بازتاب درمانی چیست؟

براي حركت درماني مي توان دو دسته اهداف در نظر گرفت: يكي اهداف كلي يا دراز مدت و ديگر اهداف جزئي يا كوتاه مدت. تکنیکهای گشتالت این هدف و اهداف دیگر را برای تشویق رشد شخصی ارائه میدهد. هدف در این مکالمه خیالی ایجاد روند عزاداری یا رفع آسیبهایی است که از دیگران برای ما به جا مانده است. از آنجا که کودکان و نوجوانان در بیشتر موارد خود را بهجای شخصیتهای کتاب یا قهرمانهای اصلی داستان میگذارند، چنانچه در پروژههای کتابدرمانی، کتابهای مناسبی گزینش شوند، همانندسازی به آنها کمک میکند تا مشکلات خود را شناسایی کنند و هنگامی که درمییابند در رویارویی با اینگونه مشکلات تنها نیستند، احساس آرامش و امنیت میکنند و از تنهایی و تشویش آنها کاسته میشود. قسمتهای مختلف بدن از لحاظ مناطق انعکاسی تا به امروز روی آنها کار شده است: دست ها (رفلکس کف دست)، پا (رفلکس پا)، گوش (رفلکس گوش)، مقعد (رفلکس مقعد)، ستون فقرات (بازتاب مهره ها)، صورت (رفلکس صورت)، و جمجمه (رفلکس جمجمه)، و به طور جداگانه مناطق انعکاسی دهان ، دندان و بینی نیز کار شده است. ناحیه ی مرتبط با شکم روی پا، کل قوس پا است.

اما گروهی دیگر از روشهای سنتی طب، هنوز احتیاج به توجه و آزمونهای علمی دارند .در چند دهه گذشته نامهای مختلفی به این گونه درمانهای جدید داده اند ، از جمله : طب حاشیه ، طب جایگزین ، طب لامکان ، طب انرژی درمانی ، درمان با ذهن ، طب مکمل ، طب کل نگر و … ذهن میتواند جسم را تغییر دهد . در طب کل نگر تنها واکنشهای جسمی به عوامل بیماری زا و به اصطلاح روشهای رایج ( ایمونولوژی) (Immunology ) مورد نظر نیست بلکه ، سلامت لایه های مختلف وجودی انسان یعنی ذهن – جسم – روان و روح مورد نظر است . بازتاب شناسی یا رفلکسولوژی یک هنر ظریف و شکلی از درمانهای شفابخش طب کل نگر است و نباید آنرا با ماساژ کف دست و پا اشتباه گرفت بلکه یک نوع فشار درمانی ویژه و معین می باشد. بنابراین طب کل نگر یک نگاه جامع به وجود انسان دارد و از راههای مختلف درمان ، در کنار طب رایج برای شفای انسان بهره میبرد . سیستم شفای پرانیکی (Pranic Healing) ، که توسط دکتر چوکوک سوی (Cho Kok Sui) بنیان گذاری شده است . این اجزاء با دقت بسیار عالی با یکدیگر سازگار شده اند و این ساختمان پیچیده روی دو قوس اصلی تعادل یافته است.

یین و یانگ دو قطب مخالف و متضاد جهان را تشکیل میدهند، اما در عین حال مکمل یکدیگر نیز هستند. در این شرایط اختلالاتروانی و بیماریهای روان – تنی (psycho – somatic ) شایع میشود و آرامش آدمی را بر هم میزنند و در مواردی نیز سبب ایجاد رواننژندی(Neurosis) و روانپریشی میگردند. به این ترتیب استرس را میتوان فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل شخص دانست که با اثر بر جسم و روان فرد میتواند نتایج زیانباری در پی داشته باشد. این موضوع میتواند در فرد اعتماد به نفس ایجاد کند و استرس را کاهش دهد و نهایتاً منجر به سلامت روان شود. همچنین کتاب میتواند چون پنجرهای رو به جهان باشد که کودکان را به نگاه فراتری از خود و پیرامونشان دعوت کند تا با شخصیتها و شرایط پیوند برقرار کنند. به مدت یک دقیقه این ناحیه را را روی هر دو دست ماساژ دهید. در خط پایه، پایان درمان و دو ماه بعد از درمان، میزان اضطراب آزمودنی ها به وسیله پرسشنامه اضطراب بک (BAI) و وزن آن ها به وسیله یک ترازوی دیجیتال اندازه گیری شد. میگویند انسان دو قلب دارد.

همانطور که گفته شد رفلکسولوژی با فشار دادن و تحریک نقاط معینی در دست، پا و گوش انسان باعث متعادل ساختن کارکرد عضو مرتبط با همان نقطه معین میشود. در بازتاب درمانی ، که با نام منطقه درمانی (Zone Therapy) نیز شناخته شدهاست، درمانگران با ماساژ عمیق نقاطی در کف پا (و نیز رو، کنارهها و میان انگشتان پا و همچنین دست بیمار)، به سلامت فرد کمک میکنند. رفلکسولوژی به تخلیه بلغات و مخاط کمک می کند. 3. توان يادگيري را افزايش دهيد برای افزایش میزان انرژی مغز و بهبود كارايي آن کافی است از انگشت شستتان کمک بگیرید و با کمک آن روی نقطه مشخص شده در تصویر روی سرانگشتان هر دست فشار وارد کنید. رفلکسولوژی دارای بیشترین میزان موفقیت در درمان اختلالات کاربردی است. روغن سرو (Cupressus sempervirens) نسبت به سایر روغنهای اسانس دار بیشترین تـاثیر را در درمان این عارضه دارد و همانطور که در مباحث آروما تراپی عرض کرده ایم، قبل از استعمال هر روغن اسانس داری نخست باید توسط یک روغن حامل آن را رقیق نمود. • خاصیت ضد التهابی بسیار زیاد روغن های اسانس دار به دلیل دارا بودن آزولن (Azulene)است که هنگام تقطیر تشکیل می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید