بازتاب درمانی باعث بهبود حال و احساس عالی می شود

حق دوست و همکاران ۲۰۰۸ طی پژوهشهایی که در زمینه شیوع افسردگی انجام دادند دریافتند که در ایران به دلیل استفاده از ابزارهای سنجشی متفاوت و نیز گروه جمعیتی مورد بررسی بسیار ناهمگن هستند. در سال ۲۰۰۴ نوربالا و همکاران بزرگترین مطالعات همه گیرشناسی سلامت روان را در ایران انجام دادند و روی یک نمونه۳۵۰۱۴ نفری در سراسر کشور انجام دادند. مواد و روشها: این مطالعه، یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده بر روي 40 بیمار مبتلا به بیماري انسدادي مزمن ریوي است که در مرکز آموزشی – درمانی امام رضا (ع )تبریز انجام گرفت. مطالعات گوناگونی پیرامون افسردگی و شیوع آن در کشور ما صورت گرفته است. در صورت بروز سکته مغزی می بایست حتما فرد در بیمارستان تحت درمان قرار گیرد و قطعا متخصص مغز و اعصاب برای بیمار، فیزیوتراپی تجویز خواهد کرد که اینجا نقش ماساژ برای بهبود بخشیدن به فرد دچار سکته مغزی آغاز می شود. ماساژ منظم ران ، سیستم لنفاوی را تحریک کرده و ظاهر ران ها را بهبود می بخشد . این خود آگاهی کودک و نوجوان را قادر می سازد تا دریافت های خود را از رخدادها دگرگون کند و رفتارهایش را بهبود بخشد.

سپس فشردن انگشت یا شست با استفاده از تکنیک های رفلکسولوژی اعمال می شود. رفلکسولوژی یا درمان منطقه ای، طب جایگزین شامل قانون فیزیکی از اعمال فشار به پاها، دست ها، و یا گوش با انگشتان دست و بدون استفاده از روغن است. طبق همین بررسیها شیوع افسردگی گزارش شده حدود یک درصد (مربوط به یک مطالعه در سطح جامعه و با ابزار مصاحبه بر مبنای DSM) و حداکثر شیوع حدود ۹۱ درصد (مربوط به یک مطالعه در گروهی از دانشجویان و با استفاده از GHQ-28) بوده است. در این مطالعه از پرسشنامه GHQ-28 به عنوان ابزار ارزیابی استفاده شد. ۲۱ درصد از افراد مورد مطالعه دارای علایم افسردگی و ۸/۲۰ درصد دارای علایم اضطرابی، ۹/۱۷ درصد دارای علایم جسمی و ۲/۱۴ درصد دارای علایم اختلال کارکرد اجتماعی بودند. مغز پژوهی اجتماعی درباره خویشتن چه میگوید. تا اواسط دهه ۱۹۷۰ نظریهها و درمانهای روانکاوی و رفتاری از لحاظ الویت بخشیدن به دیدگاههای روانشناختی درباره منشا و درمان اختلالهای اضطرابی و افسردگی با هم به رقابت میپرداختند. در مطالعات همه گیرشناسی دیگر به وسیله محمدی و همکاران در سال ۲۰۰۵، ۲۵۱۸۰ نفر در گروه نمونه از سراسر کشور قرار گرفتند و مورد ارزیابی و تشخیص ابتلا به اختلالهای روانی از طریق مصاحبه بالینی بر اساس DSM قرار گرفتند.

این بیماری دارای انواع متفاوتی است و با توجه به علایم آن قابل تشخیص است. در این روش، از تکنیک های خاصی جهت تشخیص و درمان اختلالات ستون مهرهها، مفاصل و عضلات استفاده میکنند. این علم قدمت دیرینه ای دارد چرا که در مصر( مقبره آهور در ساکارا ) که به مقبره طبی معروف بوده و مربوط به چهار هزار سال پیش می باشد، بر دیواره آن عکسی حک و نقاشی شده که بازتاب درمانی و ماساژ کف دست و پا را نشان می دهد، همچنین در متون طبی اولیه چین باستان به آن اشاره شده است و حتی بقراط در حدود500 سال پیش از میلاد مسیح در مورد ماساژ و تسکین درد مفاصل توسط آن صحبت کرده است. از رویکردهای اولیه شناختی در درمان افسردگی نظریه شناختی بک است. یافته ها حاکی از آن بود که شیوع تخمینی مشکلات سلامت روان در مناطق روستایی کشور ۳/۲۱ درصد و در مناطق شهری ۲۹/۰ درصد است. Kovaks و همكاران در ۱۹۹۳ “یك آزمون دوسوكور” با استفاده از رفلكسولوژی برای درمان كمردرد انجام دادند.

انجام این حرکات برای افرادی که از آن استفاده می کنند در هر مکان و زمانی میسر است.این نوع درمان از طریق ماساژ و فشار درمانی (ترکیب ماساژ چینی و شیاتزو یا طب فشاری )بر روی نقاط مربوطه صورت می پذیرد.در این روش به علت بروز بیماری پرداخته می شود،در اصل به اصلاح و ترمیم ساختاری و بنیادی بدن توجه دارد. علاوه بر آن رفلکسولوژی برای افراد با سابقه بیماری های قلبی عروقی و نقرس می تواند خطر ساز باشد. در دنیای امروزی که علیرغم به دست آمدن وسایل راحتی جسمی، با کم توجهی به معنویات و الهیات، ناراحتیهای روحی و روانی رو به افزایش گذاشتهاند و استفاده از داروهای آرامبخش نیز با خطر مسمومیت یا اعتیاد روبروست، مکتبی مثل آیروودا و یوگا به انسان کمک میکند که با هماهنگ کردن جسم و روان عملکرد بهتری داشته، چگونگی پیشگیری از بیماری های روان تنی را بیاموزد و به علاوه روش زندگی توأم با سلامت روحی و بدون عوارض دارویی را فراگیرد. شایعترین علامت افسردگی نیز علاوه بر خلق افسرده علایم جسمی بود (نجاتی ۱۳۸۸).

دیدگاهتان را بنویسید