مقالات علمی همکاران-نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان پروستات

همه ی این ها احتمالاً نقشی را در پیشگیری ازسرطان ایفا می کنند. پزشکان هنوز در حال کار بر روی بهترین راههای استفاده از انواع جدیدتر اسکن PET هستند و حتی ممکن است بعضی از آنها فعلاً در همه مراکز تصویربرداری موجود نباشند. زمانی که صحبت از درمان پروستات در طب سنتی راه های زیادی را می توانید بیابید. در حالی که این توصیه های متداول، رژیم غذایی سالمی را تضمین می کنند، اما می توانید با اینکه کدام غذاها را انتخاب کرده و چگونه آنها را آماده کنید تا غذای شما ظاهر خوب و طعم خوش آیندی داشته باشد و همچنین نیازهای غذایی شما را برآورده کند، خود را سرگرم کنید. در میان خانواده کلمها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهرهمند هستند. در این مطالعه سطح کولین در بدن بیماران مبتلا به سرطان پروستات بررسی شد اما سبک زندگی آنها در گذشته، نوع خوراکی مصرفی و میزان فعالیت آنان مورد توجه قرار نگرفت. ممکن است اسکن استخوان، سرطان را در استخوان بیمار نشان دهد، اما برای تشخیص دقیق ممکن است تستهای دیگر مثل اشعه ایکس ساده، سی تی اسکن یا MRI یا حتی بیوپسی استخوان لازم باشد.

مطالعات نشان داده است مردانی که مصرف دائمی کلم بروکلی یا سویا داشتهاند کمتر دچار پروستات شدهاند. پروستات اندامی کوچک و نرم به اندازه یک گردو یا یک توپ پینگ پنگ و وزنی کمتر از ۳۰ گرم است. اندازه طبیعی پروستات ۳ در ۳ در ۵ سانتیمتر است. این تکنیک جدید MRI میتواند برای کمک به واضحتر نشاندادن مناطق احتمالی سرطان در پروستات و همچنین برای تخمین سرعت رشد سرطان مورداستفاده قرار گیرد. دیگر عامل تاثیر گذار که سرآغازی برای بروز سرطان است بیماری های مقاربتی از قبیل سوزاک، سیفلیس و عفونت های هرپسی هستند که آثار بسیار مخربی بر پروستات می گذارند. در صورت ابتلا به هموروئید یا فیشر آنال (شقاق مقعد)، تیم پزشکی را در جریان قرار دهید، چون DRE ممکن است این مشکلات را تشدید کند. توصیههای مراقبتی گوناگونی را در دوران نقاهت پس از جراحی پروستات باید رعایت کنید، این توصیهها از نیازهای ضروری و سادهای مانند مراقبت از زخم و مدیریت مشکلاتی مانند یبوست تا نیازهای پیچیدهتر مانند مقابله با عوارض پس از جراحی پروستات مانند اختلال نعوظ متغیر است. دیگر ردیابهای جدیدتر مثل Ga ۶۸ PSMA – ۱۱ و ۱۸F – DCFPylکه به پیفلوفلاستات F18 یا پیلاریفای معروف است، به آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات (PSMA) متصل میشوند، این آنتی ژن پروتئینی است که اغلب به مقدار زیادی در سلولهای سرطانی پروستات وجود دارد.

بههرحال، اثبات شده است که ردیابهای جدیدتر مثل فلوسیکلووین F18، سدیم فلوراید F18 و کولینC11 در تشخیص سلولهای سرطانی پروستات بهتر عمل میکنند. مرحله ۲: سرطان پیشرفته تر شده اما هنوز در ناحیه پروستات قرار دارد. اگر پزشک صلاح بداند که برای تشخیص، چندین مرحله تست لازم است، این کار را بر اساس نتایج هر دو روش، یعنی DRE و PSA انجام خواهد داد. مردان بالای ۵۰ سال باید به طور مرتب تست PSA را انجام دهند. مثلاً اگر نتایج اسکن استخوان واضح نباشد یا اگر سطح PSA در فرد، بعد از درمان اولیه بالا باشد، اما معلوم نباشد که سرطان در کدام قسمت بدن وجود دارد. ممکن است همان روز از بیمار تست PSA هم گرفته شود. در تست سی تی اسکن پروستان، ساختار پروستات بررسی میشود. زمانی که این تست برای کمک به تشخیص درگیری فرد با سرطان پروستات انجام میشود، نتایج معمولاً با استفاده از گزارش تصویربرداری پروستات، سیستم دیتا یا PI – rads گزارش میشود. پروستات را برای ارزیابی اندازه آن لمس کرده و غدد، نقاط نرم یا سخت، و دیگر ناهنجاریها و اختلالات احتمالی را بررسی مینماید. اگر خونریزی ادامه پیدا کند یا مقدار آن قابلتوجه باشد، باید با پزشک تماس گرفته شود.

برای این تست، مقدار کمی ماده رادیواکتیو سطح پایین به بیمار تزریق میشود. اسکن PET شبیه به اسکن استخوان است، که در آن مقدار ناچیزی ماده رادیواکتیو موسوم به ردیاب به داخل خون تزریق شده که پس از آن با یک دوربین مخصوص شناسایی میشود. یک دوربین مخصوص، رادیواکتیویته را شناسایی کرده و از اسکلت بدن شما عکس میگیرد. بهاحتمال زیاد پزشک دستور یک معاینه دیجیتالی از مقعد (DER) را میدهد. بعد از معاینه، پزشک نتیجه را توضیح میدهد. پزشک معمولاً نتایج DRE را بعد از معاینه توضیح میدهد. روش DRE معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است تا حدی ناراحتکننده باشد. پزشک در طول DRE دستکش پوشیده و انگشت خود را که آغشته به روانکننده است به داخل رکتوم فرو میبرد و سعی میکند به دنبال هرگونه غده، ناهنجاری، یا هرگونه سفتی که نشاندهنده سرطان است، بگردد. دانشیار دانشگاه تاکید کرد: اگر چنانچه این بیماری در سنین پایین تر تشخیص داده شود، طول عمر این بیماران به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت. معمولاً ممکن است بیمار بعد از DRE از ناحیه مقعد کمی خونریزی داشته باشد، مخصوصا اگر دچار هموروئید یا فیشر آنال باشد. اولین سوال این است که پروستات چیست و کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید