روش بازتاب درمانی ماساژ در بیماریها، معادل فارسی Reflex Zone Therapy است:

اما بخش اصلی بازتاب درمانی، ماساژ پا است، و ماساژ دست به عنوان یک بخش فرعی محسوب می شود. کار اصلی انعکاس درمانی تحریک نیروهای شفابخش طبیعی بدن به فعالیت بیشتر و بر انگیختن آنها و هدایت تمرکز آنها روی یک عضو خاص بدن است. تحریک مغز باعث فعالیت بیشتر این عضو می شود و روند بهبودی تسریع پیدا می کند . مثلا اگر برای خدمات پوست مراجعه کرده است، تمرکز فعالیت های شما متفاوت خواهد بود. در هنگام مراجع بیمار درمانگر همه نقاط پای بیمار را با سر انگشتان خود لمس میکند تا مناطق سخت شده به اصطلاح معمول در این روش درمانی، نقاط کریستالیزه را در زیر پوست پاهای بیمار پیدا کند. هر عضو بدن یک منطقه نمایندگی روی پوست دارد و آن منطقه وابسته به همان رشته عصبی (یا کانالهای انرژی در طب چینی) است که به آن عضو خاص میرود و با تحریک منطقهای روی پوست که نمایانگر یکی از اعضای بدن است آثار ملموس یا محسوس درآن عضو پدید خواهد آمد. آنگاه که درمانگر شروع به مالش شدید روی منطقهای از پای بیمار میکند، بیمار دردی در آن منطقه یا عضوی که آن منطقه خاص پایش نمایانگر آن است، یا هر دو مکان حس میکند.

درجه دردی که ماساژ درمانگر در پای شخص بیمار تولید میکند، ممکن است نسبتا شدید باشد، حتی اگر او نقطهٔ انعکاسی پا را به نرمی ماساژ دهد، ممکن است شدید باشد. درمانگر این روش پای بیمار را همانگونه میخواند که نابینا حروف بریل را روی صفحهای میخواند. آنها در حقیقت ما را به مسئولیتپذیری دعوت میکنند. با استفاده از این تکنینک، در حقیقت میتوانیم با خودمان گفتگو کنیم. روش بازتاب درمانی، برای آرام سازی بخش های مختلف بدن استفاده می شود، به طور مثال، هنگامی که بخشی از بدن تورم می کند، با استفاده از روش بازتاب درمانی و شناسایی نقطه رفلکس مرتبط با بخش متورم شده در دست و پا، می توان با ماساژ دادن آن نقطه، تورم را کاهش داد و یا حتی از بین برد. هنگامی که فرد متخصص، بخشی از پا را انتخاب می کند و آن را ماساژ می دهد، در واقع در حال تحریک بخش دیگری از بدن نیز هست که ممکن است در دور ترین نقطه از پا نیز قرار داشته باشد. روش انعکاس درمانی بر این اصل استوار است که کل بدن انسان در پای او جلوه مییابد یا به عبارتی دیگر کل بدن انسان به نوعی در پای او نمایندگیهایی دارد و بازتابنده میشود که از طریق مالش عمییق یک نقطه خاص پا، آن که با آن نقطه خاص رابطه دارد به گونهای تحریک میشود که به عادی شدن کارش بینجامد.

سرگیجه یا حالت تهوع. احتمالا این روش نمیتواند حالات غیر عادی ساختاری بدن چون بادفتق، مسدود شدن روده و یا شکستگی استخوان را درمان کند.ولی این روش در درمان یبوست، تنگ نفس، حالات فشار عصبی-روانی، مشکلات کیسه مثانه، مشکلات سینوسها، و حتی مشکلات شدید چون سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا موفقیت خوبی داشتهاست، همچنین برای درمان انواع سردردها به ویژه سردرد میگرن مفید بودهاست. این بخش با معده، کبد، روده و غیره ارتباط دارد و به طور کلی از یک رنگ روشن تر برخوردار است. این نوع درمان به طور ریشه ای سبب بهبودی می شود، آرامش ایجاد می کند و دردها را تسکین می دهد. پایه و بنیاد انعکاس درمانی، مالش و ماساژ نواحی مچ پا تا پنجه و انگشتان است که به طور دقیق تر می توان به ماساژ و مالش نواحی کف پا، روی پا، کناره های پا، انگشتان پا، بین و خارج انگشتان پا اشاره نمود.

اوره، یکی دیگر از مواد دفعی بسیار مهم است که توسط کلیه ها جذب می شود و از طریق ادرار، از بدن خارج می شود. از مطالب مفیدتان سپاسگزارم من از طریق مگنتیک تراپی بروش سوجوک و بازتاب درمانی به درمان مشغول هستم مطالب شما در این خصوص کمک شایانی برای بنده میباشد از لطف شما ممنونم. من باور دارم که بسیاری از فصلهای دیگر این کتاب، چه قبل و چه بعد از این زوج مرکزی، با ارجاع به آنها روشن میشوند. در طي يك جلسه رفلكسولوژي چه اتفاقي ميافتد؟ 8- هر جلسه درماني حدود 60- 30 دقيقه به طول ميانجامد. 9- دورة درمان معمولاً بين يك تا دوازده هفته بوده و بسته به وضعيت و طول مدت زماني كه عارضه وجود داشته است تغيير ميكند و عارضهاي كه سالهاست رشد كرده و تكامل يافته است با يك درمان منفرد تصحيح نخواهد شد. در نتیجه، بازتاب درمانی در میان پزشکان جهان شناخته شد و به عنوان یک روش مؤثر، مورد استفاده قرار گرفت. بازتاب درمانی، ابتدا در کشورهای هند و چین مورد استفاده قرار می گرفته است، تا اینکه پس از گذشت سال های طولانی، در قرن بیستم میلادی، یک پزشک آمریکایی به نام ویلیام جرالد از این روش برای درمان بیماری ها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید