عیسی زارع‌پور وزیری که نماد تظاهر شد/ چرا مردم به عکس مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگار روس واکنش نشان دادند؟

عیسی زارع‌پور وزیری که نماد تظاهر شد/ چرا مردم به عکس مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگار روس واکنش نشان دادند؟

روزنو :انتشار تصاویر پشت صحنه مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگار روس در نگاه مردم رفتاری متظاهرانه بود؛ چه آنکه دولتمردانی که برای پوشش و سبک زندگی مردم ایران تصمیمات سختگیرانه وضع می‌کنند، در سفر‌های خود به خارج از کشور چندان هم پیرو شئونی که خودشان تحمیل می‌کنند، نیستند.

روز گذشته انتشار تصاویر مربوط به پشت صحنه مصاحبه عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در محل سفارت ایران در مسکو واکنش‌برانگیز شد و تفاوت پوشش مجری (فرد مصاحبه‌کننده) و نفر دوم حاضر در پشت صحنه مصاحبه، به عنوان نمادی از تظاهر و ریاکاری مطرح شد؛ آنچنانکه به زعم منتقدان، برای وزیر ارتباطات فقط آنچه مقابل دوربین می‌گذرد مهم است و آنچه در واقعیت وجود دارد، اهمیت ندارد. به بیان دیگر اگر حضور زن بی‌حجاب بد است، پس چرا در آن جمع است؟ اگر خوب است، چرا واقعیت نشان داده نمی‌شود؟ چرا قرار است همه به نوعی تظاهر کنند؟

این عکس البته تحلیل‌های فرامتنی هم داشت و ماجرا به حضور گشت ارشاد در ایران هم پیوند خورد؛ برخی اینگونه تحلیل کردند که کارکرد گشت ارشاد هم به نوعی ترویج نمونه همین تظاهر است؛ این یعنی مسئله سیاستگذار تاثیر یک تصمیم نیست بلکه قرار است به هر نحو، حتی به قیمت دورویی افراد، ایده خود را پیدا کند.

در نمونه مشابه، تصویر ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در محل وزارت امور خارجه ایران منتشر شد که البته با قوانین اجباری پوشش زنان در ایران همخوانی نداشت، با این حال نسبت به این مسئله نیز سکوت شد. در حقیقت آنجا هم این سوال مطرح شد که اگر «قانون» است، چرا دیگران ملزم به رعایت آن نیستند؟ به بیان دیگر اگر مسئله حیثیتی است و به زعم وحید یامین‌پور «اگر امروز روسری را در آوردند، فردا شورت هم در می‌آورند»، چرا بیگانگان به صورت گزینشی آن را می‌پذیرند اما برای خود مردم ایران بازداشت و حبس در پی دارد؟

موضوع برخوردهای حاکمیت با مظاهر بدحجابی مختص به دولت رئیسی نیست و تقریبا با درجه شدت متفاوت در تمام دولت‌ها وجود داشته است؛ همانگونه که پیش‌بینی می‌شد در دولت رئیسی این موضوع با شدت بیشتری پیگیری شد. البته این در حالی است که ابراهیم رئیسی پیش از انتخابات وعده داده بود به جای گشت ارشاد در خیابان‌ها، گشت ارشاد مدیران را فعال خواهد کرد! با این حال او «مصوبه حجاب و عفاف» را که طی ۱۷ سال گذشته معطل مانده بود بدون تغییر برای اجرا ابلاغ کرد؛ مصوبه‌ای که حتی تا پوشش لباس کارمندان ادارات و منع حضور زنان در هرگونه تبلیغات را در برمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید: چرا کمپین «من محجبه و مخالف گشت ارشاد هستم» اهمیت دارد؟/ وقتی محجبه‌ها هم به سربازان معاویه تشبیه می‌شوند!
واکنش‌ها به تصاویر مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگاران روس

به گزارش رویداد۲۴ شاید این تصاویر در شرایط عادی مورد انتقاد قرار نمی‌گرفت و اتفاقی کاملا طبیعی بود، اما به دلیل وجود تبعیض، واکنش‌ها زیاد بود؛ یکی از کاربران فضای مجازی می‌نویسد: «ارزشی‌ها جواب بدهند آیا این پشت صحنه، وزیر ارتباطات را تهییج و تحریک می‌کند؟»

یکی دیگر از کاربران فضای مجازی هم نوشت: «اگر یکی از وزرای دولت روحانی اینگونه در برابر زن بی‌حجاب نشسته بود تا حالا حکم تکفیر صادر کرده بودید، اما، چون وزیر دولت اصولگرایان است اشکالی ندارد.» دیگری هم نوشت: «برای مردم محدودیت ایجاد می‌کنید و آنوقت خودتان! پشت صحنه‌هایتان دیدنی است.»

نکته آنکه خبرگزاری‌های اصولگرا که به شدت بر ضرورت حجاب اجباری در ایران تاکید داشته و حتی سخنان هتاکانه یامین‌پور نسبت به زنان را باز نشر می‌دهند نیز در برابر این نوع رفتار سکوت اختیار کرده‌اند کما اینکه پیشتر نیز درباره نحوه پوشش ماریا زاخارووا در محل وزارت امور خارجه احساسات دینی‌شان جریحه‌دار نشد و فریاد وااسفا سر ندادند، گویا این افراد هنجارشکنی را تنها در نوع پوشش زنان ایرانی تفسیر می‌کنند.

همچنین ائمه جماعاتی مانند احمد خاتمی که حجاب را به مثابه یکی از قوانین کشور لازم‌الاتباع برای همگان می‌دانند نیز در برابر این قانون‌شکنی (بر اساس گفته‌های خودشان) سکوت کرده‌اند.

از طرف دیگر تا کنون هیچیک از ارکان دولت و حاکمیت واکنشی نسبت به تصاویر پشت صحنه مصاحبه خبرگزاری روس با زارع‌پور نشان نداده‌اند و بابت آن از مردمی که همیشه در سخت‌گیری‌ها نسبت به حجاب آن‌ها را بهانه این رفتار‌ها قرار می‌دهند عذرخواهی نکرده‌اند. سکوتی که می‌تواند حاوی این پیام از طرف دولت رئیسی باشد که «ما هرآنچه می‌خواهیم می‌کنیم و پاسخگو هم نیستیم.»

دیدگاهتان را بنویسید