مصرف ماهی و جلوگیری از پیشرفت سرطان پروستات – همشهری آنلاین

اما در مشکلات جدی تر شاهد مواردی نظیر عفونت مجاری ادراری، انسداد کامل پیشابراه و آسیب به کلیه ها خواهیم بود. از آنجایی که این روش به عصب ها آسیب می زند، ۸۰% مردان بعد از کرایوتراپی دچار کاهش میل جنسی می شوند. با این حال در مردانی که از این دارو استفاده میکنند احتمال بروز عوارضی چون ناتوانی یا کاهش میل جنسی و رشد سینه وجود دارد که پس از قطع مصرف دارو برطرف میشوند. چون این دو دارو تأثیر کاهنده فشارخون دارند. بهترین روش دریافت لیکوپین مصرف موادی چون گوجه فرنگی، گریپ فروت تو سرخ و هندوانه است و بهتر است تا حد امکان از انواع کمک غذایی آن استفاده نشود. بنابراین ورزش کردن به میزان 3 بار در هفته، می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش دهد و از پیشرفت آن جلوگیری نماید. در واقع از عوارض بزرگ شدن این غده این است که، به قسمت خروجی مثانه فشار وارد کرده و منجر به ایجاد مشکلاتی در ادرار کردن می گردد. در پروستاتیت ممکن است فرد در هنگام ادرار کردن سوزش یا درد داشته باشد و مثانه کاملاً خالی نشود که البته این علائم در بیماری های دیگر نیز دیده می شود. طبق مطالعه ای که در سال 2006 بر روی 29000 مرد انجام شد، ورزش کردن می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و همچنین مرگ سرطان پروستات کمک کند.

مراقب مکلمل هایی که به عنوان پیشگیری کننده از سرطان پروستات در بازار به فروش می رسند باشید. امکان دارد که فیتواستروژن مقدار آندروژن-هورمون مردانه ای که موجب رشد سرطان پروستات میشود- را کاهش میدهد یا اینکه فیتواستروژن تنها متعادل کننده تاثیرات آندروژن است. مصرف مکمل های روی یا افزایش مصرف روی در رژیم غذایی احتمال دارد به کاهش علائم ادراری مرتبط با بزرگ شدن پروستات کمک کند. بررسیها نشان میدهد از هر ۸ مرد و از هر ۱۱ زن در جهان یک نفر بر اثر ابتلا به یکی از انواع سرطانها جانش را از دست میدهد. براساس آخرین آمار شیوع سرطان در کشور، موارد جدید ابتلا به این بیماری سالانه ۱۳۵ هزار مورد، یعنی ۱۶۹ در هر ۱۰۰ هزار نفر است که سهم مردان ۵۲ درصد، یعنی ۷۰ تا ۱۸۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر و زنان ۴۸ درصد یعنی ۶۵ تا ۱۶۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است. رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سرطان پروستات در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد گفت: مردان از ۵۰ سالگی به بعد برای تشخیص به موقع سرطان، هر ۲ سال یکبار آزمایش پروستات انجام دهند. و انجام دوره ای آن در آزمایشگاه پاتولوژی در مردان میانسال توصیه می گردد.

آن حاوی موادی مانند پلی فنول هاست که گروهی از مواد شیمیایی با خواص آنتی اکسیدانی هستند. این مواد شیمیایی میتوانند از بروز سرطان پروستات جلوگیری کنند. بنابراین معاینه مرتب و تشخیص به موقع این بیماری، احتمال بهبودی 90 تا 95 درصد را افزایش می دهد. این ممکن است بزرگ شدن خوش خیم غده باشد که به عنوان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) شناخته می شود. بزرگ شدن پروستات یا بزرگ شدن خوش خیم پروستات زمانی اتفاق میفتد که سلولهای پروستات به طور غیرطبیعی تقسیم و تکثیر می شوند و باعث می شوند اندام از نظر اندازه بزرگ شود. به افزایش اندازه این غده ، بزرگ شدن خوش خیم گفته می شود. این معاینه شامل معاینه مقعد با انگشت (DRE) است که در آن پزشک پس از پوشیدن دستکش، انگشت خود را وارد رکتوم می کند و از دست دیگر هم برای فشار به ناحیه ی تحتانی شکم استفاده می کند. معمولاً هرچه رنگ میوه و سبزیجات صورتی یا قرمز عمیق تر باشد، میزان لیکوپن آن بیشتر است. البته بزرگ شدن این غده بیشتر در افراد مسن دیده می شود. در رتبه سوم هم سرطان روده بزرگ قرار میگیرد؛ این سرطان هم در پی تغییر سبک زندگی، کم تحرکی و چاقی بالا رفته است و در زنان تبدیل به دومین سرطان شده است.

او به دلایل جایگزینی سرطان پروستات با سرطان معده اشاره میکند و میگوید: «یکی از مهمترین علتها، تغییر سبک زندگی است، پس از آن هم شرایط اجتماعی و اقتصادی در ابتلا به این نوع سرطان نقش دارد، در کنار همه اینها کم تحرکی در جامعه ما افزایش پیدا کرده، بهطوری که گفته میشود، ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور، کمتحرکاند، ۶۰ درصد هم ازجمله مردان، اضافه وزن دارند، مجموعه این عوامل منجر به بالا رفتن میزان کلسترول و دیابت شده است. به گونه ای که هر گونه تغییر در اندازه پروستات، امکان ابتلا به بیماری پروستات را در افراد، افزایش می دهد.از این رو مردان بالای 50 سال باید توسط پزشک اورولوژی تحت معاینه پروستات قرار گیرند. چاقی و اضافه وزن: مردان چاق مبتلا به سرطان پروستات در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پیشرفته هستند. در حالی که استروئیدهای سرم و IGF/IGFBP با BMI مرتبط هستند، تنها محور IGF1 در خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط با چاقی نقش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید