داستان کامل فیلم آکوامن + نقد و بررسی و معرفی بازیگران

نقد و خلاصه داستان فیلم آکوامن
نقد و خلاصه داستان فیلم آکوامن

خلاصه داستان فیلم آکوامن | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

فیلم آکوامن (Aquaman) یک فیلم ابر قهرمانی آمریکایی به کارگردانی جیمز وان است که بر اساس شخصیت دی سی کمیک به همین نام ساخته شده و بازیگرانی همچون جیسون موموآ، امبر هرد و نیکول کیدمن در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

درجه فیلم : PG-13
ژانر: اکشن، ماجراجویی، فانتزی
زمان فیلم: 143 دقیقه
تاریخ اکران: 21 دسامبر سال 2018
استودیو: برادران وارنر

خلاصه داستان فیلم آکوامن

داستان درباره یک شخصیت نیمه انسان به نام آکوامن (آرتور) است که مادرش (ملکه آتلانتیس) بعد از ازدواج با یک انسان او را به دنیا آورده است. او با قدرت های ماورایی خود بر علیه برادر ناتنی اش که خود را پادشاه سرزمین های زیر آب می داند به پا می خیزد تا مانع حمله او به خشکی شود اما …

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

داستان فیلم از سال 1985 در یک دهکده کوچک ساحلی در مین آغاز می شود. در یک شب بسیار طوفانی، توماس کاری که نگهبان فانوس دریایی است متوجه می شود یک زن جوان و زخمی همراه آب ها به ساحل آورده شده است. او زن را به خانه اش برده و از او مراقبت می کند.

زن به هوش می آید در حالی که به شدت ترسیده و گیج است اما توماس با مهربانی با او رفتار می کند. زن خودش را آتلانا، ملکه آتلانتیس (سرزمین زیر آب) معرفی می کند. آن ها که عاشق هم شده اند چند سال در کنار  هم زندگی می کنند و صاحب پسری به نام آرتور می شوند.

همه چیز خوب پیش می رود اما یک روز گروهی از جنگجویان آتلانتیس به خانه آن ها حمله کرده و تلاش می کنند آتلانا را که برای امتناع از ازدواج از آتلانتیس فرار کرده به سرزمین خود نزد پادشاه برگردانند. آتلانا سعی می کند جلوی آن ها را بگیرد اما در نهایت به توماس می گوید برای نجات جان آن ها باید به آتلانتیس برود و قول می دهد یک روز دوباره به آن جا برگردد.

او برای آرتور یک سلاح چنگالی شکل دریایی به جا می گذارد و نیودیس ولکو را مامور آموزش دادن به او می کند. آرتور بزرگ می شود در حالی که از توانایی ارتباط با موجودات دریایی برخوردار است.

در فلش بک های بعدی فیلم مشخص می شود آرتور گمان می کرده مادرش آن ها را رها کرده اما ولکو به او می گوید مادرش را در آتلانتیس اعدام کرده اند. او به آرتور یاد می دهد که چگونه شنا کند، بر غرایز آتلانتیسی خود مسلط شود و با چنگال دریایی مادرش مبارزه کند.

بیست سال بعد گروهی از دزدان دریایی یک زیر دریایی روسی را تصاحب می کنند، افراد شرور ناگهان متوجه برخورد یک جسم بزرگ به کشتی می شوند. او آرتور است که به مرد تنومندی تبدیل شده و بسیاری از مردم به دلیل قدرت های آبی ماورای طبیعی اش او را به نام آکوامن می شناسند.

آکوامن قصد دارد خدمه کشتی را نجات دهد و در مبارزه ای که بین آن ها رخ می دهد رئیس دزدان دریایی می میرد و پسرش دیوید که آکوامن را قاتل پدرش می داند تصمیم می گیرد از او انتقام بگیرد. آرتور خدمه کشتی را نجات می دهد و دیوید فرار می کند.

از زمانی که آتلانا آن ها را ترک کرده، توماس هر روز به اسکله می رود و به انتظار همسرش می نشیند. در آن روز آرتور نیز به او ملحق می شود و با هم به یک فروشگاه می روند تا نوشیدنی میل کنند. در آن جا توماس گزارش قهرمانی های پسرش را می شنود و به آرتور می گوید آرزوی مادرش این بوده که او انسان ها و مردم دنیای زیر آب را با هم متحد کند اما آرتور مخالف است چون مردم آتلانتیس مادرش را کشته اند.

در آتلانتیس برادر ناتنی آرتور به نام اورم که حاصل ازدواج آتلانا و پادشاه می باشد به قدرت رسیده و به همراه ولکو خود را برای ملاقات با پادشاه نرئوس آماده می کند. اورم قصد دارد سرزمین های زیر آب را با خود متحد و عنوان ارباب اقیانوس ها را از آن خود کند تا انسان ها را از بین ببرد.

نرئوس وجود آرتور را به اورم یادآوری می کند اما اورم او را برادر خود نمی داند. هنگام صحبت آن ها یک زیر دریایی وارد ناحیه می شود و اورم آن را نابود می کند، همین مسئله باعث می شود نرئوس برای اتحاد با اورم اعلام آمادگی کند.

شاهزاده خانم مرا که دختر نرئوس و نامزد اورم است با پادشاهی اورم مخالف است و برای درخواست کمک به سراغ آرتور می رود. عصر همان روز وقتی آرتور و توماس در حال ترک فروشگاه هستند، آرتور با شاهزاده خانم مرا دیدار می کند که به آرتور هشدار می دهد اورم قصد دارد جنگ به راه بیندازد و جان افراد زیادی در خشکی و دریا به خطر می افتد.

به نظر نمی رسد آرتور به این مسئله علاقه داشته باشد، حتی وقتی مرا می گوید ولکو راهی برای کشف نیزه سه شاخ آتلان گمشده پیدا کرده که با استفاده از آن می تواند اورم را شکست داده و به پادشاهی آتلانتیس برسد. در پایان آرتور فقط قول می دهد اگر اورم حمله کند به شیوه خودش در مقابل او خواهد ایستاد.

در همین حین اورم و افرادش با دیوید صحبت می کنند و دیوید از اورم می خواهد آکوامن را در اختیار او قرار دهد تا انتقام پدرش را بگیرد.

آرتور و توماس در مسیر برگشت به خانه با سونامی بزرگی که توسط اورم ایجاد شده مواجه می شوند و مرا به نجات جان توماس کمک می کند، آرتور وقتی به ویرانی زمین های اطرافش نگاه می کند قبول می کند به مرا در بر کنار کردن اورم کمک کند.

آرتور و مرا برای ملاقات با ولکو به یکی کشتی غرق شده می روند. ولکو به آرتور می گوید نیزه سه شاخ آتلان که از فولاد بسیار محکم ساخته شده متعلق به اولین فرمانروای آتلانتیس است و به گونه ای طراحی شده که فقط کسی که شایستگی سلطنت دارد می تواند از آن استفاده کند.

او ابزاری برای پیدا کردن نیزه به آن ها می دهد اما ناگهان افراد اورم به آن ها حمله کرده و آرتور را دستگیر می کنند. آرتور برای اولین بار با اورم روبرو می شود. اورم او را علت مرگ مادرشان می داند و نفرتش را به انسان ها ابراز می کند. او از آرتور می خواهد از آن جا برود و دیگر برنگردد اما آرتور قبول نمی کند و اورم را به یک دوئل دعوت می کند.

ولکو و مرا مخالف این دوئل هستند زیرا اورم از قدرت بالایی در مبارزه برخوردار است.

آرتور چنگال دریایی مادرش را به دست می گیرد و اورم یک دستبند به مرا می دهد که متعلق به آتلانا بوده است. طی مبارزه چنگال آرتور از بین می رود و زمانی که اورم قصد کشتن او را دارد مرا دخالت کرده و آرتور را فراری می دهد.

افراد اورم کشتی آبی مرا و آرتور را تعقیب می کنند، کشتی از بین می رود و اورم فکر می کند آن ها کشته شده اند در حالی که در دهان نهنگی که آرتور احضار کرده پنهان شده و به روی آب می روند.

اورم از زنده بودن آن ها مطلع می شود و دستور می دهد دنبال آن ها بگردند اما نرئوس از او می خواهد تا دخترش را زنده نگه دارد. اورم به دیوید اجازه رهبری جنگجویان آتلانتیس را می دهد تا آرتور را پیدا کند و دیوید سلاح های آتلانتیسی را کمی تغییر می دهد.

مرا و آتور سوار بر هواپیما راهی صحرا می شوند تا نیزه سه شاخ آتلان را پیدا کنند. بعد از رسیدن به محل مورد نظر، مرا استوانه را در جایگاه قرار می دهد و در نهایت با یافتن یک بطری و نقشه می فهمند ایستگاه بعدی آن ها سیسیل است. در آن جا مورد حمله دیوید قرار می گیرند و طی یک مبارزه دیدنی او را شکست می دهند.

اورم که توانسته همه قبایل را با خود متحد کند برای حمله به زمین برنامه ریزی می کند اما می فهمد ولکو با او مخالف است و او را زندانی می کند.

آرتور و مرا در مسیر جستجوی خود به یک کرم چاله برخورد می کنند که آن ها را به یک دریای ناشناخته در مرکز زمین می برد و در حالی که به نظر می رسد زمان مرگ شان فرا رسیده توسط موجودی مرموز نجات پیدا می کنند، او آتلانا است. آرتور مادرش را آغوش می کشد و به او می گوید توماس سال ها است منتظرش است.

آتلانا توضیح می دهد که چگونه از اعدام نجات پیدا کرده و در این مکان گیر افتاده است. همچنین می داند نیزه آتلان در پشت آبشار است و تنها کسی که شایستگی پادشاهی دارد می تواند داخل رفته و آن را به دست آورد.

آرتور با تشویق مادرش و مرا به داخل آبشار می رود و با یک هیولای غول پیکر که محافظ نیزه است روبرو می شود. او به آرتور حمله می کند اما آرتور سعی می کند با او ارتباط برقرار کند، کاری که فقط آتلان قادر به انجام آن بوده است. آرتور با نیزه بیرون می آید در حالی که قدرتش افزایش یافته و لباس جدیدی به تن دارد.

اورم که خود را ارباب اقیانوس می داند نیروهایش را برای حمله به زمین آماده می کند اما آرتور و مرا به همراه موجودات دریایی برای مقابله با او می آیند. اورم یک بار دیگر با آرتور مبارزه می کند، آرتور او را از دنیای دریا به خشکی می کشاند و شکست می دهد.

آرتور برادرش را نمی کشد، آتلانا به نزد فرزندانش می آید و آن ها را به آغوش می کشد. سپس ولکو دستور می دهد اورم را دستگیر کنند.

آتلانتیسی ها آرتور را به عنوان پادشاه جدید خود می پذیرند. زمانی که توماس مثل هر روز به اسکله می رود تا به انتظار آتلانا بنشیند با آتلانا روبرو می شود و او را در آغوش می کشد.

نقد و بررسی فیلم

آکوامن یکی از فیلم های پر زرق و برق ابر قهرمانی به کارگردانی جیمز وان است، اگرچه شخصیت آکوامن قبلا در فیلم هایی همچون بتمن بر علیه سوپرمن و همچنین لیگ عدالت حضور داشته اما این فیلم اولین اثری است که آکوامن را به صورت ویژه در مرکز توجه قرار داده است.

فیلم یک اثر بیش از حد طولانی با داستان نسبتا کلیشه ای و موضوع تکراری است، اگرچه اکثر فیلم های ابر قهرمانی از این خصوصیات برخوردار هستند و نمی توان به آن خرده گرفت.

جیمز وان در این فیلم بیشتر از آن که در جزئیات داستان غرق شود سعی کرده روی شخصیت پردازی ها، بازی بازیگران، طراحی لباس، جلوه های ویژه و موارد این چنینی مانور دهد.

هر صحنه و فریم دارای جزئیات شگفت انگیزی است که ممکن است در نگاه اول به آن ها دقت نکرده باشید، مثلا آتلانتیسی ها از دهان برای صحبت کردن استفاده می کنند اما هیچ حبابی در آب دیده نمی شود یا این که ساکنان زیر آب دارای سیستم روشنایی هستند که از موجودات نورانی در اعماق دریا تامین می شود که نشانه فناوری بالای آن ها می باشد.

در سکانس های مبارزه سعی شده به جای هیاهوی بیش از حد از حرکت دوربین با سرعت بالا و 360 درجه برای ایجاد هیجان استفاده شود.

جیسون ماموآ با اندام عضلانی و بازی جذاب خود توانسته به خوبی از عهده نقش آکوامن بربیاید، سایر بازیگران نیز به همان اندازه خوب ظاهر شده اند، به خصوص نیکول کیدمن که سبک بازی اش شما را به یاد تراژدی های یونان باستان می اندازد که گویی کیدمن نقش اصلی آن را ایفا می کند.

این فیلم با وجود فروش خوب گیشه از نظر داستان در سطح متوسط قرار دارد اما برای کسانی که عاشق فیلم های ابر قهرمانی هستند فوق العاده سرگرم کننده می باشد.

فروش فیلم

فیلم آکوامن که با بودجه 160 تا 200 میلیون دلاری ساخته شده توانست به فروش 1 میلیارد و 148 میلیون میلیون دلاری در باکس آفیس دست پیدا کند.

منابع: wikipedia – imdb

دیدگاهتان را بنویسید