تا حالا چنین تمرینات پرفشاری را ندیده بودیم

به گزارش مجله خبری نگار/ایران ورزشی: تمرینات استقلال پرفشار و سنگین دنبال می‌شود؛ به گونه‌ای که بازیکنان در صحبت‌های خود به این موضوع اشاره مستقیم می‌کنند. حتی دوربین باشگاه استقلال به تازگی فیلمی از اظهارات بازیکنان در صفحه رسمی منتشر کرده که بازیکنان به سنگینی تمرینات اشاره کرده‌اند. وقتی دوربین باشگاه به سمت مهدی مهدی‌پور می‌رود و از او سؤال می‌شود حال و هوای اردو به چه شکلی است، می‌گوید: «تا حالا چنین تمریناتی ندیده بودم. مقداری تمرینات فشرده است.»

در حین همین صحبت‌ها بازیکنی با خنده میان حرف‌های مهدی‌پور می‌آید و می‌گوید: «مقداری؟!» که مهدی‌پور حرفش را این گونه ادامه می‌دهد: «مقداری که چه عرض کنم. خیلی سنگین است. من تا حالا چنین تمریناتی ندیده بودم. اما شکر خدا همه چیز در اردوی ترکیه خوب است.» سجاد شهباززاده، مهاجم استقلال هم وقتی با چنین سؤالی مواجه می‌شود با خنده می‌گوید: «تمرینات ما خیلی کم فشار و سبک است.»

البته منظور شهباززاده درست برخلاف این جملات است و او به جهت مزاح این حرف را به زبان آورد. دیگر بازیکنان نیز جسته و گریخته به سنگینی تمرینات اشاره می‌کنند. موضوعی که از زمان حضور ساپینتو در تمرینات استقلال به دستمایه‌ای برای زیر سؤال بردن برنامه آماده‌سازی او از سوی برخی جریان‌های مخالف سرمربی پرتغالی تبدیل شده است. در حین تمرینات تهران نیز ماجرای سنگینی تمرینات به بیرون درز کرد که البته موضوع پیچیده و عجیبی نبود.

هر مربی متد خاص خودش را برای آماده‌سازی دارد و ساپینتو نیز بعد از بررسی وضعیت بدنی بازیکنان به این نتیجه رسیده که باید چنین تمریناتی را در دستور کار قرار دهد. شاید بعد از مصدومیتی که برای سبحان خاقانی به وجود آمد، برخی تصور کردند که به دلیل سنگینی تمرینات است. برخی جریان‌ها نیز به این ماجرا دامن زدند تا از همین فاصله تا شروع لیگ، ساپینتو را به‌دلیل آنچه تمرینات غیراصولی خوانده می‌شود زیر سؤال ببرند، اما پرواضح است که هر سختی در دوره بدنسازی دلیلی بر ناآگاهی کادر فنی از شرایط موجود نیست و به طور قطع تا زمانی که خود ساپینتو درباره دلیل فشردگی تمرینات سخنی به میان نیاورد، نمی‌شود با قاطعیت درباره اینکه چرا تمرینات به بازیکنان سخت گرفته شده، حرفی به میان آورد.

البته پیگیری ایران ورزشی از ادامه تمرینات استقلال نشان می‌دهد که ساپینتو قصد دارد بعد از پایان اردوی ترکیه اندکی از فشار تمرینی تیم کم کند. او به احتمال زیاد بعد از بازگشت تیم از ترکیه چند روز به بازیکنان استراحت می‌دهد و بعد دوباره تمرینات را شروع می‌کند. گفته می‌شود برنامه مربی بدنساز استقلال بعد از بازگشت از ترکیه تغییراتی خواهد داشت و این روند تا شروع لیگ ادامه می‌یابد و تمرینات سبک‌تر می‌شود.

اما دلیل فشردگی تمرینات اخیر چیست؟ ساپینتو پروفایلی از بازیکنان استقلال تهیه کرده بود که میزان آمادگی آن‌ها را بر اساس معیار‌هایی که همواره در دوران مربیگری‌اش در نظر می‌گیرد، مشخص می‌کرد. طبق برآوردی که ساپینتو انجام داده بازیکنان باید در یک دوره ۲۰ روزه تمرینات فشرده محک می‌خوردند. مضاف بر آن به‌دلیل اینکه تمرینات استقلال تا حدی دیرتر از دیگر مدعیان انجام شده، ساپینتو قصد دارد با قدری فشرده‌تر کردن تمرینات این عقب ماندگی تمرینی را هم جبران کند. مجموع این عوامل موجب شده تا تمرینات آخر فشرده شود.

به هر حال این روند تا جایی که سرمربی استقلال به این نتیجه برسد که نیازی به تمرینات فشرده نیست، ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید