رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی چیست؟

فرایند خلق اثر با بهبود بخشیدن به احساسات، عزت نفس و اعتماد به نفس را تقویت میكند . این روش بهطور موثری اعتماد به نفس شما در آن لحظه را تقویت میکند. آقای H. Head نیز در ۱۸۹۰ مناطقی را روی پوست كشف كرد. وی متوجه شد چنانچه عضوی كه توسط اعصاب به این ناحیه از پوست مرتبط میشود دچار بیماری گردد، این بخش پوست ، حساسیت بیشتری به فشار پیدا میكند. هر عضو بدن یک منطقه نمایندگی در سطح پوست دارد که به وسیله رشته عصبی به سطح مربوطه متصل می شود. در نتیجه سطح انرژی بدن و سرزندگی افزایش یافته و متابولیسم بدن بهتر انجام می شود. بر خلاف هنر كه تنها به منظور خلق اثر هنری انجام میشود، تمركز هنر درمانی (كه به طور معمول شامل نقاشی، سفالگری، كار با ذغال، مداد رنگی و مواد مشابه است) بر فرآیند خلق یك اثر هنری میباشد و فعالیتهای مقدماتی به كار گرفته شده برای درمان، به خلق اثر و نتیجه حاصل از آن ترجیح داده میشود. طب یونانی نیز در هند بسیار قوی است و در حدود ۱۹ بیمارستان و ۹۰۳ درمانگاه به آن اخنصاص یافته است . دولتمردان نیز بر ارائه خدمات طب مکمل- جایگزین بسیار تاکید کرده و دسترسی به آن را برای بیماران ضروری می دانند .

پژوهشگر آموزش دیده در زمینه بازتاب درمانی، بازتاب درمانی عمومی را جهت ایجاد آرامش و آمادگی پاها، بر روی 15 نقطه در هر پا انجام خواهد داد، سپس بازتاب درمانی تخصصی را جهت بهبود ادم لنفاوی و عملکرد جنسی، از طریق فشار نقاط مهم کف پا با استفاده از انگشت شست و سبابه انجام میدهد. با وجود آنکه مقالات داستان گونه ی زیادی در زمینه رفلکسولوژی وجود دارد ولی تعداد اندکی گزارش مبتنی بر تحقیقات و مطالعات علمی نیز در این زمینه هست، که در مجلات مستقل به چاپ رسیدهاند تا متخصصین علوم سلامتی را قادر سازند که در زمینه تأثیر رفلکسولوژی تصمیم آگاهانهای بگیرند. یك هنر درمانگر براین باور است كه عمل انجام شده در راه خلق یك اثر هنری، مجموعهای ازفعالیتهای داخلی را در جهت شركت دادن ابعاد فیزیكی، احساسی و معنوی درمان راه اندازی میکند. قبل از آغاز جلسه درمان، درمانگر ممكن است از مراجع بخواهد که در مورد علت تمایل به انجام این درمان توضیح دهد تا بدین ترتیب اهداف او بهتر مشخص شود. یك هنر درمانگر معمولاً كار خود را با كمك به تیم پزشكان انجام میدهد. خانم اونیس اینگهام (۱۹۷۴-۱۸۶۹) كه مادر بازتاب شناسی مدرن نامیده شده است از كارهایی كه در باب «منطقه درمانی» در گذشته انتشار یافته بود در درمانهای خود استفاده كرد و نقشه كل بدن را بر روی كف پاها تكمیل نمود.

این درمان بسیاری از اوقات در قالب برنامه درمانهای روانشناختی برای سوء استعمال دارو و الكل استفاده میشود. این در حالیست که اکثر افراد برای درمان این سردردها به سراغ داروهای مسکن قوی رفته، که در واقع به جای درمان و رفع مشکل، صورت مسئله را پاک میکنند و بیماری را برای مدتی کوتاه مخفی میکنند. با این حال، استفاده از صندلی خالی برای رشد شخصی هدف دیگری دارد: شروع یک گفتگوی درونی که در آن «مخالف» خود را پیدا میکنیم و با آنها صحبت میکنیم. پس از پایان 8 جلسه مداخله، در آخرین روز مراجعه و یکماه پس از آن پرسشنامه ها مجدد تکمیل خواهد شد. جلسه درمانی برای افراد بالغ معمولاً یك یا دو ساعت خواهد بود ولی برای كودكان و افراد مسن ممكن است كمتر باشد. رفلكسولوژی تمامی گروههای سنی از نوزادان تا افراد مسن را میتواند درمان كند. کارکرد هورمون ها را منظم و به رفع بیماری هایی نظیر پی ام تی و منوپاز کمک می کند. • مواقعی که عفونت کراراً روی می دهد، ناراحتیهایی که پس از ابتلا به سندرمهای ویروسی نظیر انسفالومیلیت – (التهاب مخ و نخاع همراه با درد ماهیچه ها) پیش می آید.

در طب شرقی، نظیر طب فشاری (Acupressure) و طب سوزنی (Acupuncture) دریافتهاند كه انرژی حیاتی یا Chi از میان مریدینها یا مسیرهای انرژی (بخش طب سوزنی را برای توضیح بیشتر و تصاویر مربوطه، ملاحظه نمائید) جریان می یابد و از مجموع ۱۲ مریدین اصلی ، ۶ عدد آنها در كف پا یافت میشود. رفلکسولوژی می تواند سموم داخل بدن را کاهش بدهد و به بدن در هنگام مبارزه با میکروب ها کمک کند. توصیه من به شما این است که درمانگری را انتخاب کنید که توسط هیئت صدور گواهینامه رفلکسولوژی آمریکا گواهی شده و حداقل ۲۰۰ ساعت کلاس آموزشی را در یک موسسه معتبر سپری کرده باشد. رفلکسولوژی باعث تنظیم دستگاه بدن می شود. همچنین آزادسازی اندورفینها را در بدن افزایش می دهد و موجب افزایش سلامتی و نشاط و “احساس خوب بودن” در فرد میگردد. همچنین آزادسازی اندورفین را در بدن افزایش می دهد و موجب افزایش سلامتی و نشاط و “احساس خوب بودن” در فرد میگردد. همچنین آزادسازی اندورفینها را در بدن افزایش می دهد و موجب افزایش سلامتی و نشاط و “احساس خوب بودن” در فرد میگردد. به عبارت دیگر پاها را میتوان جهان کوچک “macrocosm” از جهاناکبر، که همان کل بدن است دانست . او دریافت که با وارد کردن فشار به نقاطی در کف پا ( و دستها ) میتوان در بخشهایی از بدن ایجاد بیحسی و بیدردی نمود.او متوجه شد که میتوان با اعمال فشار بر روی نقاطی ازکف دست بیمار، جراحیهای کوچک را بدون درد انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید