روش بازتاب درمانی ماساژ در بیماریها، معادل فارسی Reflex Zone Therapy است:

ماساژ کف پا جزی از سبک ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی می باشد. رفلکسولوژی حس سلامتی را برای فرد ایجاد می کند. ماساژ بدن با روغن اکالیپتوس آلرژی را درمان می کند و ریه ها را پاکسازی می کند. جهت استحصال و استخراج این روغن ها یا عطرها از روش های خاصی بهره میگرفتهاند که ابن سینا، پزشک مشهور ایرانی بنیان گذار روش تقطیر امروزی بوده است. بنابراین با توجه به اینکه طبق تشخیص طبیب بیماری مربوط به کدام عضو بدن باشد نقطه خاصی در دست و پا طی چند جلسه توسط دست یا ابزار خاص مورد تحریک قرار گرفته و نتایج تشخیصی و درمانی از آن بدست می آید. در این روش، از تکنیک های خاصی جهت تشخیص و درمان اختلالات ستون مهرهها، مفاصل و عضلات استفاده میکنند. ارائه یک تکنیک یداوی در محلی نامناسب ممکن است، منجر به گرم شدن محل تومور یا توده سرطانی و سرایت آن به دیگر بافت ها یا سلول های بدن شود. به عبارت دیگر نباید بازتاب درمانی را با ماساژ دادن کف دست و پا اشتباه کرد . به عبارت دیگر هر مکتبی فرهنگ واژگان یا ترمینولوژی خاص خودش را دارد؛ بنابراین تطبیق یا ترجمه تحتاللفظی این اصطلاحات با کلمات موجود در پزشکی رایج نه تنها ضرورتی ندارد بلکه نباید انجام شود چرا که اصولاً روش فکری و دیدگاه ها و فلسفه وجودی این مکاتب با یکدیگر و یا پزشکی رایج متفاوت است.

گاهی نیز اصطلاحات ظاهراً مشابه هستند اما مفهوم آنها فرق میکند. تذکر یک نکته نیز ضروری است که اغلب در طب مکمل و سنتی کلمات، اصطلاحات و مفاهیمی وجود دارد که قابل ترجمه به زبان علمی روز دنیا ( یا عبارات غربی و انگلیسی) نیستند. آنچه که ضروری و مهم است تشخیص بیماری در هر مکتب، درمان درست و نتیجه مناسب میباشد. روشی است که بر پایه تقویت توانایی سیستم خود درمانی و دفاعی بدن یا « نیروی حیات » عمل میکند. طرفداران بازتاب درمانی میگویند اعمال فشار در نقطه دروازه بیرونی باعث تقویت انرژی و سیستم ایمنی میشود. این مکتب که جزئی از طب سنتی چین است از حدود 3500 سال قبل به درمان بیماری های مختلف پرداخته و با تعیین تعدادی نقطه در روی بدن (که عدد آن مورد اختلاف است ولی بالغ بر چند صد می شود)، معتقد است که با تحریک آن نقاط میتوان در کار بدن توازن برقرار کرده و اختلالات را اصلاح کرد. در طول این نصفالنهارات صدها نقطه مانند ایستگاههای بین راهی راهآهن وجود دارد. بهمین دلیل روش تقسیم بندی، اصول تشخیصی و نامگذاری بیماری ها نیز در اکثر این رویکردها با یکدیگر متفاوت است. در دنیای امروزی که علیرغم به دست آمدن وسایل راحتی جسمی، با کم توجهی به معنویات و الهیات، ناراحتیهای روحی و روانی رو به افزایش گذاشتهاند و استفاده از داروهای آرامبخش نیز با خطر مسمومیت یا اعتیاد روبروست، مکتبی مثل آیروودا و یوگا به انسان کمک میکند که با هماهنگ کردن جسم و روان عملکرد بهتری داشته، چگونگی پیشگیری از بیماری های روان تنی را بیاموزد و به علاوه روش زندگی توأم با سلامت روحی و بدون عوارض دارویی را فراگیرد.

امروزه هم همه انسان ها در طول عمر خود مکرر تجربه کرده اند که با استشمام برخی رایحه ها دچار مشکل یا برعکس دارای احساس سلامت بهتر شده اند. مالیدن آن بر سر و پیشانى باعث سلامت امراض دماغى و عصبانى و دفع پریود بسته می شود. مقعد به بخش انتهایی دستگاه گوارش اطلاق می گردد که وظیفه دفع مواد زائد از سلول های بدن را به عهده دارد. از اینرو سرعت گردش خون بالا به بهبود عملکرد مثانه و مجاری ادراری کمک نموده و باعث می شود دفع سموم از بدن راحت تر و بیشتر انجام گیرد. مالیدن حنا بر گلو باعث بهبود خناق و امراض حلق می شود. مالیدن حنا با کوبیده برگ گردو بالمناصفه جهت باد و نفخ و رنج بیضه مفید و مالیدن آن بر پیشانى درد شقیقه و سردرد بادى و بلغمى را فرو می نشاند، خاصه که آنرا با نمک آمیخته باشند. بستن حنا بر سر مخصوصا که آنرا با قطران و روغن زیتون آمیخته باشند جلوگیرى از ریزش مو نموده و موجب روئیدن موى تازه می شود. پاشیدن حناى خشک بر روى زخم، آنرا جمع کرده بهبود می بخشد. مالیدن حنا بر پیشانى و شقیقه ها منع ریختن مواد فاسد بچشم، خصوصا که با آب گشنیز خمیر کرده باشند می کند.

مثلا اگر شما بخواهید آخرین خبرها و اطلاعات از برند DIOR یا لویی ویتون و حتی آنچه در ساگرادا فامیلیا در بارسلون اسپانیا رخ می دهد را شاهد باشید، کافی است به هشتگ های مربوطه مراجعه کرده و لحظه به لحظه در جریان پست های اینستاگرامی که روی این هشتگ ها بارگذاری می شود قرار بگیرید! از قدیمیترین و سادهترین مراقبت های بهداشتی است که از هزاران سال قبل استفاده شده است. در سال های اخیر با سبک زندگی دیجیتالی افراد، شاهد تغییر سبک زندگی سنتی پر تحرک دهه های قبل به سبک زندگی کم تحرک هستیم. دكتر J. Riley، در سال 1919 كتاب “منطقه درمانی آسان شده” را منتشر كرد و در آن نمودارهایی با جزئیات كامل چاپ نمود. هم در منابع دینی (احادیث طبی) و هم در متون طب ایرانی به استفاده از بوهای خوش یا مواد بودار برای رسیدن به فوائد و اثرات درمانی اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید