روز طلایی برای پشتوانه‌های وزنه‌برداری ایران در تاشکند/ معینی طلا گرفت و رکورد زد

به گزارش مجله خبری نگار، روز گذشته برای کاروان وزنه‌برداری نوجوانان و جوانان کشورمان روز شلوغ و البته پرمدالی بود. زیرا ۴ ملی‌پوش جوان و نوجوان کشورمان در دو دسته وزنی ۸۹ و ۹۶ کیلوگرم روی تخته رفتند و با درخشش خود در تاشکند ازبکستان ثابت کردند که وزنه‌برداری ایران در آینده خصوصاً در اوزان المپیکی، حرف‌های زیادی در عرصه‌های مختلف بین‌المللی برای گفتن دارد.

۵ طلا و برنز حاصل تلاش معینی و کشتکار

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا دیروز (شنبه) در شهر تاشکند با رقابت دسته ۸۹ کیلوگرم (جوانان) پیگیری شد. در رقابت دسته ۸۹ کیلوگرم وزنه‌برداری جوانان، علیرضا معینی و علی کشتکار، ۲ ملی‌پوش خوش آتیه و آینده‌دار کشورمان بودند که همانطوری که پیش‌بینی می‌شد، روی تخته آسیایی خوش درخشیدند و هر چقدر تا به امروز در بخش جوانان نتایج خیلی چنگی به دل نزده بود، این دو وزنه‌بردار تلخی روز‌های ابتدایی مسابقات را با عملکرد فنی خوب خود و کسب مدال‌های ارزشمند آسیایی در یکی دیگر از اوزان مهم المپیکی جبران کردند.

علیرضا معینی که عزمش را برای کسب مدال طلا و سکوی قهرمانی آسیا در تاشکند جزم کرده بود، با صلابت روی تخته مسابقه حاضر شد و با مهار وزنه ۱۶۶ کیلو، مدال طلای حرکت یک ضرب را از آن خود کرد. معینی در این حرکت به میزان «یک کیلوگرم» رکورد وزنه‌برداری دسته ۸۹ کیلوگرم جوانان آسیا را نیز شکست و به نام خود و کاروان وزنه‌برداری ایران در تاشکند ثبت کرد. معینی در دو ضرب هم عالی و فراتر از انتظار کار کرد تا با ثبت سه حرکت صحیح، مدال طلای مجموع و سکوی قهرمانی‌اش را تضمین کند. ملی‌پوش جوان و خوش آتیه کشورمان اگر چه با مهار وزنه ۱۹۱ کیلوگرم مقتدرانه وزنه‌های انتخابی کادرفنی را یکی پس از دیگری مهارکرد، اما او در این حرکت، رقابت و مدال طلا را فقط با یک کیلو اختلاف به حریف ازبک خود (حاجی اکبر علیموف) که موفق شد وزنه ۱۹۲ کیلوگرمی را مهار کند، واگذار کرد. معینی با ثبت وزنه ۱۹۱ کیلوگرمی خود در دو ضرب صاحب مدال نقره شد. در این دسته وزنی معینی با مجموع ۳۵۷ کیلوگرم صاحب نشان طلای مجموع آسیا شد. علیموف ازبک با ۳۳۷ کیلوگرم نایب قهرمان شد و نهایتاً علی کشتکار دیگر ملی‌پوش جوان کشورمان با ثبت ۱۴۱ کیلوگرم یک ضرب، ۱۸۶ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۳۲۷ کیلوگرم صاحب دو نشان برنز دو ضرب و مجموع آسیا در این دسته وزنی شود.

توفیق طلایی شد، آجرلو برنزی

رقابت دسته ۹۶ کیلوگرم مسابقات وزنه‌برداری نوجوانان و جوانان قاره آسیا نیز برای کاروان وزنه‌برداری ایران حایز اهمیت بود. زیرا ما در این دسته وزنی هم در بخش نوجوانان «امیرحسین آجرلو» و هم در بخش جوانان «محمد توفیق پوزش» را داشتیم که مدال و جایگاه آن‌ها از نظر امتیاز و رتبه تیمی برایمان مهم و ارزشمند بود. با شروع حرکت یک ضرب این دو وزنه‌بردار با قدرت روی تخته حاضر شدند که در نهایت توفیق پوزش در یک ضرب و در بخش جوانان طلایی شد و آجرلو در رده سنی نوجوانان نقره‌ای. در بخش جوانان علی یوسف از کشور عربستان با مهار وزنه‌های ۱۵۱ کیلوگرم یک ضرب، ۱۹۳ کیلوگرم دو ضرب و مجموع ۳۴۴ کیلوگرم صاحب نشان نقره یک ضرب و ۲ طلای دوضرب و مجموع شد. محمد توفیق پوزش از ایران نیز با مهار وزنه‌های ۱۵۵ یک ضرب، ۱۸۳ دوضرب و مجموع ۳۳۸ کیلوگرم صاحب نشان طلای یک ضرب و ۲ مدال ارزشمند نقره دوضرب و مجموع این دسته وزنی شد. هوجان جئونگ از کشور کره جنوبی نیز با مهار وزنه‌های ۱۴۵ یک ضرب، ۱۷۸ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۳۲۳ کیلوگرم صاحب سه نشان برنز یک ضرب، دوضرب و مجموع آسیا شد.

امیر حسین سپه آجرلو، ملی‌پوش نوجوان دسته ۹۶ کیلوگرم کاروان وزنه‌برداری کشورمان نیز در پایان رقابت این دسته وزنی در بخش نوجوانان در حرکات یک ضرب، دوضرب و مجموع با مهار وزنه‌های ۱۳۵، ۱۵۵ و ۲۹۰ کیلوگرم به ترتیب صاحب نشان نقره یک ضرب و دو نشان برنز دوضرب و مجموع شد. در بخش نوجوانان، وزنه‌بردار ازبک با ۱۳۶ یک ضرب، ۱۶۳ دوضرب و مجموع ۲۹۹ کیلوگرم قهرمان شد. ملی‌پوش نوجوان کشور ترکمنستان نیز با ثبت وزنه‌های ۱۳۵ یک ضرب، ۱۵۹ دوضرب و مجموع ۲۹۴ کیلوگرم عنوان نایب قهرمانی آسیا را به خود اختصاص داد.

علیرضا معینی که عزمش را برای کسب مدال طلا و سکوی قهرمانی آسیا در تاشکند جزم کرده بود، با صلابت روی تخته مسابقه حاضر شد و با مهار وزنه ۱۶۶ کیلو، مدال طلای حرکت یک ضرب را از آن خود کرد. معینی در این حرکت به میزان «یک کیلوگرم» رکورد وزنه‌برداری دسته ۸۹ کیلوگرم جوانان آسیا را نیز شکست و به نام خود و کاروان وزنه‌برداری ایران در تاشکند ثبت کرد. معینی در دو ضرب هم عالی و فراتر از انتظار کار کرد تا با ثبت سه حرکت صحیح، مدال طلای مجموع و سکوی قهرمانی‌اش را تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید