ربودن هواپیما‌های نیرو‌های هوافضای روسیه توسط وزارت دفاع اوکراین با حمایت غرب و انگلیس

به گزارش مجله خبری نگار، خبرگزاری تاس به نقل از یکی از ماموران FSB در مصاحبه کانال تلویزیونی «راشیا-۲۴» نوشت: واضح است که این عملیات با حمایت دستگاه‌های خاص اطلاعاتی غرب و مهم‌تر از همه انگلیس انجام شده است.

سرویس امنیت فدرال روسیه همچنین اعلام کرده که «کریستو گروزوف» (Christo Grozev) خبرنگار وبسایت روزنامه نگاری تحقیقاتی «بلینگ کَت» (Bellingcat) (که به عنوان عامل بیگانه در روسیه شناخته می‌شود) در این عملیات شرکت داشته است.

به نوشته راشاتودی، وی به عنوان راننده در مسکو راه پیدا کرده بود تا پیش‌پرداخت را به خلبان‌های روسی که گفته می‌شود با شرکت در عملیات هواپیماربایی موافقت کرده بودند، تحویل دهد.

مامور FSB همچنین گفت: ما می‌دانیم که گروزوف با سرویس اطلاعات مخفی انگلیس، آم‌ای ۶، در ارتباط بوده است.

وی افزود: دستگاه اطلاعات اوکراین به تازگی از مخفی کردن روابط خود با سرویس‌های اطلاعاتی خاص در کشور‌های عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خودداری کرده و به دنبال روابط نزدیک‌تر با حامیان خود از واشنگتن و لندن است.

پیشتر سرویس امنیت فدرال روسیه گزارش داده بود که عملیات تحت حمایت ناتو توسط اداره اصلی اطلاعات در وزارت دفاع اوکراین را برای ربودن جنگنده‌های نیرو‌های هوافضای روسیه کشف و خنثی کرده است.

بر اساس ویدئوی ضبط شده از مکالمه‌ای با یک مامور اطلاعات نظامی اوکراین، آن‌ها آماده بودند برای ربودن هواپیمای روسیه تا ۲ میلیون دلار پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید