رفلکسوتراپی یا بازتاب درمانی چست؟

نتایج نشان داد که بازی درمانی شناختی رفتاری گروهی و بازتاب درمانی باعث کاهش معنادار پرخاشگری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل شده است. ۱-­بازی درمانی شناختی رفتاری گروهی در مقایسه با بازتاب درمانی، در کاهش پرخاشگری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل، اثر معنادار تری دارد. مشکل کودکان بی سرپرست نیز دارای تاریخچه ی بسیار طولانی بوده و بی شک از زمانی که بشر زندگی اجتماعی اختیار کرده، با این معضل نیز روبرو بوده است لیکن موضوع اصلی چگونگی و نحوه برخورد و رسیدگی جامعه به آن هاست (محسنی تبریزی، ۱۳۸۰). این نوع برخورد با کودکان ادامه داشت تا در اوایل قرن شانزدهم میلادی در تعدادی از کشور های غربی موضوع حمایت و نگهداری از فقرا، نیازمندان، مساکین و ایتام بصورت مدون و برنامه ای و با همت افرادی که از حرکت های فکری و علمی تاثیر گرفته بودند. تا قبل از سال ۱۸۰۰ میلادی در آمریکا فقط هفت موسسه برای نگهداری از اطفال ولگرد فقیر و رها شده وجود داشت که هر کدام از آن ها توسط بخش خصوصی اداره می شد. در سال ۱۹۳۰ تعداد این مراکز افزایش یافته و در مناطق مختلف آمریکا به بیست و شش واحد رسیده بود (زیدرون ، ۲۰۰۸ به نقل از پور گنابادی، ۱۳۹۰ )نحوه نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در ایراناز چگونگی شکل گیری و تاسیس مراکز پرورشی ایتام در ایران سابقه ی مدونی وجود ندارد.

یتیم از دیدگاه اسلام دارای ارزش بس والابی است و بعنوان یکی از عناصر نیازمند به نیکی در جامعه مطرح می باشد.در ذیل به تاریخچه ی حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در جهان و ایران پرداخته می شود:نحوه نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در جهانحمایت از کودکان بی سرپرست دارای سابقه ی بسیار طولانی است، بطوریکه مامورانی حکمران مشهور باہل تقریبا در دو هزار سال قبل از میلاد مسیح مراقبت از زنان بیوه و کودکان یتیم را برعهده داشته است. این روش نوین، تئوری های طب چینی ، طی هندی (آیورودا)، طی کره ای و از همه مهمتر، پزشکی مدرن را با هم تلفیق نموده و روش درمانی جدیدی بوجود آورده است. در همین زمینه امام رضا (ع) می فرماید: ادهنوا بالبنفسج فانه بارد فی الصیف و حار فی الشتاء؛ با روغن بنفشه خود را خوشبو کنید زیرا در تابستان سرد و در زمستان گرم است. آفتابنیوز : دانشمندان آمریکایی در مطالعات اخیر خود نشان داده اند؛ از 3 نوع روش جدید بازتاب درمانی، شبیه سازی و یادآوری که به تازگی وارد علم پزشکی شده اند بازتاب درمانی می تواند بدون هر گونه عواقب سرطان سینه را در زنان درمان کند.

در آینده و در دوره های دیگر زندگی نیز، رفتار های ناسازگارانه و ضداجتماعی را از خود نشان خواهند داد (سلحشور، ۱۳۷۸)با در نظر گرفتن مشکلاتی که کودکان بی سرپرست و بدسرپرست قبل و پس از ورود به خانه کودک تجربه می کند و نیز با در نظر گرفتن مسائلی که فرد بخاطر جدایی از خانواده متحمل می شود. براساس مدارک تاریخی موجود تا سال ۱۲۸۰ هجری شمسی این گونه مراکز در ایران تأسیس نشده بود فکر ایجاد پرورشگاه پس از دوران سلطنت صفویه، در زمان حکومت قاجاریه مطرح شد. از این رو اولین دارالایتام در سال ۱۲۹۸ در دروازه قزوین و اولین شیرخوارگاه نیز در دروازه دولت ایجاد شد و تا سی سال بعد همین دو محل برای این گونه اطفال تعیین شده بود. این دارالایتام از نظر تاریخی جز نخستین مراکز حمایتی در کشور های صنعتی غربه می باشد. عراقیت، درک همدلانه و مشارکت، ساختار قدرت شفاف و حل مساله از کار کرد های ضروری خانواده می باشد، که در تامین سلامت روان شناختی کودکان نقش حیاتی ایفا می کند اما کودکان بی سرپرست و بدسرپرست از این نعمت محروم هستند و در مراکز شبه خانواده (خانه کودک) زندگی می کننده هر چند کار کرد اصلی این مراکز شبه خانواده تامین کارکرد های اصلی خانواده برای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست است، اما با انتقال این کودکان از محیط آسیب رسان خانواده به محیطی با آسیب های کمتر کافی به نظر نمی رسد و سوگ ناشی از فقدان خانواده این کودکان را در معرض اختلالات روان شناختی مانند: افسردگی، اضطراب، شکایات جسمانی، بازدارندگی، پرخاشگری، رفتار قانون شکنی، رفتار مقابله ای، خصومت، قرون کشی و برانگیختگی، رفتار های اغتشاش امیر شامل انحراف از هنجار های اجتماعی، تخریب اموال و آسیب زدن به دیگران قرار می دهد که بر زندگی کودک اثراتی پایدار خواهد داشت (کاپلان ،۱۳۸۹: یوردلان و همکاران، ۲۰۱۱: پراکتوس ، ۲۰۱۰ء کیامی، ۲۰۰۹ ماهانجی ،۲۰۰۸؛ نلسون و همکاران، ۲۰۰۷؛ ویلسون ، ۲۰۱۳: ویکس- نلسون و اسرائیل ۲۰۰۳ به نقل از خسروشیری، ۱۳۹۱) استمرار و تداوم ارتباط با والدین بویژه در سال های نخست زندگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این میان کودکانی که در پرورشگاه به سر برده و با افراد گوناگون در تماس هستند در معرض بیشترین خطرات در این زمینه قرار دارند.

هر چیزی که مشتری دوست دارد در اختیار شما قرار دهد را در بخش جداگانه در فرم پرسش نامه با عنوان توضیحات اضافی تنظیم کنید تا مشتری هر چه دوست دارد با شما در میان بگذارد. در مقابل سعی کنید از وروش مناسب تری مثل هولدینگ استفاده نمایید که به شما در ایجاد رابطه ی روحی بین دستها و ناحیه ی دردناک کمک می کند. براي اين منظور نقطه مربوط به سينوس در كف دستها را روي نقشه (دایره های آبی رنگ) پيدا كنيد و با فشار انگشت شست اين نقطه را تحريك كنيد. این مطالعه اثر نگهدارنده درمان های محصولات مراقبت پوستی را مطرح می کند. تردیدی نیست که اصولا اندام تحتانی و پاها نقش بسیار مهمی در گردش خون و سلامتی انسان دارند، اما در این مقاله به نقش دیگری برای پاهای انسان اشاره میشود. برای اطلاع دقیق از قیمت ها، با شماره تماس موجود در وب سایت هر موسسه تماس بگیرید!

دیدگاهتان را بنویسید