بازتاب درمانی باعث بهبود حال و احساس عالی می شود

حرکات بازتاب درمانی بر روی پا و دست به افزایش جریان گردش خون و انتشار اندروفین در بدن می شود که این هورمون احساسی خوب برای بدن به همراه دارد . بازتاب درماني گردش خون به نواحياي از بدن را افزايش مي دهد كه جذب مواد مغذي و حذف مواد زائد را زيادتر ميكنند. رنگ درمانی یک روش درمانی جایگزین است که از رنگ ها و فرکانس آنها برای التیام مشکلات جسمی و احساسی در بدن انسان استفاده می کند. روانشناسان دریافتند امکان دارد ذهن انسان را نیز به صورت سیستم دستکاریکننده نماد درنظر گرفت که اطلاعات از طریق آن جریان مییابند. از آن جا که بررسی ابعاد حافظه و شیوه رمزگذاری و پردازش اطلاعات در ذهن افراد مورد نظر است و در صورت تایید فرضیههای پژوهشی به درمان بیماران مبتلا به افسردگی اساسی کمک خواهد شد لذا به بررسی نظریههای مرتبط با افسردگی و رویکردهای درمانی، همچنین حافظه و پردازش اطلاعات خواهیم پرداخت.

طی دهه ۱۹۷۰-۱۹۸۰ در حوزه روانشناختی رویکرد جدید پردازش اطلاعات بر روی شکلگیری تفکر متمرکز شد. از جمله نظریه پردازان شناختی آلبرت الیس است که با طرح نظریه خود توجه خاصی بر روی نوع شناخت و برداشت افراد از وقایع را مدنظر قرار داد و درمان خود را بر تغییر تعابیر افراد از وقایع متمرکز ساخت. معمولاً در سراسر آمریكا برای این افراد كلاسهای موردنیاز برگزارمیشود و گواهی مخصوصی به شركت كنندگان داده می شود. برخی از مطالعات گزارش داده اند که افراد مبتلا به اضطراب بیشتر خلق و خوی خود را با رنگ خاکستری مرتبط می کنند. تعداد کمی از مطالعات نتایج مثبت را در افراد نشان داده اند که رنگ درمانی علاوه بر درمان استاندارد توسط یک متخصص روانپزشکی استفاده می شود. اغلب علاوه بر اینکه به تنهایی انجام می شود، در سایر انواع روان درمانی نیز گنجانده می شود. نظریه پردازان متعددی به بررسی ذهن و روان انسان پرداختند و درمانهای برگرفته از این نظریهها به شیوه های گوناگون در درمان بیماریهای روانی اثرگذار بوده است که در ذیل به نظریههای مرتبط با درمان افسردگی پرداخته خواهد شد. برای افرادی که سطح استرس بالایی دارند یا با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، رنگ درمانی را می توان به همراه درمان های استاندارد تحت نظارت متخصص سلامت روان تلقین کرد.

به عنوان مثال، اگر استرس دارید، رنگ درمانی می تواند به آرامش شما کمک کند تا بتوانید تعادل روانی خود را به دست آورید. از آنجایی که فشار خون ممکن است تا حدی تحت تأثیر استرس یا اضطراب باشد، قرار گرفتن در معرض این رنگ ها ممکن است به طور موقت فشار خون را کاهش یا تثبیت کند. هدف از رنگ درمانی چیست ؟ ماساژ کف پا جزی از سبک ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی می باشد. مداخله بازتاب درمانی هفته ای یک بار، به مدت 10 دقیقه برای هر دو پا انجام شد و در گروه حمام پا از سالمندان مشارکت کننده خواسته شد به مدت 6 هفته پاهای خود را یک ساعت قبل از خوابیدن در آب 41 تا 42 درجه سانتیگراد غوطه ور سازند و در گروه کنترل مداخله ای انجام نشد. حس لامسه برای انسان حس بسیار مهمی است و به صورت فطری و غریزی و بدون اینکه آموزش خاصی دیده باشد، برای دلداری دادن به افراد و انتقال آرامش، معمولآ دست آنها را می گیرد و برای آرام ساختن و تسکین خود و دیگران، ازآن استفاده می کند. هدف رنگ درمانی اصلاح عدم تعادل فیزیولوژیکی و روانی در بدن انسان است. وی از نظر فیزیولوژیکی انسان را موجودی میداند که ذاتا آمادگی شدید برای تفکر غیرمنطقی و غیرعقلانی دارد و از نظر اجتماعی انسان را موجودی اجتماعی میداند.

الیس از دیدگاه فیزیولوژیک، اجتماعی و روانشناختی به شخصیت انسان مینگرد. او معتقد است انسان به عشق و محبت، توجه و مراقبت تمایل دارد و از مورد تنفر قرار گرفتن، بیتوجهی و ناکامی دوری میجوید. منتشر کرده است. این مورد بالینی برای او پرمعنا است. با رفلکسولوژی میتوان کارکرد بدن را متعادل نمود، ازشدت تنش و تنیدگی بیمار کاست، برای او آرامش ایجاد کرد، شرایط خواب او را بهبود بخشید و با ایجاد اعتماد به نفس در شخص روابط اجتماعی او را بهتر نمود. با این حال، رنگهای ملایم، خنثی (یا شاید حتی خاموش) مانند کرم، بژ، اسطوخودوس و پاستلی ممکن است به برخی افراد کمک کند تا آرامش داشته باشند. به عنوان مثال، اتاق آبی ممکن است برای تقویت آرامش و آرامش در طول یک جلسه طب فشاری یا بازتاب شناسی استفاده شود. با این حال بهتر است از زیاده روی در رنگ های آبی و سبز خودداری شود. اغلب ادعا می شود که درمان با نور آبی شاید با تأثیرگذاری بر ساعت بیولوژیکی به اختلالات خلقی و اضطراب کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید