توافق طالبان و مسعود به آتش بس تا نشست بعدی

به گزارش مجله خبری نگار/ طلوع نیوز می‌گوید که نخسین دیدار میان نماینده‌گان طالبان و طرفداران احمد مسعود عصر دیروز در مرکز ولایت پروان برگزار شد.

در این نشست طالبان در ترکیب یک هیات ۶ نفری به رهبری محمد محسن هاشمی، معین استخبارات، با یک هیات دوازده نفری طرفداران احمد مسعود به رهبری محمد الماس زاهد گفتگو کردند.

محمد علم ایزدیار، یک عضو هیأت طرفداران احمد مسعود، در صفحه فیسبوک نوشت که در این گفتگوی سه ساعته با طالبان، افزون بر مسایل دیگر توافق شده است که دو طرف از حمله بر مواضع یک دیگر خوداری کنند.

آقای ایزدیار در صفحه فیسبوکش چنین نگاشته است: «بعد از سه ساعت بحث قرار شد که هیأت دوطرف پیام طرفین را با رهبری شان در میان بگذارند و مذاکرات برای دست یابی به یک صلح و ثبات دایمی در کشور از سر گرفته شود و تا برگزاری دور دوم مذاکرات طرفین هیچگونه حمله نظامی بالای همدیگر نداشته باشند.»

از سویی هم طالبان می‌گویند که در گفت و گوی دیروز خواهان حل مساله پنجشیر شدند، اما نیرو‌های مخالف می‌خواهند که در باره ساختار نظام آینده با طالبان گفتگو کنند.

انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان نیز این نشست را تأیید می‌کند، اما می‌گوید که طالبان می‌خواستند در باره حل مساله پنجشیر با آنان گفتگو کنند، اما نیرو‌های طرفدار احمد مسعود خواهان گفتگو در باره ساختار دولت آینده بودند. از همین رو این مذاکرات پیشرفت چندانی نداشته است.

سمنگانی گفت: «هیأتی که از پنجشیر آمده بود بیشتر بر ساختار کل نظام یا دولت تمرکز داشتند؛ اما، چون بین خواسته‌ها تفاوت زیادی بود تصمیم بر این شد که هیأت امارت اسلامی پیامی که از هیأت پنجشیر آمده آن را به مقام رهبری امارت اسلامی شریک بکند و همچنان هیأتی که از پنجشیر آمده پیام هیآت امارت اسلامی را به خود احمد مسعود و کلان‌های دیگری که در پنجشیر استند، شریک کند.»

این گفتگو‌ها در حالی آغاز شده اند که دو طرف از کارگیری گزینه‌های نظامی بر ضد یک دیگر نیز هشدار داده اند.

نورالله نوری، عضو دفتر سیاسی طالبان، گفت: این کار در روز‌های نزدیک انشاالله نتیجه خواهد داشت.

حامد سیفی، عضو جبهه مخالف طالبان، گفت: در ارتباط به مذاکراتی که ادامه دارد ما هنوز هم منتظر نتیجه مذاکرات هتسیم در پهلوی این تمام تدابیر نظامی ما در جبهه مقاومت موجود است.

احمد مسعود در گفت و گویی گفته است که اگر حکومت همه‌شمول و پذیرفتنی برای همه طرف‌ها ایجاد نشود، افغانستان از نظر اقتصادی و سیاسی منزوی خواهد شد.

احمد مسعود، فرمانده نیرو‌های مخالف طالبان، گفت: «ما در حال صحبت و مذاکره با تحریک طالبان هستیم. اما همان طوری که بسیاری از کشور‌ها مانند کانادا اعلام کردند که در صورت آمدن یک دولت یک طرفه و به اصطلاح امارت آن را به رسمیت نمی‌شناسند؛ و این مساله به مردم مظلوم افغانستان آسیب می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید