تربیت فرزند + چکیده مطالب

در طول روز، هنگام خرید، قدم زدن در پارک، هنگام ورزش، از همه این فرصت ها استفاده کنیم و مسائل جنسی را به فرزندانمان بگوییم. گفتار نیک : والدین باید ضمن رعایت محبت به هنگام صحبت با فرزندانشان عفت کلام داشته باشند و به هنگام نافرمانی فرزندان از رفتارهای مستبدانه و زیاده روی در ملامت بپرهیزند . وقتی بچه ها بتوانند پیش بینی کنند که عکس العمل شما در برابر رفتارشان چگونه خواهد بود، می توانند رفتارهای انتخابی خود را بهتر کنند. در چنین خانوادهای فرزندانی سالم و با انگیزه برای موفقیت با رفتارهای بالغانه و سالم پرورش پیدا میکند. ممکن است والدین سوالات و ابهامات زیادی در این زمینه داشته باشند و در ادامه میخواهیم راجع به ویژگیهای چنین والدینی به صورت جداگانه بپردازیم. در این صورت حتی اگر مصلحت طفل ایجاب کند که پیش هیچکدام از پدر و مادرش نباشد، دادگاه رأی می دهد که کودک به شخص ثالثی سپرده شود . مسئولیت وقتی پرورش مییابد که در اموری که بر کودکان اثر میگذارند، به آنان اجازه دهیم نظرشان را بیان کنند و هر جا که لازم میبینیم، بگذاریم انتخاب کنند مثال: «اگر تکالیفت رو نوشتی، میتونی برنامه مورد علاقت رو ببینی و در غیر این صورت از دیدن برنامه مورد علاقت محروم میشی» و این به فرزند کمک میکند حق انتخاب بین خوب و بد داشته باشد و بعد پیامد رفتارش را تجربه کند.

پيامبر اکرم(ص) در مورد اظهار محبت در رفتار نسبت به فرزندان مي فرمايد: «اُِِکثرو من قُبلة اولادکم فان لکم بکل قُبلة درجة في الجنة» فرزندان خود را بسيار ببوسيد؛ زيرا با هر بوسه اي، براي شما درجه اي در بهشت فراهم مي شود. برای این که توانایی و مهارت های آن ها را رشد دهیم و مشکلات رفتار هایشان را اداره کنیم و هدف اصلی تربیت کودکان مستقل ، توانمند ، مسئول و با اعتماد به نفس است که از رشد اخلاقی و اجتماعی مناسب برخوردار می باشد . این والدین با ارائه رفتار تربیتی که خود گمان میکنند صحیح است تربیت کودک را مختل میکنند. کودک به محبتی نیازمند است که آثار آن را در رفتار پدر و مادر مشاهده کند . آنچه در بین مردم مطرح است حقوق فرزندان نسبت به پدر و مادر است و بیشتر روی این موضوع مانور می دهند در حالیکه پدر و مادر نیز حقوقی نسبت به فرزندان شان دارند و بیشتر والدین نسبت به این امر غافل هستند. ۲. عقل حکم میکند به اینکه واجب است بر ولیّ کودک، تعلیم و تربیت به آنچه موجب سعادت وی میگردد، مانند تعلیم اعتقادات صحیح دینی و نیز واجب است او را از انجام آنچه موجب فساد اخلاق یا ضرر و زیان بر وی خواهد شد، منع نماید.

آنان همواره از روش محبت در فرایند تربیت کودکان بهره می گرفتند. خیلی از پدر و مادرها در محبت به فرزندان دچار خطای شناختی هستند و محبت کردن را فقط در تامین نیازهای روزمره از جمله خوراک و پوشاک و پول توی جیبی و خریدن ابزارهای مورد نیاز فرزندان خود می دانند در حالیکه بر آورده کردن نیازهای عاطفی مهم تر و حیاتی تر از نیازهای مادی است و از برآورده کردن این نیاز غافل هستند. یا بعضی از والدین محبت قلبی به فرزندان خود دارند اما در رفتار آن را بروز نمی دهند و فرزندان فکر می کنند مورد عنایت و توجه والدین نیستند. در قسمت محتوا، سه محور اساسی آموزه های های اعتقادی، آموزه های عبادی و آموزه های اخلاقی مورد توجه بوده است. این مورد مهمترین و موثرترین راه برای ایجاد رابطه خوب با کودک است؛ مثل وقتی که کودک گریه میکند و مادر در دسترس است وسریع به سراغ او میرود و برای رفع گریه کودک تلاش میکند و این همان پاسخ گو بودن است. امام سجاد (علیهالسلام) در این باره میفرمایند: «حق فرزندت بر تو آن است كه بداني او از توست و رفتار نيك و بدش در اين دينا با تو پيوند دارد و تو به دليل مسئوليت و ولايتي كه بر او داري موظفي كه او را خوب تربيت كني و بهجانب پروردگارش رهنمون باشي و به او كمك كني تا در ارتباط با تو و خودش، از خداوند فرمان برد و نيز توجه داشته باش كه اگر او را به شايستگي تربيت كني، پاداش آن را خواهي يافت و چنانچه در تربيت او سهلانگاري كني مورد عقوبت خداوند قرارخواهيگرفت.

پس، تنها زمان پیشگیری از انتقال این بیماریها درمان کامل آنها تا قبل از شکلگیری اولیه فرزند است. طبق تحقیقات انجام شده که در مقالات بخش مشاوره ازدواج در وبلاگ سایت انتخاب نو نیز به آن اشاره شده است، مایکل راتر 4 نوع سبک تربیت فرزند را توصیف کرده است که عبارت اند از : 1) سبک فرزند پروری مستبدانه : که با قوانین سفت و سخت و غیر قابل انعطاف والدین مشخص است و صمیمیت عاطفی کمی با کودکان خود دارند . كار مدرسه، در آموزش دانش آموزان و انتقال برخي مفاهيم علمي و كلاسيك خلاصه نمي شود، بلكه اين نهاد وظيفه سنگين تري را بر عهده دارد كه عبارت است ازتربيت رواني واخلاقي دانش آموزان و پيش گيري از وقوع انحراف و فساد. در حد سن کودک برخی خطرات جنسی که او را تهدید می کند برای او توضیح دهید: تو نباید افراد غریبه را ببوسی یا بغل آنها بروی، نباید اجازه دهی کسی به بدنت دست بزند، اگر این کار را کرد به پدر و مادر بگو، اگر کسی که او را نمی شناسی به تو چیزی داد و گفت بیا جایی بریم نباید با او بروی و چیزی را از او بگیری البته نباید این مطالب را بیش از حد باز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید