داستان کامل فیلم جزیره شاتر + نقد و بررسی

نقد و داستان فیلم جزیره شاتر
نقد و داستان فیلم جزیره شاتر

خلاصه داستان فیلم جزیره شاتر | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

فیلم جزیره شاتر (Shutter Island)، محصول سال 2010 و به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و نویسندگی لیتا کالوگریدیس بر اساس رمان دنیس لهان می باشد.

این فیلم در ایالات متحده آمریکا ساخته و منتشر شده، و بازیگرانی از جمله لئوناردو دیکاپریو، مارک روفالو، بن کینگزلی، میشل ویلیامز، امیلی مورتیمر و پاتریشا کلارکسون در آن ایفای نقش کرده اند.

 • درجه فیلم: R
 • ژانر: نئو-نوآر و تریلر روان شناختی
 • زمان فیلم: 138 دقیقه
 • تاریخ اکران: 19 فوریه 2010
 • استودیو: پارامونت پیکچرز

خلاصه داستان جزیره شاتر

لئوناردو دیکاپریو در نقش «تدی دانیلز» و مارک رافالو در نقش «چاک آئول»، دو مارشال ایالات متحده هستند که به جزیره شاتر می روند تا فرار یک بیمار روانی خطرناک به نام «راشل سولاندو» از تیمارستانی در بندر بوستون را بررسی کنند.

آن ها در روند ماجرا در جزیره با اتفاقات عجیب و غریبی روبرو می شوند و…

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

راشل سولاندو، زنی که به جرم غرق کردن سه فرزندش به زندان مجرمین روانی افتاده بود و حالا فرار کرده است. تنها سرنخی که تدی و چاک دارند، یادداشت رمزآلودی است که در اتاق سولاندو مخفی شده است: «قانون عدد 4؛ 67 چه کسی است؟»

تد و چاک، درست قبل از وقوع طوفانی شدید به جزیره می رسند که باعث می شود تا چند روز نتوانند به مکان اصلی برسند.

آن ها متوجه می شوند که کارکنان بیمارستان، مقابل آن ها هستند و هیچ همکاری با آن ها در این زمینه نمی کنند.

روانپزشک اصلی، جان کاولی، از ارائه پرونده سولاندو به تدی و چاک خودداری می کند و پزشک سولاندو، لستر شیهان نیز، بلافاصله پس از ناپدید شدن سولاندو، جزیره را ترک کرده و امکان بازجویی از او وجود ندارد!

از آنجا که سلول راشل دارای دیوارهای ضخیم و بدون هیچگونه منفذی بوده، و با وجود مراقبت 24 ساعته ای که از او به عمل می آمده، ناپدید شدن او عجیب و غیر عادی به نظر می رسد.

به تدی و چاک گفته می شود که احتمالا او به غاری در بالای صخره ها یا به داخل فانوس دریایی گریخته است؛ در حالی که این محل فانوس دریایی، پیش تر توسط آن ها مورد بررسی و جستجو قرار گرفته است!

شب در خواب، تدی خواب همسرش دولورس (میشل ویلیامز) را می بیند که در خواب به او می گوید که راشل از جزیره بیرون نرفته است.

هنگام بازجویی، یکی از بیماران در دفترچه تدی می نویسد: «فرار کن.» کمی بعد، تدی با صحبت کردن با چاک و آشنایی بیشتر با او، متوجه می شود که دلیل اصلی آمدن چاک به جزیره، پیدا کردن فردی به نام «آندرو لیدیس» است.

این فرد، یک فرد آتش افروز است که پیش تر خانه تدی را به آتش کشیده و باعث شده همسر تدی در آتش بسوزد.

در ادامه فیلم، دکتر کاولی به تدی خبر می دهد که راشل پیدا شده! تدی برای مصاحبه با راشل به اتاق می رود و راشل که دچار توهم است، او را با شوهرش اشتباه می گیرد و به دنبال آن، تدی دچار سردرد و سرگیجه می شود و دکتر کاوالی برای تسکین، دارویی به او می دهد.

تدی از هوش می رود و در خواب، راشل را غرق خون می بیند؛ سپس همسرش را می بیند که از وی می خواهد بخش C تیمارستان را هم جستجو کند.

از طرفی، تدی با جورج نایس، بیماری در سلول انفرادی روبرو می شود که ادعا می کند پزشکان، در حال انجام آزمایشی روی بیماران هستند و برخی از بیماران را برای لوبوتومی شدن، به فانوس دریایی منتقل می کنند!

او به تدی هشدار می دهد که همه در جزیره، از جمله چاک، دارند تدی را بازی می دهند و برایش برنامه ها دارند!

حالا تدی که به همه چیز و همه کس مظنون شده است، دوباره به چاک ملحق می شود و قرار می گذارند که برای رسیدن به برج فانوس دریایی، از صخره ها بالا روند.

تدی در طول مسیر، راهش را از چاک جدا می کند و کمی بعد، جسدی را زیر صخره ها می بیند و فکر می کند متعلق به چاک است. اما وقتی بالاتر می رود و دوباره نگاهی به پایین می اندازد، جسد ناپدید شده است!

او به راه خود ادامه می دهد و غاری را پیدا می کند که در آن، زنی در حال مخفی شدن است و ادعا می کند که راشل سولاندوی واقعی است!

او اظهار می کند که روانپزشک سابق تیمارستان بوده و آزمایشات مربوط به داروهای روانگردان و لوبوتومی را برای توسعه تکنیک های کنترل ذهن، کشف کرده است. اما قبل از آنکه بتواند یافته های خود را به مقامات گزارش دهد، به عنوان یک بیمار روانی دستگیر و بستری شده است!

تدی به تیمارستان بر می گردد اما هیچ مدرکی دال بر حضور چاک در آن جا پیدا نمی کند. او متقاعد می شود که چاک به فانوس دریایی منتقل شده است. از این رو، تدی وارد فانوس دریایی می شود و به طور غیر منتظره ای می بیند که دکتر کاوالی آن جاست!

کاوالی به تد توضیح می دهد که نام واقعی تد، همان آندرو لیدیس است! خطرناک ترین بیمار آن ها، که به دلیل قتل همسر افسرده اش دولورس و غرق کردن فرزندانش در آب، در بند C تیمارستان زندانی بوده است!

تدی دانیلز و راشل سولاندو، در حقیقت همان آندرو لیدیس هستند! کاولی همچنین به تد گفت که او دو هفته قبل، به خاطر اینکه نایس او را «لیدیس» خطاب کرده بود، به او حمله ور شده بود.

به گفته کاولی، تمام رویدادهای چند روز اخیر، برای درمان جنون توطئه آندرو طراحی شده بوده! تمام کارکنان تیمارستان نیز، جزئی از این نقشه بوده اند؛ همه از جمله لستر شیهان یا همان چاک آئول و پرستاری که نقش راشل سولاندو را ایفا کرده بود!

سردردهای میگرنی آندرو و توهمات او در قالب راشل سولاندو نیز، از علائم ترک داروهایش بود! در ادامه، آندرو که از این اتفاقات سر در گم شده، از هوش می رود.

وقتی به هوش می آید، می بیند در بیمارستان و زیر نظر دکتر کاولی، شیهان، سرپرست تیمارستان و همان پرستاری است که نقش راشل سولاندوی دروغین را بازی کرد!

وقتی از او سوالاتی پرسیده می شود، آندرو حقیقت را بیان می کند و از این رو، رضایت پزشکان را جلب می کند.

کاولی خاطر نشان می کند که 9 ماه پیش نیز، به همین مرحله رسیده بودند اما آندرو پسرفت کرده بود. او هشدار می دهد که این آخرین فرصت آندرو برای بهبودی خواهد بود؛ در غیر این صورت، او را لوبوتومی می کنند!

مدتی بعد، آندرو در حالی که به همراه شیهان در زمینی کنار تیمارستان در حال استراحت هستند، شیهان را «چاک» صدا می زند و می گوید که باید فورا جزیره را ترک کنند!

شیهان سرش را به سمت کاولی بر می گرداند و کاولی نیز، به طور نامفهومی چیزی را به ناهرینگ و سرپرست تیمارستان  می گوید و سپس روی بر می گرداند.

سرپرست به خدمتکاران تیمارستان اشاره می کند که آندرو را برای انجام لوبوتومی با خود ببرند. آندرو بدون مقاومت و هنگام رفتن از شیهان می پرسد: «کدام بدتر است؟ زنده بودن به عنوان یک هیولا، یا مردن به عنوان یک انسان خوب؟»

شیهان مات و مبهوت آندرو را با نام «تدی» صدا می زند و وقتی جوابی نمی شنود، خیالش راحت می شود که او هنوز خود را آندرو می داند اما با میل خودش دوست دارد لوبوتومی شود!

در سکانس آخر، در حالی که آندرو در حال آماده شدن برای انجام لوبوتومی است، دوربین به سمت فانوس دریایی می رود، و تمام!

نقد و بررسی فیلم

«جزیره شاتر»، یک قطعه دوره ای با اشاره به فیلم های مختلف در ژانر نوآر و ترسناک است، و ادای احترام خاصی به آثار آلفرد هیچکاک دارد.

به گفته خود اسکورسیزی، او شخصیت تدی دنیلز را از چند فیلم زامبی کم هزینه که در دهه 1940 توسط وال لوتون ساخته شده بودند، الهام گرفته است.

وب سایت «راتن تومیتوز»، بر اساس مجموع 259 بازبینی از سوی منتقدان، امتیازی 68 درصدی را به این فیلم اختصاص داده است و این فیلم از حداکثر نمره 10، توانسته نمره 6.7 را از آن خود کند.

از نظر منتقدین، اگرچه این فیلم، بهترین فیلم اسکورسیزی به حساب نمی آید، اما هیجانات غیر قابل وصف و شگفت انگیز جزیره شاتر، آزادی مطلق کارگردان را نشان می دهد.

در خصوص بازی درخشان دیکاپریو و رافالو باید گفت که هر دو در قالب کاراکترهای دهه پنجاهی خود به خوبی ظاهر شده اند.

فروش فیلم

بودجه در نظر گرفته شده برای ساخت این فیلم معادل 80 میلیون دلار بوده، و فروش گیشه آن، معادل 294.8 میلیون دلار برآورد شده است.

جوایز و دستاوردهای فیلم

 • نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد
 • نامزد دریافت جایزه بهترین طراحی تولید
 • نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد
 • نامزد جایزه بهترین تدوین
 • نامزد جایزه بهترین فیلمنامه نویس زن
 • برنده جایزه دیویس اوارد بهترین کارگردانی
 • برنده جایزه گورجس اوارد بهترین فیلم درام خارجی در فستیوال فیلم روسیه
 • برنده جایزه بهترین انتخاب بازیگر نقش اصلی

منبع: en.wikipedia.org – www.imdb.com

دیدگاهتان را بنویسید