بازتاب درمانی (رفلکسولوژی) چیست و چگونه عمل میکند؟

متاسفانه با اینکه کشور ما از لحاظ تنوع و دسترسی به این ماده ارزند بسیار غنی است اما به درستی از این نعمت بهشتی استفاده نمیشود. این روش که “رفلکسولوژی ” نام دارد علمی سنتی-مدرن است که ریشه کشف آن به کشور چین در 5000 سال قبل بازمیگردد. این باستان شناس افزود: نخستین بار در حدود 2 هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد در چین مقالهای با نام «طب داخلی کلاسیک امپراطور زرد» در مورد طب فشاری نوشته شد. در بازتاب شناسی پیشرفته هم مانند سایر مکاتب طب کل نگر این بیماری نیست که مورد درمان قرار می گیرد بلکه بیمار است که تحلیل و بررسی شده و تعادلات ازدست رفته خود را باز می یابد. در بازتاب شناسی پیشرفته که یک مکتب درمانی کل نگر است با تفسیر علایم ظاهری بیمار می توان به دلایل پنهان و عمیق آن رسید و با رفع این دلایل بنیادی، به درمان هایی عمیق و پایدار دست یافت، بی آنکه بدن دستکاری شده یا دارویی استفاده شده باشد. در این روش بسیاری از روش ها و تئوری های پر قدرت درمان کنار هم قرار می گیرند و روشی پر قدرت ایجاد می کنند که با تحلیل علل ریشه ای بیماری و شناخت آن می تواند بدون هر عارضه ای مکانیزم های دفاعی و ترمیمی بدن را بیدار کند چنان که نیروی حیاتی بدن خود به رفع مشکل بپردازد.

در این شیوهی درمانی شما معمولا یک مشاورهی کوتاه میگیرید، و درمان با تمیز کردن و آمادهسازی صورت آغاز میشود. دکتر ویلیام فیتزجرالد که “نظریهی زون” را ابداع کرده بود، این شیوهی درمانی را برای نخستین بار به غرب برد. صورت همیشه بخشی از این شیوهی درمانی بود. مطالعات قلیلی در کشورهای غیر انگلیسی زبان انجام گرفته است و ترجمه انگلیسی کاملی از این تحقیقات در دست نیست تا تجزیه و تحلیل مطمئنی را از متدولوژی (روش شناسی) کار تحقیقی انجام شده ارائه شود. در این روش بیماری از طریق تحریک نقاطی در دست درمان می شود، بدن دستکاری نمی شود، داروی خاصی در کار نیست و لازم نیست بیمار لخت شود. رفلکسولوژی توسط پزشکان برای درمان شرایط و آسیبهای مختلف پیشنهاد شده است. یعنی نظم و ترتیب قرارگیری بخش های مختلف بدن در کف پاها مشابه قرارگیری آنها در بدن است. اما در دههی ۱۹۳۰ خانم اونیس اینگام که نظریهی زون را بیشتر گسترش داد و آن را به آنچه ما امروز به عنوان بازتابدرمانی میشناسیم رساند، متوجه اهمیت پاها شد. بازتاب شناسی پیشرفته با نگاهی نو به چرایی و چگونگی بیماری و با جامعیتی که کلید درک مکانیسم های پیچیده جاری در بدن انسان است، می تواند استراتژی موثری برای درمان آنچه بیماری خوانده می شود ارائه کند.

تعداد جلسلت نیز برحسب نوع مشکل و مسیر درمان تعیین می شود. بازتاب درمانی یا رفلکسولوژی یک نوع ماساژ بدن است که شامل اعمال فشار به دست و پا برای تغییر میزان درد بوده و مزایای دیگری نیز برای بدن دارد. ۴-رها شدن احساسات سرکوب شده ناشی از فشارها و استرس، آرام سازی بدن و تغییر وضع زندگی. درمان اسکولیوز یا کجی استخوان های ستون فقرات که ناشی از فقر کلسیم یا شکستگی و فشار است. تاثیر رفلکسولوژی روی درمان ناباروری چگونه است؟ از میان طیف متنوعی از ماساژهای مختلف، رفلکسولوژی پا به نظر می رسد مؤثرتر از ماساژ بدن و ماساژ آروماتراپی باشد. ۲- موجب تحریک آن نواحی از بدن و ذهن که عملکرد صحیح ندارند می شود. از خودش استفاده میکند. من باور دارم که وینیکات بهعنوان یک متخصص اطفال نمیتوانست خودش را از این نقطهنظر آزاد کند؛ او مصمم بود که چیزها را آنطور ببیند. این دقیقا چیزی است که وینیکات برای او انجام میدهد؛ در یادداشت برداری، نوشتن تعبیرهایی که هیچگاه به او نخواهد گفت، حاضر بودن، منتظر بودن برای زمانی که او بتواند خودش باشد، وینیکات آینهای است که چیزی را غیر از توهم منفی بازتاب میدهد که بیمار از تصویر خودش دارد.

کافی است فشار آرامی به قسمتهای خاصی از پا واردکنید تا ناراحتی براثر احتقان و انسداد تسکین پیدا کند.این شیوه درمانی در کودکان بهمراتب بیشتر از بزرگسالان جواب میدهد زیرا رباطها و عضلات موجود در پای آنها هنوز به طور کامل رشد پیدا نکرده است. بازتاب درمانی که بخشی از طب فشاری است اعمال فشار روی نقاط خاصی از بدن است و عمدتا روی پاها تمرکز دارد. نواحي پينه بسته يا ميخچه يا ديگر تغييراتي كه در پاها ايجاد ميشوند، در رفلكسولوژي اهميت خاصي دارند. بازتاب درمانی، بر بخش های خاصی از بدن تمرکز می کند که ارتباط تنگاتنگی با بخش های دیگر دارند. «بازتاب درمانی» علم کنترل جریان انرژی در بدن است که بر اساس آن به روی نقاط خاصی از بدن فشار وارد می آورند و از این طریق غدد، اندام ها و دستگاه های مرتبط با آن نقاط تحریک و منجر به برقراری تعادل عملکرد در اعضا می شود. به همین دلیل اگر می خواهید از این روش درمانی بهرهمند شوید، حتما باید به متخصص این امر مراجعه کنید، در غیر این صورت ممکن است افراد غیر متخصص باعث آسیب های جبران ناپذیری به بدن وارد شوند.

دیدگاهتان را بنویسید