مقایسه تاثیر بازتاب درمانی پا با مالیدن روغن زیتون به پا بر کنترل آسم

این روش درمانی ریشه در مصر و چین باستان دارد که معتقد بودند دست ها و پاهای انسان آیینه بدن او هستند و نقاط خاص رفلکسی (بازتابی) در مناطقی از دست و پا (یا سایر بخش های بدن مثل سر و صورت) با ارگان ها، غدد و اعضاء بدن او ارتباط دارند و در صورت تحریک میتوانند روی آن اعضای هدف تأثیر بگذارند. خیلی ساده بخش داخلی سینهی پا را ماساژ دهید تا از حداکثر مزایای آن برای غدهی تیروئید سود ببرید. یوگا نوعی دستورات ذهنی و بدنی است که در اصل برای ایجاد آمادگی های جسمی و روحی استفاده میشده است. رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی یا بازتاب شناسی نوعی کار بر روی بدن است (نوعی ماساژ درمانی) که از طریق وارد کردن فشار بر روی نقاط مشخصی از دست، پا و لاله گوش برای کاهش استرس، کاهش درد و بسیاری موارد دیگر در کل بدن کاربرد دارد. در بسیاری از فرهنگ ها از «روغن های فرار » در جهت درمان، تسکین، احساس راحتی و تمدد اعصاب استفاده شده است. امروزه هم همه انسان ها در طول عمر خود مکرر تجربه کرده اند که با استشمام برخی رایحه ها دچار مشکل یا برعکس دارای احساس سلامت بهتر شده اند.

نسبت به آنچه احساس میکنیم، شجاع باشیم و بر اساس آن عمل کنیم تا رشد کنیم. باید نقاط قوت هر مکتبی را شناخت و فقط در همان موارد به آن مکتب مراجعه نمود که این از وظایف اصلی متخصصین و صاحب نظران هر مکتبی می باشد. این مکتب که جزئی از طب سنتی چین است از حدود 3500 سال قبل به درمان بیماری های مختلف پرداخته و با تعیین تعدادی نقطه در روی بدن (که عدد آن مورد اختلاف است ولی بالغ بر چند صد می شود)، معتقد است که با تحریک آن نقاط میتوان در کار بدن توازن برقرار کرده و اختلالات را اصلاح کرد. «معنویت» عبارت از اعتقاد به خدا یا قدرت برتر است و با مفهوم مذهب به معنای یک سری اعتقادات خاص تفاوت دارد. حتی وقتی کودک تنها بازی میکند، فردی در ذهناش به بازی او نگاه میکند، فردی که شاید بازیای را میفهمد که او خودش نمیفهمد. » متمرکز شوم که این پسر بهراحتی، بدون اینکه تصویر غیرعادی از خودش ارائه دهد، پذیرفت.

با دریافت ماساژ در این نقطه علاوه بر بهبود عملکرد مثانه میتوان هنگام بروز بیماریهایی مثل سنگ مثانه، التهاب و تورم مثانه یا بروز عفونت در این عضو به عنوان درمانی کمکی به رفلکسوتراپیست مراجعه کرد یا با یادگرفتن شیوه صحیح ماساژ آن را در خانه انجام داد. سوجوک، به دلیل اثر درمانی سریع در سندروم دردها، به عنوان روشی ایدئال شناخته شده است. هم در منابع دینی (احادیث طبی) و هم در متون طب ایرانی به استفاده از بوهای خوش یا مواد بودار برای رسیدن به فوائد و اثرات درمانی اشاره شده است. جهت استحصال و استخراج این روغن ها یا عطرها از روش های خاصی بهره میگرفتهاند که ابن سینا، پزشک مشهور ایرانی بنیان گذار روش تقطیر امروزی بوده است. معتقد بودند که جهان بر دو اصل یین(YIN) و یانگ(YANG) استوار است و زندگی انسان نیز نتیجه برخورد و ترکیب و تعادل همین دو نیرو است. تعدادی از مطالعات در دانشگاه دوک نشان داد که ترکیب مشارکت فعال در یک جامعه مذهبی و دعای مکرر اثرات فوقالعادهای روی فشار خون دارد. نتایج نشان دهندهٔ آن بود كه درمان رفلكسولوژی منجر به كاهش زمان زایمان و نشانههای جسمی تجربه شده توسط مادران باردار، گشته بود.

اکثر مردم معتقدند که دعا در بهبود آنها نقش دارد چنانکه یک مطالعه در سال 1996 در آمریکا نشان داد که 82 درصد مردم معتقد به تاثیر دعای خود شخص در بهبود بیماری، 73 درصد معتقد به تاثیر بیشتر درمان با دعای دیگران، 77 درصد معتقد به نقش خدا در درمان بیماری های صعب العلاج یا خطرناک و 64 درصد نیز معتقد بودند که در صورت درخواست و خواهش بیمار پرسنل درمانی نیز باید در دعا جهت بهبودی او مشارکت کنند. جالب اینکه بیماران در بیمارستانی در شهر سؤول ( کره) بستری بودند ولی از عدهای در آمریکا، کانادا و استرالیا خواسته شده بود برای یک گروه از آنها دعا کنند. البته باید دانست دعا یک روش جایگزین نیست بلکه مکمل سایر درمان هاست و مبتلایان به بیماری های خطرناک نباید دعا را به عنوان خط اول درمان انتخاب کنند و درمان خود را به تأخیر بیندازند. به علت کاربردهای مختلف درمانی، عوارض جانبی کم، هزینه پایین و تأثیر سریع، این روش همچنان مرسوم مانده است و در حال حاضر، هم به عنوان یک روش درمانی اولیه و هم در کنار سایر روش های درمانی در ایران و جهان مورد استفاده قرار میگیرد. این بخش از نظر مراجعهکننده، غالبا بخش محبوب درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید