زندگی نامه اندرو کارنگی + رمز موفقیت و میزان ثروت

اندرو کارنگی
اندرو کارنگی

زندگی نامه | راز موفقیت | ثروت خالص | سخنان

اندرو کارنگی از سرمایه گذاران بزرگ در زمینه تولید فولاد و از ثروتمندترین بازرگانان قرن نوزدهم بود که علاوه بر صنعت به عنوان یک بشر دوست آمریکایی – اسکاتلندی و پولدارترین فرد دنیا در یک دوره زمانی شناخته شده است.

او در تاریخ 25 نوامبر سال 1835 متولد شد و در تاریخ 11 آگوست سال 1919 دار فانی را وداع گفت.

دوران کودکی و نوجوانی

اندرو کارنگی پسر مارگارت موریسون کارنگی و ویلیام کارنگی بود و در دانفرم لاین اسکاتلند در یک کلبه کوچک که کار بافندگی در آن انجام می شد دیده به جهان گشود.

پدر اندرو یک بافنده بود که وضع مالی خوبی نداشت اما یک سال بعد از تولد اندرو، کسب و کارش رونق گرفت و به همراه خانواده اش به یک خانه بزرگ تر نقل مکان کرد. خانواده کارنگی به مطالعه علاقه زیادی داشتند و اندرو در یک مدرسه رایگان تحصیل کرد.

زمانی که اندرو 12 ساله بود خانواده اش با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کردند و قحطی کشور را گرفته بود، به همین دلیل خانواده کارنگی به پنسیلوانیای آمریکا مهاجرت کردند و مدتی بعد اندرو و پدرش در یک کارخانه نخ ریسی اسکاتلندی شروع به کار کردند. اندرو 12 ساعت در روز و 6 روز هفته ماسوره های نخ ها را عوض می کرد.

مدتی بعد پدرش از کار در کارخانه دست کشید اما اندرو که مورد توجه یک تولید کننده ماسوره اسکاتلندی قرار گرفته بود در یک کارخانه تولید ماسوره شروع به کار کرد که البته سختی های زیادی برایش به همراه داشت.

اندرو کارنگی در سن 14 سالگی در شرکت تلگراف اوهایو مشغول به کار شد، این دوره کاری باعث آشنایی او با اشخاص و اماکن مهم پیتسبرگ شد و به گسترش ارتباطات او کمک کرد. شغل بعدی اندرو در شرکت راه آهن پنسیلوانیا بود که تاثیر بسزایی در زندگی آینده اش داشت.

دوران جوانی و میانسالی

اندرو کارنگی به دلیل پشتکار بالا در سن 24 سالگی به عنوان سرپرست یکی از بخش های راه آهن انتخاب شد و دوستان سرمایه گذار خوبی در آن جا پیدا کرد. او به مرور شروع به سرمایه گذاری در زمینه های مختلف کرد و با تجربه و هوشمندی خود متوجه شد سرمایه گذاری به خصوص در زمینه نفت سود قابل توجهی دارد.

کارنگی در سن 30 سالگی راه آهن را ترک کرد تا در سایر زمینه های مورد علاقه اش از جمله پل سازی فعالیت کند. طی یک دهه پس از آن، تمرکز کارنگی بیشتر به صنعت فولاد معطوف بود، او در این دروه شرکت فولاد کارنگی را راه اندازی کرد که انقلابی عظیم در تولید فولاد ایالات متحده به وجود آورد.

کارنگی در سراسر کشور کارخانه هایی تاسیس کرده و با ارائه برخی تکنیک ها به ساخت آسان تر، سریع تر و کاراتر فولاد کمک زیادی نمود. استراتژی حساب شده و دقیق او باعث شد به فرد اول دنیای صنعت، یکی از سازندگان برتر و پولدارترین فرد دوره خود تبدیل شود و  تجارت او به اقتصاد کشور و توسعه آن کمک شایانی کرد.

شرکت فولاد کارنگی تا سال 1889 بزرگ ترین شرکت در نوع خود در سراسر دنیا محسوب می شد.

بیوگرافی اندرو کارنگی
بیوگرافی اندرو کارنگی

خدمات بشر دوستانه اندرو کارنگی

اندرو کارنگی در سن 65 سالگی تغییری شگرف در زندگی خود ایجاد کرد. او کسب و کار خود را به شرکت فولاد آمریکا که توسط سرمایه دار افسانه ای یعنی جی پی مورگان شروع به کار کرده بود فروخت و از این معامله بیش از 200 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

کارنگی تصمیم گرفت بقیه روزهای زندگی اش را صرف کمک به دیگران کند، اگرچه کارهای خیرخواهانه اش را سال ها قبل و با ساخت کتابخانه و کمک های مالی شروع کرده بود.

