بازتاب درمانی یا رفلکسولوژی چیست؟

عقیده بر این است که در پزشکی جایگزین یا طب آلترناتیو، تمام لایههای بیرونی و درونی بدن انسان و بهعبارتی تمام بدن انسان زنده ، ذهن و روان او مورد مطالعه و بررسی قرار میگیرد. در این شرایط اختلالاتروانی و بیماریهای روان – تنی (psycho – somatic ) شایع میشود و آرامش آدمی را بر هم میزنند و در مواردی نیز سبب ایجاد رواننژندی(Neurosis) و روانپریشی میگردند. اگر برای مدتی فشار ادامه داشته باشد و تنیدگی از ظرفیت پذیرش و سازگاری فرد خارج گردد، تعادل حیاتی مختل میشود و عوارضی مانند خستگی ، عصبانیت ، بیاشتهایی، اضطراب و افسردگی بروز میکند. اغلب مغز، پس از دریافت سیگنالهای خطر، اخطار و دستور لازم را به غدد میدهد، هیپوفیز فعال میشود و هورمون لازم را به جریان خون میریزد و بهتدریج (البته بسیار سریع) تمام ارگانیزمها برای مقابله با تنیدگی بسیج میگردد. چه کسانی نباید بازتاب درمانی کنند متخصصان بازتاب درماني بهرهگیری از این تکنیک را برای درمان بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی مناسب میدانند اما در مواردی خاص افراد را از دریافت این نوع درمان برحذر داشتهاند. این ایدهها به ما کمک میکنند از اینکه چه کسانی هستیم و از آن چیزهایی که نسبت به آنها احساس نیاز داریم، آگاه شویم و به ما کمک میکنند تا با مسئولیتپذیری آنها را عملی کنیم.

این احساسات کنترلنشده، احساسات مسدود شده، گرههای شخصی است که ما را از زندگی کامل در زندگی در لحظه حال بازمیدارد. هر از گاهی خود آگاهی ما به شکلی غیر قابل توضیح برای لحظهای از هر گونه اطلاعات پاک میشود. در طب سنتی چین، کانالهای انرژی یا مریدینها (meridian) را،که از طریق آنها انرژی Chi منتشر میشود بسیار مهم میدانستند. با توجه به نظریه، اعمال فشار به پا، دست، و یا گوش توسط رفلکسولوژیست یک پیام آرام بخش از اعصاب محیطی در این اندام به سیستم عصبی مرکزی می فرستد، که به نوبه خود بدن را وادار به تنظیم سطح تنش می کند.این کار آرامش کلی راافزایش می دهد، اندامهای داخلی و سیستم های آن ها را به حالت عملکرد مطلوب می رساند ، و جریان خون را افزایش می دهد.این کار بر گردش خون، تنفس، غدد درون ریز، سیستم ایمنی بدن، و سیستم های نوروپپتید در بدن تاثیر مثبت می گذارد.

همکاری بین رفلکسولوژیست ها و محققین با تجربه مسئلهای است ضروری تا بتوان مطالعات سطح بالای از نظر کیفیت مورد نیاز برای تصمیمگیری در مورد میزان تأثیر بازتاب شناسی را انجام داد. کاهش سطح استرس در افرادی که دائما در شرایط استرس زا هستند. چه افرادی نباید از انعکاس درمانی برای درمان استفاده کنند؟ مشکلات تیروئید بسیار شایع هستند، اما ماساژ پا را میتوان برای ارتقا سلامت کلی غدهی تیروئید به کار برد. میتوان بعد از روزهای کاری سخت و پر تنش، به کمک ماساژ، آرامش را تجربه کرد. به همین جهت پیروان این مکتبها معتقدند با رفلکسولوژی، که در دامنه طب کل نگر جای دارد، میتوان تعادل از دست رفته را دوباره بر قرار نمود و با کاستن از درد و رنج شخص، بیماری را بهبود بخشید. شما میتوانید از انگشت شست و دیگر انگشتانتان و پاشنه کف دست خود برای ماساژ و مالش پاها استفاده کنید. 3- شورۀ سر – خشکی – شکنندگی – بی آبی – چروکهای نا متعارف- آکنه- جوشهای سرسیاه – چربی و احتقان زیاد پوست- کورک- کفگیرک- کبودی- زخمهای داخلی و سطحی پوست- ترک خوردگی- بریدگی- زگیل و زگیل کف پا سوختگی – آفتاب سوختگی-اگزما- تبخال- لک – پسوریازیس سبوره (Seborrhea) شدت فعالیت غدد چربی در پوست سر، صورت و ناحیۀ جناغ سینه، (این گونه پوستها مستعد ابتلا به طاسی، درماتیت سبورئیک و جوش و غرور جوانی و غیره است).

1- Sebum ترشح غدد چربی که مجرای آنها به داخل پیاز مو باز می شود. درمانگران و تیمارکنندگان به این روش اعتقاد دارند، نقاطی را روی پاها می توان یافت که سلامت و عدم گرفتی و سفت شدن و گردش خون سریع در آن نواحی به منزله سلامتی کامل شخص مراجعه کننده است. یک قلبی که در مرکز قفسه سینه میتپد وبا عمل پمپ زدن، خون را از راه رگهای خونی بدن به گردش در میآورد و درهر شبانه روز چند هزارلیترخون را برای تغذیه بافتهای بدن پمپاژ میکند. یک رژیم غذایی مناسب امروزه برای بسیاری افراد به دغدغه اصلی زندگی تبدیل شده است . بخصوص برای خانم هایی که به تناسب اندام اهمیت می دهند رژیم لاغری بشدت مورد توجه است . با توجه به هزینه بالای درمان ناباروری ، خیلی افراد با استفاده از این روشهای موثر به نتیجه رسیده و مشکل ناباروی خود را حل کرده اند. رفلکسولوژی یک تکنیک طب فشاری است که معمولا فشار سیستماتیک انگشتان شصت و اشاره را به همه مناطق از پا وارد می کند.اعتقاد بر این است که مسیرهای عصبی از بالای سمت راست سر پایین از طریق بدن به دست و پا ها کشیده می شود.بنابراین اعتقاد بر این است که فشار اعمال شده به مناطق خاصی از دست و پا برای تحریک تمام اعضای بدن و سیستم های نشسته بر روی مسیرهای عصبی را تحریک می کند.این کار هر انرژی مسدود شده را که ممکن است باعث مشکلات سلامتی در منطقه مربوطه باشد از بدن خارج می کند.

دیدگاهتان را بنویسید