تربیت فرزندان در اسلام – تابش

اگر خواسته ای دارد با صحبت کردن و استفاده از مهارت های کلامی مناسب از والدین در خواست مینماید، در مقابل توجیه والدین با دلایلی به جا و منطقی توجه پدر و مادر را جلب مینماید، اگر متوجه شود که خواسته اش قابل اجابت نیست با دلیل آن را میپذیرد. هدف ما آموزش سبک درست تربیت، “روش مقتدرانه” میباشد تا کودکی با شخصیتی سالم و مجهز به مهارت های زندگی مناسب شکل گیرد. روش های فرزند پروری چند نوع میباشد؟ در مقابل از روش های قاطع و محکم در یادگیری اصول تربیتی درست به فرزند شان نیز تبعیت میکنند. لذا آنچه در محیط خانواده اتفاق میافتد و عملاً فرزندان آن را مشاهده میکنند نقش تعیین کنندهای در نوع تربیتی که از خانواده دریافت میکنند دارد. کتاب حاضر، بازنویسی گفتارهای ایشان در بیش از ۷۰ جلسه «درسِ تربیت» با حضور دانشجویان علومتربیتی است که میتوان آن را «مقدمهای بر تربیت»، بهخصوص تربیت کودکان دانست و حاوی دیدگاههایی عملی و برخاسته از اسلام است که جای آن در میان دیدگاههای رنگارنگ علوم غربی خالی است. این جای تأسف است که اشتغالات مربیان و والدین به گونه ای شده است که اغلب، ارتباط آنها با فرزندان را سطحی و بی ریشه کرده است.

این دسته از کودکان در همه شرایط میخواهند خودشان در راس باشند و هیچ توجهی به حقوق دیگران ندارند. کودکی که تربیت درستی دریافت کرده باشد میتواند دید درست و منطقی از شرایط خانواده داشته باشد و در صورت فراهم نبودن موقعیت برای توجه به نیازهایش آن ها را کنترل و به تاخیر میاندازند. فرزند با ادب نعمتی است که وجودشان برای هر والدی آرزو و مایه سربلندی است. تا اینجا متوجه شدیم فرزند با ادب چه ویژگی هایی دارد و روش صحیح تربیت کودک چیست. بیشتر بخوانید: نکات مهم مشاوره روانشناسی برای زندگی چیست؟ راهکار های مشاوره برای تربیت فرزند مودب بیشتر متوجه روش هایی برای والدین است که با به کارگیری آن ها در جهت هر چه بهتر تربیت کردن کودک خود تلاش نمایند. بنابراین بانوان باردار باید در غذا خوردن خود کاملاً حساب شده عمل کنند تا احتیاجات غذایی بدن خویش را تأمین کرده و سلامت و شادابی خود را حفظ کنند و در نتیجه محیط سالم و امنی برای فرزند خود به وجود آورند.

کودکان ید مورد وجود خدا تعلیم ببینند و فراوانی نعمتهایی که او به ما هدیه داده است را ک کنند . آنچه از مقاتل برمیآید این است که حضرت نسبت به فرزندان و برادرزادگانش که به میدان مبارزه میرفتند، رفتارهای گوناگونی داشت. این نشان می دهد که پدری چون امیرمؤمنان که معصوم است و شخصیت دوم عالم هستی است، برای تربیت فرزندان سالم نیاز به همسری دارد که از خانواده پاک و عفیف و اصیل و شجاع باشد. امروزه شاهد تغییراتی در سبک زندگی و فرزند پروری والدین هستیم که بیشترین سهم را باید برای خانواده ها به عنوان اولین حوزه تربیتی و شکل گیری شخصیت کودکان قائل شد. ویژگی های فرزند با ادب شامل دامنه گسترده ای از نشانه ها میباشد که داشتن درصد بالایی از آن ها برای داشتن فرزندی سالم و با ادب کفایت میکند و والدین باید توجه داشته باشند نباید کودک خود را به اجبار در راس این نشانه ها قرار دهند و او را مقید به داشتن تمام ویژگی های فرزند با ادب نمایند. سهل گیرانه: این روش بر عکس سبک مستبدانه است که در آن با آزاد گذاشتن بیش از حد کودک و دادن اختیارات افراطی، سعی در تربیت و پرورش او را دارند.

سه سبک فرزند پروری داریم: مقتدرانه – مستبدانه- سهل گیرانه. رسول خدا – صلي الله عليه و آله – فرمود: وقتي يكي از شما به فرزند خود وعدهاي داد پس به آن وفا كند و از عهد خود تخلف ننمايد. یکی از نوههای ایشان نقل میکند امام خمینی(رحمتالله علیه) در خانواده علاقهی زیادی به کودکان داشتند. این روش از جانب حضرت امام خمینی(رحمتالله علیه) مورد توجه بوده است. به طور کلی، از دیدگاه نگارندگان این سطور، تربیت امری متناظر بر اهدافی از پیش تعیین شده است و مجموعه فعالیتهایی را شامل میشود که با طرح و برنامه و خط مشیهایی معیّن، محتوایی که مطلوب و متناسب با حال و وضع متربی باشد و آثار مطلوبی بر رفتار، کردار، اخلاق، شناخت و نگرش وی پدید آورد، از طرف افرادی که مربی نامیده میشوند، به صورت رسمی، یا غیر رسمی ارائه میشود. در مسئله روزه از امام صادق نقل شده است که فرمود : کودکان خود را از حدود شش سالگی برای سحری خوردن بیدار کنید و از حدود هفت سالگی او را ساعاتی به تحمل تشنگی و گرسنگی تشویق کنید .

دیدگاهتان را بنویسید