رفلکسوتراپی یا بازتاب درمانی چست؟

افسردگی یکی از بیماریهای شایع روانی است که معمولا با احساسهای غم و اندوهگینی فوقالعاده بروز میکند. بسیاری از هتل های لوکس از دوبی و کوالالامپور و تفلیس و استانبول گرفته تا بارسلون و پوکت و پاتایا در تایلند و نقاط دیگر دنیا، یکی از مهم ترین ظرفیت های خدماتی خود را مرکز تندرستی و SPA می دانند که این قضیه برای هتل های ساحلی که در اکو سیستم ساحلی واقع شده اند، حساس تر می شود و شاهد هستیم که از عنوان RESORT & SPA در نامگذاری هتل بهره می برند. یکی از انواع این خشکی ها، خشکی کف پا است که باید هر شب کف پاها را با روغن زیتون یا کنجد طبیعی روغن مالی کنید. در این حالت بیمار باید حتما به متخصص مربوطه مراجعه کرده و شیوه های دیگر درمان را تجربه کند. همكاری بین رفلكسولوژیست ها و محققین با تجربه مسئلهای است ضروری تا بتوان مطالعات پر كیفیت مورد نیاز برای تصمیمگیری در مورد میزان تأثیر بازتاب شناسی را انجام داد.

در مطالعات همه گیرشناسی دیگر به وسیله محمدی و همکاران در سال ۲۰۰۵، ۲۵۱۸۰ نفر در گروه نمونه از سراسر کشور قرار گرفتند و مورد ارزیابی و تشخیص ابتلا به اختلالهای روانی از طریق مصاحبه بالینی بر اساس DSM قرار گرفتند. حق دوست و همکاران ۲۰۰۸ طی پژوهشهایی که در زمینه شیوع افسردگی انجام دادند دریافتند که در ایران به دلیل استفاده از ابزارهای سنجشی متفاوت و نیز گروه جمعیتی مورد بررسی بسیار ناهمگن هستند. در دو جلسه برگزار خواهد شد و هر جلسه کلاس حدود ۳ ساعت خواهد بود. کنترل احساسات، در چرخه خشم،شادی، هیجان، نگرانی، غم و ترس، در دو سطح و زمینه حاد و مزمن، با کمک این سبک کهن از درمان باستانی کره ای، مقدور بوده و هست. در سال ۱۳۲۴ شمی پرورشگاه دروازه دولت به نام بنگاه مستقل پرورشگاه کودکان تغییر نام داد ولی شیرخوارگاه کماکان به فعالیت خود به شکل قبلی ادامه داد. مهدیه سروری مهدیه سروری هستم، فارغ التحصیل روانشناسی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1394، پایان نامه ی اینجانب تحت عنوان “مقایسه اثر بخشی بازی درمانی شناختی-رفتاری گروهی و بازتاب درمانی بر کاهش پخاشگری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست” می…

فصلنامه مطالعات تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی، شماره۱٫ ص ۱۳۰-۱۴۴ . در سال ۲۰۰۴ نوربالا و همکاران بزرگترین مطالعات همه گیرشناسی سلامت روان را در ایران انجام دادند و روی یک نمونه۳۵۰۱۴ نفری در سراسر کشور انجام دادند. آنها سوزن های خود را تا عمق 25-4 میلیمتر در بدن فرد فرو میکنند یا از روش های دیگر تحریکی مثل فشار یا اشعه یا الکتریسیته استفاده می کنند. خستگی یا افزایش انرژی. در سینه پا که گوشتآلودترین قسمت در کف پاست نقاطی وجود دارد که فشاردادن و ماساژ دادن آن به تنظیم عملکرد ریهها و افزایش حجم ششها و بهبود عملکرد قفسه سینه کمک میکند. وی کشف کرد که لبه داخلی پا که نماینده منطقه نخاعی است، با دوران بارداری نیز ارتباط دارد. جالب توجه بود که در این پژوهش یافتهها رابطه مستقیم میان سلامتروان را با افزایش سن نشان دادند و در افراد متاهل، بیوه، طلاق گرفته و بازنشسته شیوع بالاتری مشاهده گردید.

البته دقت داشته باشید که علاوه بر آنکه باید این تکنیک را روی نقاط مشخص شده روی دست اجرا کنید، باید همین تکنیک را روی همین نقاط در پشت دست دوباره تکرار کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از تکنیک فشار درمانی به منظور افزایش قدرت دید و تقویت چشم بهدست آورید. شایعترین علامت افسردگی نیز علاوه بر خلق افسرده علایم جسمی بود (نجاتی ۱۳۸۸). ابزار جمع آوری داده ها شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه خود گزارش دهی سطح اضطراب اشپیلبرگر ، چک لیست ثبت شاخص های همودینامیک و میزان رضایتمندی بر اساس مقیاس دیداری vas می باشد. طبق همین بررسیها شیوع افسردگی گزارش شده حدود یک درصد (مربوط به یک مطالعه در سطح جامعه و با ابزار مصاحبه بر مبنای DSM) و حداکثر شیوع حدود ۹۱ درصد (مربوط به یک مطالعه در گروهی از دانشجویان و با استفاده از GHQ-28) بوده است. در این مطالعه از پرسشنامه GHQ-28 به عنوان ابزار ارزیابی استفاده شد.

دیدگاهتان را بنویسید