او که همیشه به مطالعه علاقه داشت حدود 5 میلیون دلار به کتابخانه عمومی نیویورک کمک کرد تا چندین شعبه مختلف افتتاح کند. همچنین موسسه فناوری کارنگی در پیتسبرگ تاسیس کرد که امروزه به نام دانشگاه کارنگی ملون شناخته شده است. تشکیل بنیاد کارنگی برای پیشرفت در آموزش و همچنین بهبود صلح بین الملل و حمایت از افتتاح بیش از 2800 کتابخانه از دیگر کارهای بشر دوستانه او می باشد.

راز موفقیت اندرو کارنگی

راز اندرو کارنگی عبارتی است که اولین بار توسط ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید استفاده شد.

به نظر بسیاری از افراد این کتاب یکی از بزرگ ترین کتاب های موفقیت شخصی در تمام دوران می باشد که در آن اسرار موفقیت افراد موفق و مشهور در اواخر 1800 و اوایل 1900 مورد بررسی قرار گرفته است.

اگرچه در نگاه اول به نظر می رسد قرار است از یک فرمول یا راز خاص و دقیق رو نمایی شود اما بعد از مطالعه کامل کتاب متوجه می شوید راز موفقیت و فلسفه اندرو کارنگی نیز مانند اکثر افراد موفق شامل هدف گذاری، تلاش برای دستیابی به هدف، اشتیاق شدید به ادامه مسیر و مقابله با موانع می باشد که کارنگی به همه آن ها پایبند بوده است.

همسر و فرزندان اندرو کارنگی

اندرو کارنگی سال 1887 با لوئیس وایتفیلد کارنگی ازدواج کرد، آن ها تا زمان مرگ کارنگی در سال 1919 در کنار هم زندگی می کردند و سال 1897 صاحب یک دختر به نام مارگارت شدند.

ثروت خالص اندرو کارنگی

ارزش خالص دارایی اندرو کارنگی 475 میلیون دلار بود اما از آن جا که تا زمان مرگش در سال 1919 بیشتر ثروتش را به خیریه ها و سایر امور بشر دوستانه بخشیده بود تنها 30 میلیون دلار از ثروت شخصی او باقی ماند.

ثروت اندرو کارنگی با در نظر گرفتن نرخ تورم حدود 310 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

دانستنی های جالب درباره اندرو کارنگی

اندرو کارنگی علاوه بر تجارت و امور خیریه به مسافرت، ملاقات با شخصیت های برجسته و سرگرمی در زمینه های مختلف علاقه داشت و با افرادی همچون متیو آرنولد، مارک تواین، ویلیام گلدستون و تئودور روزولت دوست بود.

او کتاب ها و مقالات متعددی به رشته تحریر در آورده است، یکی از آثار او ثروت (انجیل ثروت) نام دارد که سال 1889 به رشته تحریر در آمده و در آن تاکید شده افراد ثروتمند باید مسئولیت اجتماعی داشته باشند و از دارایی های خود برای کمک به دیگران استفاده کنند.

عموی مادری اندرو جرج لودر نام داشت، او که در دوران کودکی اندرو به عنوان رهبر سیاسی در اسکاتلند فعایت می کرد از افراد تاثیرگذار در زندگی اندرو کارنگی بود و او را با نوشته های رابرت برنز و همچنین قهرمانان اسکاتلندی مانند رابرت بروس و ویلیام والاس آشنا کرد.

اولین دستمزد اندرو کارنگی 1.20 دلار در هفته بود که با توجه به نرخ تورم 35 دلار در سال 2020 می باشد.

سخنان اندرو کارنگی

  • این ذهن است که جسم را ثروتمند می کند.
  • انسان هایی که موفق شده اند کسانی هستند که یک خط مشی را انتخاب کرده و به آن پایبند بوده اند.
  • نمی توانید کسی را از نردبان بالا بکشید مگر این که خودش هم بخواهد کمی بالا برود.
  • هر چقدر سنم افزایش می یابد کمتر به حرف های مردم توجه می کنم و بیشتر به کارهایی که انجام می دهند نگاه می کنم.

منابع: wikipedia – biography

دیدگاهتان را بنویسید