معرفی بهترین کتاب برای تربیت فرزند در سال های اول تولد – وبلاگ طاقچه

حال اگر ما در این زمینه به کودکمان کمک کنیم اولا او را متوجه یک واقعیت کرده و ثانیا او را متوجه حقیقتی کردهایم که ما در ذهن خود آرزوی تحقق آن را داریم. پدر و مادر باید این عامل را در کودک خود تقویت کرده و به رشد آن بپردازند. و برخی مواقع خود ما اگر موضوعی را چند بار به فرزندمان گوشزد کردیم، میگوییم: “این موضوع را صد بار بیان کردم”. سپس نتیجه را به پیامبر(ص) گزارش نمود. در روش خرید پستی پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. او نباید چون موضوعی را درست نمیبیند و یا دوست ندارد پس واقعیت را تغییر داده و مثلا ده نفر را صد نفر و ده دقیقه را دو ساعت ببیند. درواقع کودک ما باید واقعیت را بپذیرد و با آنها واقعبینانه و درست برخورد کند و یا حتی در صدد تغییر آن برآید. از نکات مهم و تاثیرگذار در تربیت کودک،ایجاد یک محیط امن و آرامش بخش برای رشد اوست که کودک در آن بتواند با بازی و سرگرمی از آسیب دیدگی در امان باشد و همزمان والدین با شناخت و هدایت درست توانایی و استعداد کودک و ایجاد زمینه ی مناسب برای رشد و شکوفایی آن بتوانند رسالت خود را در تربیت یک انسان موفق و تحویل آن به جامعه انجام داده باشند.

بهبیان دیگر تربیت، صبر و بردباری و دقّت و هوشیاری و نظارت مستمّر را میطلبد، امّا ثمری که در پی دارد آنچنان شیرین و مسرّتبخش است که پدر و مادر را از همه تلاشهایی که در اینباره کرده و میکنند، راضی و خشنود میسازد. پس از آشنایی کودک با واقعیت باید او را در جهت تحقق حقیقت (آنچه که باید باشد) یاری کنیم. شما باید او را علاقهمند به درک واقعیت و تحقیق در این زمینه کنید. هرچه با دقتتر گوش دهید، بیشتر موضوع را درک میکنید. خانه و خانواده نخستین محیطی است که انسان را تحت تأثیر فضا، روابط و مناسبات خود قرار میدهد. در این سن باید یاد بگیرند که بدانند چه زمانی سیر هستند. چه مشق شب باشد، چه کارهای منزل و یا دوست یابی، بهترین کاری که میتوانیم به عنوان والدین انجام دهیم این است که بچهها را به مکانی برسانیم که به تنهایی بتوانند امور را اداره کنند. آنها را میشمارد نه اینکه بگوید “صد نفر آمدند”.

کسانی که شخصیت دینی و اجتماعی دارند و افکار، گفتار و کردارشان برای دیگران سرمشق است، باید از دیگران تربیتیافتهتر و همواره چند گام از آنها جلوتر باشند، تا بتوانند الگویی مناسب برای دیگران باشند. این مقاله بخشی از درسهای تربیت فرزند است که توسط استاد ارجمند حجت الاسلام و المسلمین تراشیون در موسسه نورالمجتبی (ع) تدریس شده است. چنین رویکرد و نگاهی در امر تربیت کودک مضر است. متاسفانه در بسیاری از جوامع انضباط به معنی فرمانروایی ، فرمان صادر کردن ، قدرت نمایی و به نوعی کنترل و یا تنبیه کودک به کار میرود. دکترهلاکوئی مدیر مرکز بهزیستی بورلی هیلزمیباشد و به عنوان مشاور ازدواج، خانواده و کودکان دراین مرکز به کار مشغول است. با وجود اینکه این راه حل آسان نیست، اما بهترین راه برای تامین نیاز های کودک و رسیدگی به او بهره مندی از پدر و مادر توام با هم است. اجتماعی بودن یکی از پایه های موفقیت است و شما در قبال آن مسئول هستید. با بعضی از آنها همذات پنداری میکنیم و روایت بعضی دیگر برایمان جدید و جالب است. به همین دلیل منحرف کردن یکباره توجه آنها به خصوص اگر در حال تکمیل کاری مشخص باشند، دشوارتر از هر موقع دیگری است.

چنین کودکانی اغلب در بزرگسالی بدون توجه به دستآوردهایشان و به دلیل نرسیدن به آرزوهای والدین احساس شکست میکنند. به همین دلیل ایشان تصمیم گرفتند فرزندان خود را با قرآن مانوس کنند. در این سن دستور دهند تا دست و صورت را بشوید، وضو بگیرد، بعد به نمازش وادارند؛ و چون نهساله شد، وضو یادش دهند و اگر ترک کرد تنبیه شود و به نماز فرمانش دهند، و بر ترک آن تنبیهاش کنند؛ و چون نماز و وضو فراگیرد، والدینش آمرزیده شوند إنشاءالله. به عنوان مثال اگر در جهانی هستیم که جنگ به عنوان یک واقعیت است (آنچه که هست) ، صلح به عنوان یک حقیقت (آنچه که باید باشد) تلقی میشود. به گفته این استاد دانشگاه، کودکانی که در کودکی، فرزندسالاری کردند، بی شک در بزرگسالی حقارت، قانون شکنی و عدم اعتماد به نفس را به دوش می کشند. رفتار خوب آنان را تشویق کنید. در کتاب «روانشناسی اجتماعی» میگوید: بر اساس پژوهشی که «بروکنر» و «هولتن» در سال 1978، در دو گروه آزمایش و گواه انجام دادند, این نتیجه به دست آمد که کسانی که عزت نفس بالایی دارند، نه تنها کمتر از کسانی که از عزت نفس پایین برخوردارند، دچار افسردگی میشوند بلکه کمتر از آنان دچار اختلالات عصبی و بیخوابی شده و کمتر از آنان به اعتیاد و الکلیسم کشیده میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید