تربیت فرزند – پرسمان

یک اشتباه بزرگی که اکثر پدر و مادرها انجام میدهند این است که، قانون های خود را شل میگیرند یعنی یک روز خیلی محکم روی حرفشان می ایستند و روز بعد اصلا عین خیالشان نیست و اگر کودک به آن هاپایبند نبود، اورا تنبیه نمیکنند (تنبیه منظورمان همان ممنوع شدن از فعالیت هاس)اینگونه است که کودک هم به شما نگاه میکند و مانند شما یک روز قوانین را رعایت میکند یک روز هم اینکار را نمیکند. از لحاظ قانونی بر فرض تمکن، مسئولیت حضانت بر عهده هر یک از والدین است که ممکن است تمکن لازم برای عهدهدار شدن حضانت را داشته باشند؛ بنابراین در صورت امتناع یکی از پدر و مادر از قبول مسئولیت حضانت، ضمانت اجرای حقوقی وجود دارد و از نظر مالی نیز میتوان آنان را به پرداخت خسارت ملزم کرد. هرگاه مادر هم فوت یا قادر به پرداخت مخارج مذکور برای فرزندش نباشد . به کودک نوپای خود آموزش دهید که باید از رفتارهای پرخاشگرانه با دیگران از جمله وارد کردن آسیب فیزیکی و یا کلامی به شدت خودداری کند. کودکان با نگاه کردن به رفتار پدر و مادر از آنها میآموزند. ضرب و شتم کودکان خردسال و کشیده زدن به آنها در برابر آموزش مسئولیت پذیری و خویشتن داری، منجر به افزایش پرخاشگری و عصبانیت در کودکان می شود.

این کتابها تأکید میکنند که بهجای عکسالعمل شدید، رفتار مناسب و بهتری را با فرزندانتان داشته باشید، اعتمادبهنفس و استقلال فرزندانتان را افزایش دهید، به فرزندانتان کمک کنید، احساسات آنها را درک کنید و دربارهی این احساسات صحبت کنید، به آنها در برقراری ارتباط بهتر کمک کنید و آرامش خود را حتی درزمان عصبانیت حفظ کنید. تنبیه بدنی به ویژه در کودکان زیر 18 ماه احتمال آسیب دیدگی جسمی و ذهنی را افزایش می دهد و ممکن است عوارض ماندگار دیگری هم روی سیستم مغزی بر جای بگذارد. در این شرایط لازم است که روشهای صحیح نــه گفتن به کودک را بیاموزید و بتوانید به درستی با فرزندتان مخالفت نمایید. در مقابل رفتارهایی را که به هیچ عنوان نمی پسندید و تمایلی به تکرار آنها ندارید، مورد بی توجهی محض قرار دهید. بدین ترتیب ممکن است فرزند نوپای شما درک مناسبی از کلمه نه نداشته باشد و به همین دلیل هم استراتژی های تنبیهی شدید در خصوص وی جواب ندهد. بهتر است مادر هماره با وضو باشد و حتی با وضو هم بخوابد. تحقیقات نشان می دهند که هرچه واکنش های کلامی خشن از سنین پایین تری آغاز شوند، مشکلات رفتاری و اخلاقی بیشتری را در زندگی آینده فرزندان سبب می شوند و حتی می توانند مسبب بروز علائم افسردگی شوند.

در این دوره ها که به تناسب تغییرات رفتاری کودک انتخاب می شوند، محدودیت ها کم رنگ تر شده و به اصطلاح همگی فرصت استراحت خواهند داشت. شاید متعجب شوید اما طبق پژوهشی دیگر، بخش بزرگی از این کودکان در دوران بزرگسالی ماده خاکستری محدودتری در مغز خود داشتند. ضروری است والدین کودکان 1 الی 2 ساله توقعات خود را از فرزندشان در سطح منطقی نگه دارند. بنابراین لازم است والدین، اعضای خانواده، مراقبین و اطرافین کودک به تقویت رابطه خود با وی از راه گفت و گو و صحبت بپردازند. برای نمونه یکی از اهداف تربیت دینی این است که فرزندان ما اهل بیت و خاندان نبوت (ص) را الگو و مدل زندگی خود بدانند و پای در راه آنان بگذارند. الیزابت پنتلی نویسنده کتاب “راه حل انضباطی بدون گریه” می گوید: توجه داشته باشید که فرزند نوپای شما به منظور عصبانی کردنتان، ایجاد تشنج در محیط خانه و یا مزاحمت غر نمی زند. ۷۷. ↑ شیخ انصاری، مرتضی، تراث شیخ الاعظم، کتاب النکاح، ص۶۱. ۱۱۵. ↑ مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۷۵، ص۱۰، (باب مواعظه و حکمه (علیهالسّلام))، ح۶۸. ۱۲۲. ↑ کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۶، ص۴۹، باب حق الاولاد، بخشی از حدیث۶. نسبت به واژه “نه” از جانب فرزندتان واکنش نشان ندهید.

شناخت ویژگی های روانی کودک از اصول انکار ناپذیر تربیت کودک می باشد و تا زمانی که از ویژگی های کودک به صورت کامل اطلاع کامل وجود ناشته باشد نمی توان در تربیت او گام اساسی برداشت. زمان استراحت و خواب، نوع غذا خوردن، بازی کردن، حرف زدن و چیزهایی از این قبیل، مسائل روزمرهای هستند که کودک در سالهای اول زندگی باید یاد بگیرد. توصیه می شود که والدین محرک های طوفان خشم را در فرزندان خود پیشبینی و شناسایی کرده و در ادامه با استفاده از برنامه های جذاب مانند وعده های غذایی محبوب کودکان، تفریح مورد علاقه آنها یا فعالیتی دو نفره (تماشای فیلم، بازی و یا ساخت کاردستی) ذهن آنها را به سوی مسیری دیگر منحرف کنند. خانواده، دوستان، آشنایان، معلم و جامعه، همگی از عوامل تأثیرگذار بر تربیت فرزندان است. در کشور ما متداول است که گفته می شود تربیت آنها خوب است! در دوران کودکی، پدر همیشه برای کودک مظهر «قدرت» است، قدرتی امنیت دهنده.

دیدگاهتان را بنویسید