بازتاب درمانی چیست؟

این روانشناسان کتابی را منتشر کردند که رئوس این رویکرد سلامتی را در دهه 1950 بیان کرد. چند صباحی است مسدود کردن باند کندرو معبد آناهیتا کنگاور بعد از ۳۰ سال بر سر زبان مردمان محلی افتاده و سوژه مناسبی شده برای گرم کردن دورهمی ها که عموما از صدور انسداد این مسیر توسط فرماندار ابراز رضایت و خشنودی کردند. در این زمینه ، رابطه درمانی ، که یک رابطه حرفه ای و ساختارمند بر اساس مفاهیم نظری خاص است ؛ برای یک بیمار بسیار مهم است که خود را در برابر درمانگر خود بگشاید ، خود را راحت و آزادانه بیان کند ، به او اعتماد کند ، روند درمان را آغاز کرده و آن را به روشی سالم ادامه دهد. از طریق گردشگری سلامت و تندرستی میتوان آرامش را دنبال کرده و به سمت آرامش رفت. از زمان آغاز به کار، محبوبیت روزافزونی پیدا کرده است و در بین جمعیتهای مختلف در سراسر جهان گسترش مییابد. در رفلكسولوژی ، اعتقاد بر این است كه پاها “macrocosm” یا یك نقشه كوچك از كل بدن هستند .یعنی تمام اعضاء و قسمتهای مختلف بدن روی آنها منعكس شده و نظم و ترتیب قرارگیری بخشهای بدن روی كف پاها دقیقاً مشابه نظم و ترتیب قرارگیری آنها در بدن است (تصویر) این بازتابها را میتوان روی كف پا، انگشتان و در طول كناره داخلی و خارجی پا، پیدا كرد.

در رفلکسولوژی ، اعتقاد بر این است که پاها “macrocosm” یا یک نقشه کوچک از کل بدن هستند .یعنی تمام اعضاء و قسمتهای مختلف بدن روی آنها منعکس شده و نظم و ترتیب قرارگیری بخشهای بدن روی کف پاها دقیقاً مشابه نظم و ترتیب قرارگیری آنها در بدن است (تصویر) این بازتابها را میتوان روی کف پا، انگشتان و در طول کناره داخلی و خارجی پا، پیدا کرد. گرچه مشكلاتی نظیر میخچه، پینه و موارد مشابه را غالباً ناشی از كفشهای نامناسب میدانند و لیكن اینها تنها بخشی از اختلالات هستند و بازتاب شناسی بر این باور است كه مشكلات پاها با اختلالات درونی بدن مرتبط هستند. بازتاب درمانی میتواند بیشتر برای متعادل سازی كل بدن استفاده شود تا برای بهبود و شفای اختلالات خاص، لیكن با كاربرد مناسب، بازتاب درمانی میتواند قدرت شفابخشی خود بدن را افزایش دهد. افرادی كه بازتاب درمانی را انجام میدهند پیشنهاد میكنند كه درمان هفتگی رفلكسولوژی میتواند اكثریت مشكلات را در ابتدا متوقف كند و احتمال یك بهبودی سریع را زیاد كند. آنان بهبود قابل ملاحظهای در درد، انقباضات عضلانی و سهولت حركت در گروه تحت درمان را گزارش كردند و اكثریت بیماران توانستند مصرف داروهای مسكن تجویز شده توسط پزشك را قطع كنند و در طی دورهٔ تحقیق نیز بدون علامت باقی ماندند.

اگرچه اكثریت مردم با پاهای سالم به دنیا میآیند ولی تخمین زده می شود كه تقریباً در ۸۰% بزرگسالان ، مشكلات پاها پیش خواهد آمد. با وجود آنكه مقالات داستان گونهای در زمینهٔ رفلكسولوژی وجود دارد ولی تعداد اندكی گزارش مبتنی بر تحقیقات و مطالعات علمی نیز در این زمینه وجود دارد، كه در مجلات مستقل به چاپ رسیدهاند تا متخصصین علوم سلامتی را قادر سازند كه در زمینهٔ تأثیر رفلكسولوژی تصمیم آگاهانهای بگیرند. پاشنه پا قسمتی است كه فشار وزن بدن ما را تحمل میكند و توسط لایههای محافظت كنندهٔ چربی برای جلوگیری از اصطكاك در بین استخوانها، در هر قدمی كه بر می داریم، عایقكاری شده است. دكتر A. Cornelius آلمانی در سال ۱۹۰۲ متوجه شد كه درد خود وی كه ناشی از یك عفونت بود بعد از فشار دادن كف پا تخفیف یافت. در طب شرقی، نظیر طب فشاری (Acupressure) و طب سوزنی (Acupuncture) دریافتهاند كه انرژی حیاتی یا Chi از میان مریدینها یا مسیرهای انرژی (بخش طب سوزنی را برای توضیح بیشتر و تصاویر مربوطه، ملاحظه نمائید) جریان می یابد و از مجموع ۱۲ مریدین اصلی ، ۶ عدد آنها در كف پا یافت میشود. طب شرقی در ۵۰۰۰ سال پیش باشد كه آن را با طب فشاری و سوزنی كه مسیر مریدنیها را دنبال میكند، متصل سازد.

همچنین هر پا شامل ۲۶ استخوان كوچك، ۱۱۴ لیگامان و ۲۰ عضله میباشد كه توسط بافت همبندی، عروق خونی و اعصاب به همدیگر متصل گشته و توسط پوست پوشیده شدهاند. همراه با یك مادهٔ گندزدای ملایم استفاده میشود و در آخر هم پا كاملاً خشك میگردد. این رشته یك تكنیك قدیمی است و براین اساس پایهریزی شده كه نقاط بازتابی (رفلكس) در روی كف دستها و پاها وجود دارند كه با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب كمك میكند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبهٔ خود انقباض عروقی را كاهش می دهد بطوریكه خون و جریان عصبی با آزادی (راحتی) بیشتری جریان می یابند و در نتیجهٔ بهبود جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند. وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب،غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب کمک میکند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبه خود انقباض عروقی را کاهش می دهد؛ بطوریکه خون و جریان عصبی با آزادی راحتی (بیشتری جریان می یابند و در نتیجه بهبود) جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید