رفلکسوتراپی یا بازتاب درمانی

حصاری تصریح کرد: هدف از هنر درمانگرایانه رشد هویت، شخصیت، و برانگیختن احساس موفقیت از طریق ابزارهای ابتکاری خود محور است. هدف توانایی بخشیدن به بیمار، تغییر و رشد هویت شخص با استفاده از مصالح هنری است. فرد بیمار وقتی با هیجانات و احساسات و انرژی منفی رو در رو است، میتواند با استفاده از مصالح هنری، کشیدن خطوط، تصویر سازی و غیره تمامی موضوعات منفی را در درون خود خنثی کند. وی درباره مفهوم هنردرمانی گفت: آرت تراپی یا هنر درمانی استفاده از مصالح هنری برای ابراز و بازتاب شخص است. به منظور کنترل و مدیریت محتوا، در صورت اضطرار، حق ویرایش و یا حذف نظر برای مدیریت محفوظ است. ماساژ انعکاسی یا بازتاب درمانی (به انگلیسی: Reflex Therapy) یا زون درمانی (به انگلیسی: Zone Therapy) نوعی روش تشخیص و درمان بیماریها است که پیشینه کهن در دو کشور چین و هند دارد. بی دلیل نیست که اغلب بیماران در طول درمان یا پس از پایان دوره درمان با ناباوری به رفع سایرمشکلات دیگر جسمی یا گاه روانی خود که فکر می کردند به این روش مربوط نمی شود یا نمی توان از آن انتظار درمان این گونه بیماری ها را داشت،اشاره می کنند.در بازتاب درمانی به کل بدن بیمار توجه می شود،نه فقط بخشی از اندام های گرفتار بیمار.

کارشناس ارتباط درمانی در پاسخ به این سوال که آیا هنر درمانی فقط جنبه درمانی دارد یا برای افزایش خلاقیت و توانایی در افراد جامعه از جمله کودکان نیز میشه استفاده کرد؟ حصاری کارشناس ارتباط درمانی در گفتگویی؛ در رابطه با درمان بیماران صعب العلاج اظهار کرد: تلاش برای رفع نیاز مراجعان و کمک برای افزایش سطح توانمندیهای آنان با استفاده از روشهای مختلف، ضرورتی انکارناپذیر در جامعه است. وی افزود: هنر درمانی و آموزش نقاشی به بیماران صعب العلاج و تلاش برای درمان، ایجاد روحیه و توانمندی در آنها که اغلب از سوی جامعه نادیده گرفته میشود، اقدام در خور ستایشی است که حاصل آن در قالب کارگاه آموزشی هنر درمانی در حال انجام است. وی درباره چگونگی استفاده از روش هنردرمانی برای بهبود بیماران صعب العلاج گفت: بیماری در فرد باعث به وجود آمدن سدی از ناباوری و عدم اعتماد به نفس شخص به خودش میشود. بازتاب درمانی روش بی نیاز از مصرف دارو عمل جراحی است،چون بیشتر روی ذهن و کنترل برذهن کار می شود.با استفاده از این گونه درمان قادر خواهید بود علت بروز بیماری و درد را در دو قسمت از بدن خود تشخیص و برطرف کنید. 7- از انگشتان شست و نشانه برای كار روی پاها استفاده میگردد.

دکتر Ivan Pavlou (سالهای ۱۹۳۶- ۱۸۴۹) از رفلکسولوژی به عنوان پایهای برای تحقیق مشهورش بر روی بازتابهای وضعی استفاده نمود. 3- تمامی لباسهایی كه روی اندام تحتانی فشار وارد میكنند، شل میشوند ولی بیرون آورده نمیشوند (بیمار برهنه نمیشود). البته دقت داشته باشید که علاوه بر آنکه باید این تکنیک را روی نقاط مشخص شده روی دست اجرا کنید، باید همین تکنیک را روی همین نقاط در پشت دست دوباره تکرار کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از تکنیک فشار درمانی به منظور افزایش قدرت دید و تقویت چشم بهدست آورید. با فشار دادن این قسمت ناراحتی کودک براثر یبوست تسکین می یابد و روده بزرگ تحریک می شود. همچنین می توانیم نقاط قوت و ضعف کودک خود را بشناسیم و در نهایت به حل مشکل برسیم. در مواقع دیگر، درمانگر نمیکوشد همه نقاط پای بیمار را بخواند و از ابتدا روی نقطهای خاص از پای بیمار تمرکز میکند زیرا به وضوح می داند که بیماری شخصی که نزد او آمده چیست و به کدام نقطهٔ خاص پای او مربوط است. 2- بیمار در وضعیتی راحت روی صندلی مینشیند یا تكیه میدهد و كف پا را در مقابل درمان كننده قرار می دهد.

گروه دیگر گروه کنترل است که مداخله ای روی آن انجام نمیشود. پس از تکمیل فرم رضایت نامه به صورت آگاهانه توسط شرکت کننده ها، پرسش نامه کنترل آسم ( که حاوی 6 سوال 7 امتیازی است که کنترل آسم را ارزیابی میکند) توسط شرکت کننده ها و با نظارت کمک پژوهشگر آموزش دیده تکمیل خواهد شد. در انتهای 10 جلسه مداخله، روز بعد از آن، پرسشنامه کنترل آسم مجددآ توسط شرکت کننده های هر سه گروه و با نظارت کمک پژوهشگر تکمیل خواهد شد. بنابراین اگر حین انعکاس درمانی احساس درد و یا ناخوشایندی دارید، با رفلکسولوژیست در میان بگذارید. این مطالعه شامل دو گروه مداخله ( یک گروه بازتاب درمانی پا و گروه دیگر گروه مالیدن روغن زیتون به پا) و یک گروه کنترل خواهد بود. این شامل عناصر مهمی است که رعایت آنها بسیار ضروری است و باید مورد توجه قرار گیرد. آن ها در این بحث ها در می یابند که تنها نیستند و می توانند مشکلات خود را با دیگران سهیم شوند. و گاهی در اثر واکنش بیش از حد افراد به نور آفتاب برای مثال حین رانندگی رخ می دهند. طب فراگیر چیزی بیشتر از همزمان بکار بردن طب رایج و مکمل است ، بلکه یک نوع تفکر اصولی است که چرا شخص بیمار شده و اکنون مناسب ترین درمان برای او چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید