روش بازتاب درمانی ماساژ در بیماریها، معادل فارسی Reflex Zone Therapy است:

با توجه به نتایج پژوهش حاضر، توصیه می شود در کنار درمان های روانشناختی، از درمان های طبی همچون بازتاب درمانی نیز، جهت کاهش پرخاشگری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست استفاده شود. در آینده و در دوره های دیگر زندگی نیز، رفتار های ناسازگارانه و ضداجتماعی را از خود نشان خواهند داد (سلحشور، ۱۳۷۸)با در نظر گرفتن مشکلاتی که کودکان بی سرپرست و بدسرپرست قبل و پس از ورود به خانه کودک تجربه می کند و نیز با در نظر گرفتن مسائلی که فرد بخاطر جدایی از خانواده متحمل می شود. کودکان بی سرپرست و بدسرپرست ، از حضور تربیتی، روان شناختی و حمایت موثر والدین و نیز از مزایای زندگی در خانواده محروم هستند (اصغری نکاح، حیدری دربندی، ۱۳۸۹).محرومیت از کار کرد های ضروری خانواده (مراقیت، درک همدلانه، مشارکت، ساختار قدرت شفاف و حل مساله) می تواند کودکان بی سرپرست و یدسو پوست را در معرض ابتلا به اختلالات رفتاری- هیجانی قرار دهد(خسروشیری، ۱۳۹۱) و همچنین رشد الگو های رفتار خصومت آمیز (پاترسون و همکاران-۱۹۹۲) و عصبی شدن (رادمنش، ۱۳۹۳) و ایجاد پرخاشگری در کودک از تبعات محرومیت از گرمای عاطفی خانواده می باشد.پرخاشگری ، به هرگونه رفتاری اطلاق می شود که به قصد آسیب رساندن به دیگران از یک فرد سر بزند.

پیش فرض مورد استفاده آنست که واکنش کودک به یک رویداد، متاثر از معانی و مضامینی است که به رویداد نسبت می دهد. در این روش چنین فرض می شود که آن ها فاقد مهارت های رفتاری مناسب هستند با باورها و محتویات شناخت، یا استعدادهای حل مساله (فرایند های شناختی) از جهاتی آشفته و مختل باشند که موارد اخیر، نارسایی های شناختی یا تحریف های شناختی را منعکس می سازند. مسئله انتخاب روش تحقیق مناسب برای تصمیمگیری در مورد اثر بخشی رفلکسولوژی باید مورد نظر قرار گیرد. البته باید دانست دعا یک روش جایگزین نیست بلکه مکمل سایر درمان هاست و مبتلایان به بیماری های خطرناک نباید دعا را به عنوان خط اول درمان انتخاب کنند و درمان خود را به تأخیر بیندازند. و تکنیک ارزیابی هم یک بازوی روباتی بود که با یک میکروکامپیوتر کنترل می شد و بازوی روبات با یک محرک مکانیکی مشخصی عمل می کرد. این کار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم و هم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد. در سال ۱۹۷۱ تای وویو از کشور کرده که ایراداتی در کاربرد مریدین های طب سوزنی در بدن بزرگ می دید، مکتب درمانی جدیدی را با نام دست درمانی کره ای یا سوجی ارائه کرد که در آن دست ها کپی کوچک بدن انسان در نظر گرفته می شدند.

سکته مغزی عوارض گوناگونی دارد که می توان از خفیف ترین آن مثل تاری دید چشم تا فلج شدن بعضی از اندام های کوچک و یا اندام های بزرگ و حتی مرگ را متصور بود. 3- تشديد وضعيت پوستي، بويژه در مواردي كه سركوب شده باشند و تعریق شديد همراه با خارج شدن سمومي كه از طريق منافذ پوستي كف پاها، آزاد مي شوند. ️این مکتب درمانی، از قوانین و تئوری های علمی دنیای نو، در کنار تجارب ارزنده مکاتب کهن، بهره گرفته و با تلفیق صحیح این دو، راه حل های جامع برای درمان بیماریهای جسمی، روحی و ذهنی، ارائه می دهد. فصلنامه علمی و پژوهشی طب مکمل ــ 3 (4). pp. جالب اینکه بررسی های مکرر و معتبر علمی نقش دعا در درمان بسیاری از ناراحتیهای روحی و بیماری های مزمن مثل آرتریت روماتوئید و … بدون شک خانواده تاثیر بسیار بزرگی در شخصیت کودک دارد، خانواده با توجه نمودن به تمام جنبه های رشدی، شناختی، هیجانی، اجتماعی، رفتاری و معنوی کودک، می تواند او را برای آینده ی مملکت خود به بهترین نحو تربیت کنند. البته هرچه مکتبی غنی تر، عقلانی تر، مبتنی تر بر تجربه صحیح و فراگیر تر باشد طبیعتا می تواند استقلال بیشتری در حفظ سلامت و درمان بیماری داشته باشد که بهترین مصداق این مورد طب سنتی ایران می باشد.

لذا با توجه به اهمیت سلامت و بهداشت روانی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست ، بکارگیری روش و مداخله ای ثمربخش در جهت کاهش و کنترل پرخاشگری این کودکان می تواند در پیشگیری از بسیاری مشکلات و اختلالات روانی موثر باشد. آن ها بدلیل محرومیت ها و ناکامی های مختلف غالبا دچار مشکلات روانی اجتماعی می شوند که یکی از این مشکلات پرخاشگری می باشد. توجه به نیاز های جسمانی و روان شناختی او، به عنوان یکی از نخستین اولویت ها مطرح می شود (تیبا و فرانک ، ۲۰۱۲؛ به نقل از خسروشیری، ۱۳۹۱).با توجه به اینکه در حال حاضر کودکان بی سرپرست و بد سرپرست بخشی از جمعیت کودکان جامعه را تشکیل می دهند، هر گونه اقدامی در جهت سلامت روانشناختی آن ها نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه های عاطفی، اجتماعی و اقتصادی خواهد بود، بلکه آینده روشن تری را نیز برای جامعه به ارمغان خواهد آورد (محمداسماعیل، ۱۳۸۹)در این پژوهش، دو نوع اقدام درمانی انجام می شود؛ درمان اول، که درمانی روانشناختی می باشد، بازی درمانی با روش شناختی رفتاری است؛ در این روش، بر تاثیر باور ها، نگرش های ناسازگارانه با ناکارآمد تاکید می شود. زیرا ارتباط مراجع با درمانگر بازتاب سایر روابط و تعاملات اجتماعی است.

دیدگاهتان را بنویسید