رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی چیست؟

وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب،غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب کمک میکند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبهی خود انقباض عروقی را کاهش می دهد بطوریکه خون و جریان عصبی با آزادی راحتی (بیشتری جریان می یابند و در نتیجهی بهبود) جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند.در ادامه همراه باشید تا با درمان دیابت به کمک رفلکسولوژی آشنا شوید. این رشته یک تکنیک قدیمی است و براین اساس پایهریزی شده که نقاط بازتابی (رفلکس) در روی کف دستها و پاها وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب کمک میکند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبه خود انقباض عروقی را کاهش می دهد بطوریکه خون و جریان عصبی با آزادی (راحتی) بیشتری جریان می یابند و در نتیجه بهبود جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند. بازتابها مجموع حرکات غیرارادی هستند که در ابتدای تولد و به دلیل عدم توانایی نوزاد برای انجام حرکات ارادی انجام میشوند. برای انجام این درمان ابتدا کف دست و پا تمیز میشود و سپس درمانگر با بررسی دقیق کف دست و پا به دنبال هرگونه تغییر یا ضایعه میگردد که میتواند به تشخیص کمک کند سپس بر اساس شرایط بیمار، نقاط خاصی را انتخاب کرده و به وسیله دست یا ابزار مخصوصی فشار میدهد.

این درمان فاقد عارضه جانبی است، اما درصورت وجود هرگونه جراحت و عفونت کف دست و پا باید از انجام این روش اجتناب کرد. افرادی که بازتاب درمانی را انجام میدهند پیشنهاد میکنند که درمان هفتگی رفلکسولوژی میتواند اکثریت مشکلات را در ابتدا متوقف کند و احتمال یک بهبودی سریع را زیاد کند. سعی کنید در حین انجام این کار به چیزهای خوب فکر کنید. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما دچار ضعف بینایی، نزدیک بینی یا دوربینی شده، باید حتما او را نزد متخصص چشم پزشکی ببرید و از دستورات او و بازتاب درمانی در كنار هم برای بهبود شرایط دید بیمارتان استفاده کنید. در استخدام منابع انسانی تحصیل کرده و کارآزموده، افرادی که علایق زیست محیطی بیشتری دارند را در دستور کار قرار دهید که آنها تاثیر زیادی در ترغیب کسب و کار و رفتار سازمانی شما به سمت اسپا سبز و اسپا پایدار دارند. البته این علم در چند دهه گذشته در اروپا و آمریکا مورد توجه قرار گرفته و توسعه زیادی پیداکرده و به عنوان یک روش درمانی مکمل ارزیابی شده است. رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی ازجمله تکنیکهای طب مکمل است که برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی مورد استفاده قرار میگیرد.

انرژی حیاتی بدن که به آن «چی» (chi) گفته میشود در کانالهایی که بهصورت نصفالنهاری از سراسر طول بدن میگذرد و در طب سوزنی به آن «مریدین» گفته میشود، جریان دارد. این مسیرها به دست و پا ختم میشود. این علم معتقد است این روش درمانی میتواند باعث بازگرداندن توازن و تعادل و در نهایت تقویت قدرت شفابخشی بدن شود و به بهبود بیماریهای فرد کمک کند. علم بازتابشناسی معتقد است نقاط خاصی در کف دست و پای هر فرد وجود دارد که بازتاب و نماینده اندامها و ارگانهای مختلف بدن فرد از جمله قلب، مغز و کبد است. دکتر A. Cornelius آلمانی در سال ۱۹۰۲ متوجه شد که درد خود وی که ناشی از یک عفونت بود بعد از فشار دادن کف پا تخفیف یافت. البته نمیتوان فراموش کرد که او پنج سال دارد و درهر صورت سازمان روانی پیچیدهتری از ادموند دارد. این روش دارای چند هزار سال قدمت است و منشاء آن را شرق دور و چین میدانند. 5 دقیقه انگشت اشارهتان را نگه دارید. همچنین میتوانید پوست و عضلات را ماساژ دهید به این ترتیب که با دو دست پایتان را نگه دارید و انگشت شستتان را درون پوست فشار دهید.

8- تندرستي بدن را در حالت متعادل نگه مي دارد. برای این منظور نقطه مربوط به سینوس در كف دستها را روی نقشه (دایره های آبی رنگ) پیدا كنید و با فشار انگشت شست این نقطه را تحریك كنید. این تكنیك را به مدت 2 تا 3 دقیقه تكرار كنید و مراقب باشید بیش از حد به این نقطه فشار وارد نكنید. در این روش از یك توپ توپر كمك بگیرید و به مدت 30 ثانیه توپ را در نقطه مربوط به عصب سیاتیك حرکت دهید و بعد 30 ثانیه نقطه موردنظر را رها کنید و این کار را در 4 تا 5 دقیقه دوباره تکرار کنید. و بیمار را به داشتن یک زندگی سالم همراه با رژیمهای سالم غذایی تشویق میکند. در محیط درمانی ، در چارچوب رابطه درمانی ؛ به اشتراک گذاشتن درمانگر در مورد زندگی و احساسات خود به عنوان افشای خود بیان می شود تا بیمار احساس تنهایی نکند و بصیرت پیدا نکند. مثلا وقتی که فرزند شما یک خوراکی ای می خواهد که موقع خوردنش نیست و شما به او نمی دهید. اما به هر حال، اسپا کم کم وارد کسب و کار حرفه ای و جدی گردشگری جهان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید