مقایسه تاثیر بازتاب درمانی و حمام پا بر کیفیت خواب سالمندان: کارآزمایی بالینی تصادفی

12- بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و یا پاها از علایم بیماری اضطراب است. 14- تنش عضلانی از علایم اضطراب است. رفلکسولوژی پرطرفدارترین روش درمانی در چند سال اخیر است که امروزه با استقبال بسیار زیادی به خصوص در آمریکا و کشورهای اروپایی و سایر کشورهای توسعه یافته مواجه شده است. این روش بر این اصل استوار است که نقاط بازتاب ها، با اندام های درونی و غدد درون ریز در ارتباطند و با تحریک، فشار و ماساژ این نقاط، می توان تعادل را به سیستم باز گرداند و بدین صورت است که فشار و ماساژ، موجب تحریک عضو در برگیرنده می شود و ترشح هرمون ها و آنزیمها اتفاق می افتد و آنگاه بدن بر اساس اصل خود درمانی، باعث سلامت فیزیکی و ذهنی خود می شود. این روش سنتی-مدرن که ریشه کشف آن به کشور چین در 5000 سال گذشته میرسد,روز به روز در حال تکمیل و تحقیقات علمی میباشد و برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله افسردگی و اختلالات روانی با درصد بالایی از موفقیت در درمان استفاده میگردد.رفلکسولوژی بر پایه انجام تکنیک هایی ایجاد شده است که با توجه به بیماری مورد نظر نقاط خاصی از بدن را تحریک میکنیم و در نتیجه عملکرد اندام های داخلی مرتبط با آن بخش به تعادل میرسد و به اصطلاح مانند روز اول میشود و بیماری به مرور از بین میرود و شخص مانند دوران کودکی سرزنده و شاد و سلامت به زندگی باز میگردد.

همکاری بین رفلکسولوژیست ها و محققین با تجربه مسئلهای است ضروری تا بتوان مطالعات سطح بالای از نظر کیفیت مورد نیاز برای تصمیمگیری در مورد میزان تأثیر بازتاب شناسی را انجام داد. بعضی از این ناقل های عصبی، در مغز وجود دارند و در روش درمانی بازتاب درمانی، مکان هایی وجود دارند که با ماساژ آنها، می توان سلول های عصبی مغز را تحریک کرد و باعث شد که فرد احساس آرامش بیشتری کند و تفکرات منفی را از خودش دور کند. وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب،غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب کمک میکند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبهی خود انقباض عروقی را کاهش می دهد بطوریکه خون و جریان عصبی با آزادی راحتی (بیشتری جریان می یابند و در نتیجهی بهبود) جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند. یهریزی شده که نقاط بازتابی (رفلکس) در روی کف دستها و پاها وجود دارند که با تمام قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین برده و به آرامش اعصاب کمک میکند .

یعنی اینکه ما وقتی میخواهیم دونات بخریم به خود دونات و موادش توجه می کنیم نه به شکل ظاهری آن که حلقه خالی وسط را دارد یا نه؟ اما چیزی که لازم به یادآوری بوده این است که علوم کل نگر، علومی جدید نیستند و عمر آنها به اندازه عمر آدمی و متناسب با آگاهی انسان است و فقط این علوم در زمان ما دوباره کشف می شوند. کتاب «رواندرمانی چیست» بازتاب دهنده یک باور بنیادین در «مدرسه زندگی» دوباتن است که معتقد است رواندرمانی بزرگترین گامی است که ما میتوانیم در جهت خودفهمی و شکوفایی خویش برداریم. مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از اجرای طرح پلازا در کنگاور برای نخستین بار در استان کرمانشاه با معیارها و استانداردهای موردنظر برای یک دورهمی صمیمانه خبر داد و اظهار داشت: پلازا به بیان مهندسی خود به معنی میدان و یا میدانچه است که ما تلاش می کنیم در پیرامون فضای ورودی معبد آناهیتا مکانی این چنینی را اجرا کنیم.

این تحریکات از یک طرف بر سیستم انرژی بدن تأثیر می گذارد که باعث می شود تا انسدادهایی که داخل کانال های انرژی و مریدین ها اتفاق افتاده باز شود و از طرف دیگر، بر سیستم عصبی که باعث ترشح منظم هورمون ها، آنزیم ها، انتقال دهنده های عصبی و مسکن های طبیعی بدن و اندروفین ها می شود، تأثیر می گذارد. در حال حاضر روش های ماساژ درمانی مختلفی وجود دارد و هدف همه آن ها باز کردن انسدادهایی است که منجر به عدم تعادل در ناحیه ای خاص از بدن می شود که نهایتاً بیماری اتفاق می افتد. چون بیماران جسمی با توجه به نوع مشکل خود علاوه بر اینکه ممکن است در طول درمان کار خود را از ندهند بعد از دوره درمان به سرعت به محیط کار خود بازمیگردند. در حقیقت با رفلکسوتراپی این بخش علاوه بر آنکه میتوان به درمان اختلالهای عملکردی ریه و دستگاه تنفسی کمک کرد، میتوان احتمال ابتلا به برخی از بیماریهای این ناحیه را نيز به حداقل رساند. خشم را یکی از حالات طبیعی انسان ها میدانند که در واقع راهی است برای نجاب دادن یا حفظ کردن فرد از یک نگرانی یا خطری که در حال وقوع است.نمودهای خارجی خشم را در حالات چهره و بدن,واکنش های کالبدشناختی و گاه رفتارهای تهاجمی در ملآ عام میتوان یافت.

دیدگاهتان را بنویسید