حضور رییس سازمان ثبت اسناد در نشست سالانه سازمان جهانی مالکیت فکری

به گزارش مجله خبری نگار، به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در حاشیه شصت و سومین نشست سالانه مجمع عمومی کشور‌های عضو وایپو در ژنو سوئیس روز پنجشنبه مورخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱ دکتر بابایی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با آقای مارکو آلِمان دستیار مدیرکل در بخش مالکیت معنوی و اکوسیستم نوآوری وایپو دیدار و گفتگو کرد و بابایی به اهمیت زیست بوم فناوری ایران و تقویت اکوسیستم و حلقه‌های مالکیت معنوی اعم از خلق مالکیت معنوی، نظام‌های اداری موثر و کارآمد برای حفظ دارایی معنوی، نظام ضمانت اجرا و تجاری سازی در مرکز مالکیت معنوی ایران تاکید کرد.

بابایی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در دیدار با آلِمان، دستیار مدیرکل در بخش مالکیت معنوی و اکوسیستم نوآوری وایپو، با اشاره به اهمیت زیست بوم فناوری ایران و تقویت اکوسیستم و حلقه‌های مالکیت معنوی، به موضوعات مهمی که باید در چارچوب همکاری و استفاده از ظرفیت‌های بخش تحت نظر مدیریت آقای آلِمان مدنظر قرار گیرد تاکید کرد.

وی با اشاره به دریافت کمک‌های فنی و حقوقی وایپو به منظور نهایی نمودن پروژه ایجاد مراکز حمایت از فناوری و نوآوری (TISC)، کمک به تجاری سازی اختراعات به منظور بهره برداری مناسب از پنجره تجاری سازی که در وب سایت مرکز مالکیت معنوی راه اندازی شده است، ارائه آموزش‌های لازم برای ایجاد و تقویت نهاد داوری و میانجی گری در ایران، فراهم نمودن زمینه ارتقاء دانش مالکیت معنوی برای قضات به عنوان یک حلقه از اکوسیستم مالکیت معنوی، حمایت و پشتیبانی به منظور ایجاد ظرفیت ترجمه کتب منتشر شده با موضوع توسعه مالکیت معنوی به زبان فارسی به خصوص برای شرکت‌ها و بنگاه‌های کوچک و متوسطی که در دوره پاندمی کرونا آسیب دیده اند، گفت: ایران زمینه‌های مستعدی برای توسعه همکاری و استفاده از ظرفیت وایپو برای اجرای پروژه‌های مربوط به مالکیت معنوی دارد، به همین جهت هر آنچه در این حوزه برای ما مناسب می‌دانید معرفی نمایید تا با همکاری وایپو در کشورمان اجرا شود.

در ادامه آقای آلِمان ضمن تقدیر از نظرات دکتر بابایی، خوشحالی خود را از بوم فناوری ایران به خاطر پیشرفت‌هایی که در سالیان اخیر کسب کرده ابراز داشت و بیان کرد: این امر خود باعث ارتقای رتبه ایران در حوزه کسب و کار شده است به طوری که در میان کشور‌های در حال توسعه دو کشور ایران و هند توانسته اند بالاترین جایگاه را کسب کنند که خبرنامه وایپو نیز به این موضوع پرداخته است.

دستیار مدیرکل در بخش مالکیت معنوی و اکوسیستم نوآوری وایپو ادامه داد: رتبه ۶۰ ایران در شاخص نوآوری قابل توجه است و ما مایل هستیم که چگونگی و دلایل روند صعودی و ارتقای نوآوری در ایران را از شما بشنویم و آن را مایه افتخار دانستند.

وی همچنین یکی از شاخص‌های مهم و قابل توجه را شاخص رشد شرکت‌های دانش بنیان در سال ۲۰۲۱ بیان کرد و برای شنیدن دلایل رشد و چگونگی حصول این نتیجه ابراز تمایل کرد.

آقای آلِمان درباره پشتیبانی از بنگاه‌های کوچک و متوسط بیان کرد: نرم افزار ارزیابی وضعیت مالکیت معنوی (IP Diagnostic Tool) از ماه گذشته با هدف بررسی نقاط قوت و ضعفی که وجود دارد در دفاتر مالکیت معنوی کشور‌ها راه اندازی و اجرا شده است و در همین راستا شبکه‌ای از پارک‌های علم و فناوری بزرگ مانند اسپانیا یا کوچک مانند ترینداد و توباگو ایجاد نموده ایم و آمادگی کامل اجرای این پروژه را در ایران نیز داریم. با کمک دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه و همکاران مرکز مالکیت معنوی که می‌توانند راجع به قوانین ایران اطلاعاتی را در اختیار ما قرار بدهند، می‌توانیم ترجمه آن را به زبان فارسی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: با کمک دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه و همکاران مرکز مالکیت معنوی که می‌توانند راجع به قوانین ایران اطلاعاتی را در اختیار ما قرار بدهند، می‌توانیم ترجمه آن را به زبان فارسی انجام دهیم؛ و در خصوص حل و فصل اختلاف از طریق داوری و میانجی گری (ADR) در این زمینه مرکزی در وایپو وجود دارد که می‌تواند هم به اداره و سیستم قضایی شما کمک کند به نحوی که موضوعات مطروحه که از طرف مرکز مالکیت معنوی به آن‌ها ارجاع می‌شود را بررسی نمایند.

وی با بیان این مطلب که در این ارتباط ۶۴ کشور، حل و فصل اختلاف از طریق داوری و میانجی گری را با وایپو امضا کرده اند و آمادگی امضای آن با سایر کشور‌ها از جمله ایران نیز وجود دارد، گفت: در خصوص برگزاری مجمع قضات مالکیت معنوی (Intellectual Property Judges Forum) که در ماه اکتبر برگزار می‌شود، پنج سهمیه برای هر منطقه جغرافیایی در نظر گرفته شده است و تلاش خواهد شد که یک سهمیه با هزینه وایپو به قضات ایران اختصاص یابد.

وی در ادامه به تحریم‌های ایران که مانع رشد و از دست رفتن برخی فرصت‌ها می‌شود، اشاره نمودند.

در ادامه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ضمن قدردانی از ایشان درباره نهاد داوری و میانجی گری، خواستار سهمیه بیشتری برای شرکت قضات ایران در مجامع بین المللی در حوزه قضایی شدند. وی همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی و وبینار برای ارتقاء سطح دانش و مهارت داوران و قضات مالکیت معنوی را درخواست نمودند.

آقای آلِمان گفت: در ابتدا باید هماهنگی لازم فی مابین مرکز آموزش ایران و نهاد داوری در وایپو برقرار شود که در قالب تفاهم نامه قابل انجام است و این آموزش می‌تواند از طریق وبیناری محقق شود، و در خصوص اعزام افراد به دوره‌های آموزشی باید با بخش آسیا و اقیانوسیه برای تخصیص بودجه و اخذ بورسیه مذاکرات لازم به عمل آید.

بابایی آمادگی خود را برای انعقاد تفاهم نامه و برگزاری سمینار‌ها و وبینار‌های آموزشی اعلام کرد و گفت: دلایل موفقیت شرکت‌های دانش بنیان در ایران، در وهله اول ناشی از اراده رهبر عالی قدر ایران برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است که حسب اوامر ایشان برای پشتیبانی، سبب شده تا دانشگاه‌ها از شرکت‌های دانش بنیان، پشتیبانی و حمایت کنند و در صورت بروز اختلاف شعبات ویژه¬ای برای رسیدگی به این پرونده‌ها ایجاد شده است.

وی افزود: همچنین مسئولین عالی رتبه کشور دیدار‌های متعددی با شرکت‌های دانش بنیان در راستای رفع موانع موجود برگزار کرده اند و در دوران تحریم این شرکت‌ها توانستهاند کمک شایان توجهی به رفع اثر و خنثی سازی این تحریم‌های یک جانبه نمایند.

معاون رئیس قوه قضاییه گفت: برای ساماندهی علم و فناوری در کشور، ساختاری به نام معاونت علم و فناوری زیر نظر ریاست جمهوری شکل گرفته است که توانسته نقش موثری در ساماندهی، ایجاد و پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های نوپا ایفا نماید.

وی با بیان اینکه، بخش اعظم پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان ناشی از سیاست آگاهی بخشی عمومی است، افزود: مرجع ملی مالکیت معنوی با اجرای کارگاه‌های آموزشی، سمینار و … عهده دار اجرای این امر بوده است که رشد آمار‌های مربوط به مالکیت معنوی نیز در سالیان اخیر حکایت از پویایی این سیستم می‌باشد.

بابایی در ادامه از آقای آلِمان جهت حضور در ایران و انعقاد تفاهم نامه برای موضوع نهاد داوری و میانجی گری در حوزه مالکیت معنوی دعوت به عمل آورد و با توجه به وجود تکلفات، الزامات و اطاله رسیدگی در فرآیند بررسی قضایی، ساختار داوری و میانجی گری را موثر دانسته و اظهار کرد: این مکانیزم می‌تواند شیوه غالب رسیدگی و حل و فصل اختلافات این حوزه باشد.

در پایان جلسه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، خواستار همکاری بین مرکز مالکیت معنوی و کارشناسان بخش مالکیت معنوی و اکو سیستم نوآوری شد و متقابلا آقای آلِمان نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، خواستار همکاری‌های بیشتر بین دو طرف شد.

دیدگاهتان را بنویسید