یک آزمایش نشان داد که یک شیرین کننده مصنوعی بنام اسپارتام که در نوشابه‌های رژیمی استفاده می‌شود، وضعیت عملکرد کبد در موش‌های آزمایشگاهی را تغییر داده است.

 

اسپارتام باعث بروز مسمومیت کبدی می‌شود، بیماری که در اثر مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و اریترومایسین ایجاد خواهد شد. عوارض نوشابه بر کبد شامل:

 

نابودی کبد با مصرف این نوشیدنی محبوب

 

بیماری کبد چرب

بر اساس مطالعات انجام شده، نوشابه می‌تواند باعث بروز کبد چرب شود. در این تحقیق مصرف نوشابه افراد سالم و افراد دارای کبد چرب با یکدیگر مقایسه شدند و حدود ۳۶ ماه تحت نظر بودند.

 

بر اساس نتایج بدست آمده، ۸۰ درصد از افراد دارای کبد چرب روزانه ۵۰ گرم قند از نوشابه دریافت می‌کردند که این مقدار در افراد سالم خیلی کم‌تر بود.

 

اسپارتام موجود در نوشابه‌های رژیمی ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد و باعث بروز بیماری کبد چرب شود.

 

نابودی کبد با مصرف این نوشیدنی محبوب

 

تجمع ماده شیمیایی فرمالدئید در کبد

تحقیقات دیگری در این زمینه انجام شد و نشان داد که حتی مقدار کم اسپارتام هم باعث تجمع فرمالدئید در کبد موش‌های آزمایشگاهی و اتصال آن‌ها به پروتئین می‌شود.

 

فرمالدئید یک گاز است که به عنوان مواد نگه‌دارنده داخل اکثر مواد غذایی وجود دارد. علاوه بر این، می‌تواند از طریق دود سیگار و خوردن بعضی از غذاها وارد بدن شود.

 

این ماده در آزمایشگاه باعث ایجاد سرطان در حیوانات شده است. قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی فرمالدئید می‌تواند باعث بروز سرطان در انسان‌ها شود.

 

مسمومیت کبدی

در اینجا صحبت ما در مورد قند اسپارتام است که برای شیرین کردن نوشابه‌های رژیمی استفاده می‌شود و به کبد آسیب جدی وارد می‌کند.

 

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که اسپارتام یک ماده شیمیایی است که عملکرد کبد را تغییر می‌دهد و در نتیجه کبد از خود سم تولید می‌کند.

 

مسمومیت کبدی اغلب در اثر مصرف برخی از داروها ایجاد می‌شود. در واقع اسپارتام آنقدر برای بدن مضر است که همانند داروها به کبد آسیب می‌رساند.

 

نابودی کبد با مصرف این نوشیدنی محبوب

 

سیروز کبدی (نابودی کبد)

نوشابه با دارا بودن مواد نگه‌دارنده‌ای به نام سدیم بنزوات می‌تواند باعث بروز سیروز کبدی شود که سیروز کبدی در صورت عدم درمان منجر به ایجاد زخم و نارسایی کبدی خواهد شد.

 

بر اساس مطالعات انجام شده، سدیک بنزوات به سلول‌های کبد و ساید اندام‌های حیاتی بدن آسیب وارد می‌کند. در یک آزمایش، تاثیر بنزوات سدیم بر روی مخمر زنده مورد بررسی قرار گرفت.

 

نتایج نشان داد که بنزوات سدیم با غیرفعال کردن DNA در میتوکندری عملکرد سلول را مختل کرده و با بسیاری از بیماری‌هایی که عصب را تخریب می‌کنند مانند پارکینسون مرتبط است.

 

برخی تولیدکننده‌ها، استفاده از بنزوات سدیم را در نوشابه‌های خود متوقف کرده‌اند پس حتما مواد تشکیل دهنده نوشابه‌ها را قبل از خرید مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید