مقایسه تاثیر بازتاب درمانی و حمام پا بر کیفیت خواب سالمندان: کارآزمایی بالینی تصادفی

6- با افزایش آزادسازی اندروفین ها به کنترل درد کمک می شود. گرچه مشکلاتی نظیر میخچه، پینه و موارد مشابه را غالباً ناشی از کفشهای نامناسب میدانند و لیکن اینها تنها بخشی از اختلالات هستند و بازتاب شناسی بر این باور است که مشکلات پاها با اختلالات درونی بدن مرتبط هستند. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما دچار ضعف بینایی، نزدیک بینی یا دوربینی شده، باید حتما او را نزد متخصص چشم پزشکی ببرید و از دستورات او و بازتاب درمانی در كنار هم برای بهبود شرایط دید بیمارتان استفاده کنید. رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی ازجمله تکنیکهای طب مکمل است که برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی مورد استفاده قرار میگیرد. دوره های طب مکمل در بسیاری از دانشگاهها مانند دانشگاه مونیخ Munchen ، گیسن Giessenو دوسلدوف (Dusseldorf تدریس می گردد . بسیاری از مردم برای ماساژ و کمک به بازگرداندن سلامتی عمومی و ایجاد آرامش و حس خوب به رفلکسولوژیست (کسی که عمل رفلکسولوژی را انجام می دهد) مراجعه میکنند. لازم به ذکر است که اگر شخص دریافت کننده پیام برای آن آماده نباشد ، ارسال پیام مناسب نخواهد بود. انرژی حیاتی بدن که به آن «چی» (chi) گفته میشود در کانالهایی که بهصورت نصفالنهاری از سراسر طول بدن میگذرد و در طب سوزنی به آن «مریدین» گفته میشود، جریان دارد.

وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب،غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب کمک میکند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبهی خود انقباض عروقی را کاهش می دهد بطوریکه خون و جریان عصبی با آزادی راحتی (بیشتری جریان می یابند و در نتیجهی بهبود) جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند.در ادامه همراه باشید تا با درمان دیابت به کمک رفلکسولوژی آشنا شوید. روش استفاده: هر شب کف پاها را با روغن زیتون،کنجد طبیعی ، روغن بنفشه و روغن سیاهدانه، زیاد چرب کنید.مقدار روغن زیاد روی پوست پا استفاده کنید چراکه فرایند جذب تا صبح ادامه خواهد داشت.روغن های بسیار نافذ هستند و سریع از طریق کف پا در بافت بدن جذب می شوند. این تکنیک را میتوانید به صورت انفرادی برای هر دست تکرار کنید یا توپ را بین کف هر دو دست گرفته و به طور همزمان هر دو نقطه روی کف دستها را درگیر کرده و روی آنها به طور همزمان کار کنید.

ابزار مورد استفاده پرسشنامه کیفیت خواب پیترزبورگ بود که قبل و بعد از مداخله برای هر دو گروه تکمیل¬شد. برای انجام این درمان ابتدا کف دست و پا تمیز میشود و سپس درمانگر با بررسی دقیق کف دست و پا به دنبال هرگونه تغییر یا ضایعه میگردد که میتواند به تشخیص کمک کند سپس بر اساس شرایط بیمار، نقاط خاصی را انتخاب کرده و به وسیله دست یا ابزار مخصوصی فشار میدهد. درمانگر شما ممکن است هنگامی که با استفاده از فشار ملایم بخشهای مختلفی از بدنتان را ماساژ میدهد سنگ را نیز در دست خود نگه دارد. این حالت به شما در بهبود هضم و سوخت و ساز بدن کمک میکند. برای افزایش میزان انرژی مغز و بهبود كارایی آن کافی است از انگشت شستتان کمک بگیرید و با کمک آن روی نقطه مشخص شده در تصویر روی سرانگشتان هر دست فشار وارد کنید. سوریا مودرا برای از دست دادن اشتها نیز استفاده میشود. علم بازتابشناسی معتقد است نقاط خاصی در کف دست و پای هر فرد وجود دارد که بازتاب و نماینده اندامها و ارگانهای مختلف بدن فرد از جمله قلب، مغز و کبد است. در درمان بیماری های مختلف نوزادان و کودکان از درد شکم گرفته تا یبوست، احتقان و آنفلوآنزا، میتوانید ازشیوه بازتاب شناسی استفاده کنید.

به گونه ای وترد شود که شخص تحت درمان، در نقاط مختلف پاها و دست ها حساسیت متفاوتی حس کند. بازتاب شناسی بدن را پاکیزه می سازد، سموم بدن را دفع می کند و به بدن در مبارزه با میکروب یاری می رساند. در کتاب رفلکسولوژی ( بازتاب درمانی ) تالیف اسکایی الکساندر و ترجمه سید علی حسینی تهرانی ، نقاط خاص تحریک پاها و مواردی ( درد ها و بیماری ها ) که با ماساژ این نقاط بهبود می یابند و همچنین نحوه درمان با ماساژ این نقاط به طور کامل توضیح داده شده اند. باید توجه داشت این روش با ماساژ کف دست و پا کاملا متفاوت است. برای این کار میتوانید از انگشت شست خود کمک بگیرید یا با کمک یك توپ توپر برای ماساژ نقطه مشخص شده اقدام کنید. این کار برای پای دیگر نیز به همین صورت انجام می شود. انگشتان یک دست را در وسط کف دست دیگر فشار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید