رأی مثبت مجلس به حفظ ترکیبِ حقوقی شورای نگهبان | یک حقوقدان رفت، کدخدایی ماندگار شد

رأی مثبت مجلس به حفظ ترکیبِ حقوقی شورای نگهبان | یک حقوقدان رفت، کدخدایی ماندگار شد

روز نو :در جریان نشست امروز مجلس سه عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند اما آن‌ها با چه وعده‌هایی توانستند از سد بهارستان عبور کنند؟

بالاخره روز موعود برای کاندیداهای حقوقدان شورای نگهبان فرا رسید و بهارستان نشینان سه عضو حقوقدان شورای نگهبان را برای شش سال آینده انتخاب کردند. «182 رای برای عباسعلی کدخدایی، 116 رای برای سیامک ره پیک و 149 رای برای خیرالله پروین»؛ این آرائی بود که از سوی ۲۵۴ نماینده مجلس یازدهم به ثبت رسید تا این سه حقوقدان را عازم ساختمان شورای نگهبان کنند.

البته، پیش از نیز، با توجه به پایان یافتن دوره شش ساله عضویت سه تن از فقهای شورای نگهبان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای اصل نود و یکم قانون اساسی و در احکامی جداگانه، عضویت آیت‌الله حاج شیخ احمد جنتی، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیّد محمدرضا مدرسی‌یزدی و حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی شب‌زنده‌دار را برای یک دوره جدید تمدید و آنان را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.

دست راست آیت‌الله جنتی باز هم به شورای نگهبان رفت

اولین انتخاب خانه ملتی‌ها عباسعلی کدخدایی بود و بیشترین رأی را هم به او دادند تا با 182 رای، باز هم به عنوان حقوقدان شورای نگهبان راهی خیابان فلسطین شود.

کدخدایی که در طی سال های اخیر به‌سبب توئیت‌ها و دفاعیاتش از عملکرد شورا حسابی جنجال‌برانگیز شده است، سابقه ی طولانی در جایگاه سخنگوی شورای نگهبان و همچنین قائم مقامی این شورا دارد.
چهره جدید راهی شورای نگهبان شد

اما، دومین انتخاب پارلمانی ها برای کرسی حقوقدانی شورای نگهبان، یک چهره جدید بود. خیرالله پروین که با 149 رای توانست از سد بهارستانی ها عبور کند و به جای فضل الله موسوی به شورای نگهبان برود، هنگام دفاع از روزمه و برنامه های خود گفت:«در دوران جنگ تحمیلی بنابر وظیفه شرعی در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتم و مدت 9 سال در زندان های رژیم بعث عراق اسیر شدم؛ در آن زمان نیز تلاش کردم به روشنگری دینی و سیاسی بپردازم.»

وی ادامه داد: « همچنین در دوران توسعه کشور و بعد از پایان یافتن جنگ تحمیلی تلاش کردم در عرصه علم حاضر شوم و اکنون به عنوان استاد تمام دانشگاه تهران در رشته حقوق عمومی افتخار تربیت نسل های مختلف و همچنین تالیف کتب گوناگون را دارم.»

رأی پایین نمایندگان به قائم‌مقام آیت‌الله جنتی

سیامک ره‌پیک، نیز سومین کاندیدای بود که با رای نمایندگان مجلس توانست، کرسی حقوقدانی شورای نگهبان را کسب کند. او که پیش از پایان ماموریت خود در شورای نگهبان، عنوان قائم مقامی دبیر شورای نگهبان را در کارنامه داشت، توانست 116 رای از آرای نمایندگان را به خود اختصاص بدهد.

وعده‌های منتخبان به پارلمان‌نشینان چه بود؟

در جریان انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان هرکدام از کاندیداها برای جلب نظر نمایندگان هم از رزومه خود گفتند و هم وعده‌هایی دادند که در جدول زیر سابقه و وعده‌های منتخبان را مرور می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید