رفلکسوتراپی یا بازتاب درمانی

در رفلكسولوژی ، اعتقاد بر این است كه پاها “macrocosm” یا یك نقشه كوچك از كل بدن هستند .یعنی تمام اعضاء و قسمتهای مختلف بدن روی آنها منعكس شده و نظم و ترتیب قرارگیری بخشهای بدن روی كف پاها دقیقاً مشابه نظم و ترتیب قرارگیری آنها در بدن است (تصویر) این بازتابها را میتوان روی كف پا، انگشتان و در طول كناره داخلی و خارجی پا، پیدا كرد. نوژیه هم نقشه گوش را با یک دستگاه نقطه یاب و براساس تجربه تعیین کرد. مانند مورد قبل، وینیکات مجبور شد دو مشاوره موازی را هدایت کند: یکی با مادر که، درحالیکه در تنش است برای خودش آنجا است، و همزمان یک «رابطهی بازی» با دختر، دایانا. در بازتاب شناسی پیشرفته هم مانند سایر مکاتب طب کل نگر این بیماری نیست که مورد درمان قرار می گیرد بلکه بیمار است که تحلیل و بررسی شده و تعادلات ازدست رفته خود را باز می یابد. در بازتاب شناسی پیشرفته که یک مکتب درمانی کل نگر است با تفسیر علایم ظاهری بیمار می توان به دلایل پنهان و عمیق آن رسید و با رفع این دلایل بنیادی، به درمان هایی عمیق و پایدار دست یافت، بی آنکه بدن دستکاری شده یا دارویی استفاده شده باشد.

برای مثال با بررسی نقاط دردناک کف دست در بیماران کلیوی، نقطه دردناک مشترکی پیدا می شد و به نام کلیه ثبت می شد. برای مثال میکروسیستم گوش از هزاران سال مورد توجه بوده و هم در تشخیص و هم در درمان کاربرد داشته است. برای مثال در بیماران مبتلا به کمرد درد، نقاط حامل ولتاژ بالاتر در گوش به عنوان نقاط مربوط به ستون فقران ثبت شدند و پس از جمع آوری نتایج این بررسی ها نقشه ی کلی بدن به دست آمد. میکروسیستم های زیادی وجود دارد و صدها سال است که درمانگران آن ها را برای تشیخص و درمان به کار می گیرند، اما آیا تجربه، راه درستی برای تعیین نقاط بوده است؟ اگرچه کتابدرمانی برای حل مشکلات کودکان در بحران است، اما تنها به این موارد محدود نمیشود. بعضی میکروسیستم ها تنها کاربرد تشخیص دارند، مانند میکروسیستم های عنبیه و زبان اما برخی دیگر در درمان به کار گرفته می شوند مثل میکروسیستم های دست و پا و گوش. هورمون هایی در بدن انسان وجود دارند، که می توانند فعالیت سلول های عصبی مربوط به احساس درد را کاهش دهند. در حدود ۰۰۰/۴۰۰ درمانگر آیورودا ، ۲۴۲ بیمارستان آیورودا ، ۰۰۰/۱۱ درمانگر آیورودا و بیش از ۱۰۰ مدرسه عالی و دانشکده جهت آموزش این رشته وجود داشته که بسیاری از آنها تحت پوشش دانشگاههای معتبر فعالیت می نمایند .

فعالیت هایی که پس از خواندن کتاب طراحی شده اند به شکل انفرادی با آن کودک و یا نوجوان انجام شود. به طور کلی در طبهای کلنگر بیشتر بیماریهای جسمی به مسائل روانی مربوط میشوند؛ بنابراین جای تعجب نیست که ماساژ یک نقطه بتواند اختلالات متنوعی را درمان نماید. ۲۵ درصد به طور کامل خوب شدند و حدود ۱۰ درصد نیز مصرف داروی سردرد را ترک کردند. زبان نیز یک میکروسیستم بی نظیر است و در اغلب مکاتب کل نگر مانند طب چینی، آیورودا و طب سنتی ایران یکی از ابزارهای مهم تشخیصی به شمار می رود. بنابراین طب کل نگر یک نگاه جامع به وجود انسان دارد و از راههای مختلف درمان ، در کنار طب رایج برای شفای انسان بهره میبرد . دست از جهات مختلفی به بدن انسان شباهت دارد و با توجه به سوابق تاریخی که از اثر بخشی نقاط انطباقی دست وجود دارد، این شباهت می تواند معانی ارزشمندی داشته باشد.مکاتب باستانی مانند بازتاب شناسی سنتی که از هزاران سال پیش مورد استفاده بوده اند ارتباطات عمیقی را در میان دست و بدن نشان داده بودند و حال با کنار هم قرار دادن این دانش کهن با علوم جدید می توان دروازه های جدیدی را گشود و راه حل های موثرتری را برای درمان ارائه کرد.

این شیوه تشخیصی که امروزه در کنار شیوههای درمانی طب مکمل در جهان مورد استفاده قرار میگیرد بر این اصل استوار است که هر اندام یا ارگان بدن در سطح عنبیه چشم در ناحیه کاملا مشخص و معینی قرار دارد. امروزه بازتاب درمانی در بین متخصصان پزشکی و کارورزان درمانی مورد استفاده گستردهای دارد. اگر زبان را به سه قسمت تقسیم کنیم، نوک زبان بازتاب قلب و ریه ها، وسط زبان بازتاب معده، پانکراس ، کبد و طحال و ناحیه انتهایی بازتاب روده ها و کلیه هاست. در روش تجربی این امکان وجود داشته که در تعیین نقاط مربوط به کلیه، نواحی قلب و کبد هم که با آن در ارتباطند خود نمایی کنند و باعث اشتباه در تعیین نواحی بازتابی شوند. «بازتاب درمانی» علم کنترل جریان انرژی در بدن است که بر اساس آن به روی نقاط خاصی از بدن فشار وارد می آورند؛ اجرای این روش ۱۲ فایده برای بدن دارد. ۱۰- گردش خون و جریان عصبی را بهبود می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید