رفلکسوتراپی یا بازتاب درمانی

این شیوه به شما کمک میکند انرژیها را به سمت ریههایتان متمرکز کنید و عملکرد این اندام حیاتی را بهبود ببخشید. شما با این کار انرژی را به کمک مردینهای بدن به سمت گلو هدایت میکنید و علاوه بر بهبود خونرسانی و غذارسانی به این ناحیه مقاومت بافت این ناحیه را هم بالا میبرید. البته دقت داشته باشید که علاوه بر آنکه باید این تکنیک را روی نقاط مشخص شده روی دست اجرا کنید، باید همین تکنیک را روی همین نقاط در پشت دست دوباره تکرار کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از تکنیک فشار درمانی به منظور افزایش قدرت دید و تقویت چشم بهدست آورید. ممکن است برای آنکه بتوانید انتظاراتتان را خوب انتقال دهید و هر سوال مربوطی را بپرسید لازم باشد قبل از شروع جلسه ماساژ با درمانگرتان گفتگویی داشته باشید. بسته به محل انجام آن، بعضی از ماساژهای خاص مانند ماساژهای بافت عمیق، تایلندی، و ورزشی ممکن است کمی بیشتر هم طول بکشند. روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه کارآزمایی بالینی تک سو کور است، که بر روی 69 نفر از سالمندان مرد و با دو گروه مداخله (بازتاب درمانی و حمام پا) و یک گروه کنترل انجام شده است. بر این اساس او همه تکنیک های درمانی تکنیک های مکاتب دیگر مانند استفاده از حرارت، مغناطیس و ماساژ را روی دست به کار گرفت.

آشنایی کلی با روش درمان بازتاب درمانی و سوجوک ، تاریخچه آن، تئوری و انطباقها(درحدآشنایی کلی)، آشنایی با تکنیکهای درمان در بازتاب درمانی بر روی کف دست و پا ، “تب” چیست و روشهای درمانی خانگی بازتابی در درمان تب و همچنین سردردها و … طب کل نگر (Holistic Medicine) – یکی از جدیدترین و در حقیقت کاملترین نگرشها به مساله انسان و درمان ، طب کل نگر نامیده میشود که شامل روشهای مختلف درمان طبیعی ، درمان گیاهی ، درمان مغناطیسی ، ماساژ درمانی ، انرژی درمانی و … آکاایران به نقل از مجله سیب سبز: رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی ازجمله تکنیکهای طب مکمل است که برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی مورد استفاده قرار میگیرد. لیکن در خصوص نحوه اثربخشی این روش درمانی در بخش مراقبت ویژه نوزادان نیاز به تحقیقات وسیع تر محسوس می باشد. برای تقویت بینایی به ویژه برای افرادی که مجبورند از عینک استفاده کنند تکنیکی در بازتاب درمانی وجود دارد که میتواند به تمرکز انرژیها در چشم و بهبود عملکرد آن کمک کند. تقریباً در کف هر پا ۷۲۰۰ پایانه عصبی وجود دارد. این رشته یک روش قدیمی است و براین اساس پا یه ریزی شده که نقاط بازتابی ( رفلکس ) در روی کف دستها و پاها وجود دارد که با تمام قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارد و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین برده و به آرامش اعصاب کمک می کند .

برای این منظور نقطه مربوط به سینوس در کف دستها را روی نقشه (دایره های آبی رنگ) پیدا کنید و با فشار انگشت شست این نقطه را تحریک کنید. او را تحریک میکند. با فشار دادن این قسمت ناراحتی کودک براثر یبوست تسکین می یابد و روده بزرگ تحریک می شود. فردی که بازتاب درمانی انجام می دهد، می تواند با انجام ماساژ در نواحی گوناگون پا و دست، باعث تنظیم گردش خون در قسمت های مختلف بدن بشود. متخصصین بازتاب درمانی بر سر آن قسمت از پا که بهترین نتیجه را برای سلامت کبد دارد، اختلافنظر دارند. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما دچار ضعف بینایی، نزدیک بینی یا دوربینی شده، باید حتما او را نزد متخصص چشم پزشکی ببرید و از دستورات او و بازتاب درمانی در کنار هم برای بهبود شرایط دید بیمارتان استفاده کنید. اما این مطالعات هم کوچک هستند و در آنها به میزان کافی از جزئیات متدولوژی کار انجام شده، گزارشی ذکر نشده است. در ابتدا روی تمام كف پا و سپس روی نواحی كه بنظر میرسد با مشكل بیمار ارتباط بیشتری دارند، با تمركز خاصی كار انجام میشود. اگر به دنبال جلسات ماساژ درمانی ارزانتر هستید میتوانید یکی از موسسات ماساژ محلی را در منطقهی خودتان پیدا کنید که عمل ماساژ را در خانه انجام میدهند.

مطابق با این روش درمانی باستانی، هر یک از نقاط کف پا با بخشهای خاصی از بدن ارتباط دارند. به این ترتیب با انتقال انرژی از طریق مردینهای بدن به بهبود دردهای سیاتیک کمک میکنید. برای افزایش میزان انرژی مغز و بهبود کارایی آن کافی است از انگشت شستتان کمک بگیرید و با کمک آن روی نقطه مشخص شده در تصویر روی سرانگشتان هر دست فشار وارد کنید. قسمتهای مختلف بدن از لحاظ مناطق انعکاسی تا به امروز روی آنها کار شده است: دست ها (رفلکس کف دست)، پا (رفلکس پا)، گوش (رفلکس گوش)، مقعد (رفلکس مقعد)، ستون فقرات (بازتاب مهره ها)، صورت (رفلکس صورت)، و جمجمه (رفلکس جمجمه)، و به طور جداگانه مناطق انعکاسی دهان ، دندان و بینی نیز کار شده است. کسانی که این جلسه آشنایی را گذرانده باشند ، میتوانند در جلسه دوم با بحث “تقویت انرژی بدن و قوای ایمنی” شرکت کنند. نوعی ماساژ است که با استفاده از انرژی و میل جنسی، و با لمس برخی نقاط حساس به رسیدن به سطح بالایی از هوشیاری کمک میکند. چنانچه که در این نواحی گرفتگی و یا عدم حالت عادی مشاهده و لمس شود، با توجه به محل آن، بیماری تشخیص داده شده و برای درمان از روش ماساژ و یا مالش استفاده خواهند کرد .

دیدگاهتان را بنویسید