ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی

در بعضی از شهرها, مراکزی برای انجام این کار تحت نظر متخصصین, وجود دارد اما سی دی و کتاب آموزشی آن نیز در بازار موجود است و قابل یادگیری می باشد. معمولا ماساژ درمانگر تصمیم میگیرد چه نوع روغن معطری استفاده کند، اما اگر ترجیح میدهید روغن خاصی استفاده شود به وی اعلام کنید. بعد از این عمل, به استخوانهایتان زیاد فشار نیاورید. 30 دقیقه بعد از ماساژ, دو لیوان آب گرم یا ولرم بنوشید . ممکن است بعد از انجام ماساژ, احساس خشکی دهان داشته باشید یا دردتان (مخصوصا در بیماران روماتیسمی و ارتریت روماتوئیدی) شدیدتر شود. این رشته یك تكنیك قدیمی است و براین اساس پایهریزی شده كه نقاط بازتابی (رفلكس) در روی كف دستها و پاها وجود دارند كه با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب كمك میكند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبة خود انقباض عروقی را كاهش می دهد بطوریكه خون و جریان عصبی با آزادی (راحتی) بیشتری جریان می یابند و در نتیجة بهبود جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند.

پاها سریع تر از دستان نسبت به درد واکنش نشان می دهند, لذا از نظر درمانی اهمیت دارند. بزرگترین مبلغ این روش در کشورهای غربی یک آمریکایی دیگر به نام اونیس اینگام بود که آموزه فیتز جرالد را کامل تر کرد و سپس آن را تقریباً بهطور کامل روی مناطق پا متمرکز کرد. به علاوه ما هر روز در تماس مستقیم با آلاینده ها، آلودگی هوا ، مواد افزودنی و نگهدارنده در خوراکی ها و زندگی شهری هستیم . افرادی که فعالیتهای زیادی را در طول روز انجام میدهند و نیاز به قدرت و توان بازوهایشان دارند، حتی افرادی که پشت میز نشین هستند و به طور مرتب با کامپیوتر کار میکنند، میتوانند با فشار درمانی این نقطه سه بار در روز به مدت 3دقیقه به افزایش میزان انرژی عضلات شانه خود کمک کنند. این روش را میتوان به صورت یک روز دست راست و کف پای چپ یا به اصطلاح سینه کف پا و روز بعد برعکس دست چپ و پای راست.

به گزارش صدآنلاین بازتاب درمانی دست نوعی تکنیک ماساژ است که بر اساس آن روی نقاط خاصی از دست فشار وارد میشود. در بدن انسان، نقاطی در روی کف دست یا پا وجود دارند که با قسمتهای دیگر بدن از قبیل عصب , غده , استخوان و غیره قرینه یا منطبق می باشند و فشار بر روی این نقاط در کف پا, التهاب, درد, گرفتگی و یا بیماری را درآان نقاط از بین برده, باعث تمدد اعصاب و آرامش می شود. اکثر افراد به پاهای خود توجهی ندارند در صورتیکه پاها کلید سلامتی افراد و یا به عبارتی قلب دوم به حساب می آیند. این کار به جریان انرژی در بدن کمک کرده و مانع از تجمع انرژی در یک نقطه و قطع آن به جاهای دیگر می گردد. آنان بهبود قابل ملاحظهای در درد، انقباضات عضلانی و سهولت حركت در گروه تحت درمان را گزارش كردند و اكثریت بیماران توانستند مصرف داروهای مسكن تجویز شده توسط پزشك را قطع كنند و در طی دورة تحقیق نیز بدون علامت باقی ماندند. این نوع درمان به طور ریشه ای سبب بهبودی می شود، آرامش ایجاد می کند و دردها را تسکین می دهد.

مجهز به قوانین اخلاقی خاص ، حریم خصوصی و محدودیت های خاص ، در چارچوب قوانین اخلاقی قرار می گیرد. در مجموع طبق منابع معتبر جهانی 80 روش متفاوت برای ماساژ درمانی وجود دارد که آنها در 5 مجموعه اصلی قرار میگیرند. در طب شرقی، نظیر طب فشاری (Acupressure) و طب سوزنی (Acupuncture) دریافتهاند كه انرژی حیاتی یا Chi از میان مریدینها یا مسیرهای انرژی (بخش طب سوزنی را برای توضیح بیشتر و تصاویر مربوطه، ملاحظه نمائید) جریان می یابد و از مجموع 12 مریدین اصلی ، 6 عدد آنها در كف پا یافت میشود. حرکات بازتاب درمانی بر روی پا و دست به افزایش جریان گردش خون و انتشار اندروفین در بدن می شود که این هورمون احساسی خوب برای بدن به همراه دارد . اگرچه اكثریت مردم با پاهای سالم به دنیا میآیند ولی تخمین زده می شود كه تقریباً در 80% بزرگسالان ، مشكلات پاها پیش خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید