بازتاب درمانی(رفلوکسولوژی)چیست و چگونه عمل میکند؟

تنها کافی است نقطه موردنظر را با کمک انگشت شست یا توپ تحتفشار قرار دهید. براي اين منظور نقطه مربوط به سينوس در كف دستها را روي نقشه (دایره های آبی رنگ) پيدا كنيد و با فشار انگشت شست اين نقطه را تحريك كنيد. در کف هر دو پا بالاتر از پاشنه پا نقطهای وجود دارد که به مثانه مربوط میشود. تقریباً تمام اجزا و قسمت های بدن، نقطه رفلکسولوژی (بازتابی) مربوط به پا وجود دارد. شاید بتوان گفت این مهم ترین ناحیه رفلکسولوژی است که میتوانید از آن به عنوان بزرگراهی برای ارتباط بین مغز و اعصاب، استخوانها و ماهیچههای خود استفاده کنید. رفلکسولوژی یا “بازتاب درمانی” که این روزها برای درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاده میشود یکی از محبوب ترین روشها و طب های سنتی- مدرن در قرن 21 است که تعداد علاقه مندان به این شاخه علمی روز به روز در حال افزایش میباشد. گشتالتتراپی (GT) اصولا بر لحظه حال متمرکز است. به هر حال تمامی افراد می توانند این علم را بیاموزند ولی برای مهارت پیدا کردن به سالها تمرین و کسب تجربه نیاز می باشد.

برای کسانی که از سیاتیک یا درد مزمن کمر رنج میبرند، ماساژ پاشنه میتواند به میزان زیادی درد این نواحی را بهبود دهد. چه کسانی نباید بازتاب درمانی کنند متخصصان بازتاب درماني بهرهگیری از این تکنیک را برای درمان بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی مناسب میدانند اما در مواردی خاص افراد را از دریافت این نوع درمان برحذر داشتهاند. بازتاب درمانی نوعی ماساژ است که شامل تحریک نقاط ویژهای در پاها و گاهی اوقات در دستها یا دیگر جاهای بدن است. ماساژ صحیح صورت باید چگونه باشد و چه نکاتی قبل از آن رعایت شود؟ قبل از انجام ماساژ چه نکاتی باید رعایت شود؟ ماساژ در چه مواردی ممنوع است؟ یافتهها: نتایج این پژوهش نشان داد که هر دو روش درمانی منجر به کاهش وزن میشوند و این کاهش در مورد بازتاب درمانی با سرعت بیشتری در مقایسه با درمان شناختیـ رفتاری رخ میدهد. همچنین یافته ها نشان داد که هر دو روش درمانی منجر به کاهش اضطراب می شوند هر چند این کاهش فقط در درمان شناختی رفتاری معنادار بود. رفلکسولوژی گاهی ناحیه درمانی هم گفته میشود زیرا پا را به نواحی مختلفی تقسیم میکند که آیینه بدن هستند. علاوه بر این سمزدایی از کلیهها و همینطور کنترل سیستم غدد درونریز بدن از دیگر مزایای دریافت رفلکسولوژی در این نقاط است.

اگر چه در غرب تا اواسط قرن بیستم فشار درمانی ناشناخته بود، اما اکنون به عنوان کمک به خود درمانی و درمان اولیه که توانایی التیامبخشی طبیعی بدن را دارد، محبوبیت یافته است. یکی از کاربردهای فشاردرمانی تقویت عضلات و تاندومهای شانه و بازو با کمک ماساژهای نقطهای بر پایانههای عصبی کف پاست. ارائه تکنیکهای رفلکسوتراپی در این نقاط در شرایط عادی به بهبود عملکرد معده و تقویت آن کمک میکند. در این حالت میتوانید به مدت 2 تا 3 دقیقه روی نقطه مورد نظر تکنیک را اجرا کنید و به این ترتیب به تقویت انرژی در مجاری سینوسها بپردازید. اگر چه رفلکسولوژی نباید به عنوان یک درمان کلیدی برای تمام بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد، می تواند درمان آرامش بخشی برای پای شما باشد و مزایای زیادی برای کل بدنتان داشته باشد. بازتاب شناسی یا رفلکسولوژی یک هنر ظریف و شکلی از درمانهای شفابخش طب کل نگر است و نباید آنرا با ماساژ کف دست و پا اشتباه گرفت. در هر صفحه کتاب رفلکسولوژی ، گیاهان معطری که می توانند به رفلکسولوژی کمک کنند آورده شده اند. ماساژ پا موجب بازتابهایی میشود که میتوانند به کم کردن مشکلات در تمام بدن کمک کنند.

اغلب فقط چند درمان کوتاه پانزده دقیقه ای اثرات بهبود قابل توجهی ایجاد می کنند و البته بعضی مشکلات پیچیده تر نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند. این رشته یک تکنیک قدیمی است و براین اساس پایهریزی شده که نقاط بازتابی (رفلکس) در روی کف دستها و پاها وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین میبرد و به آرامش اعصاب کمک میکند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبه خود انقباض عروقی را کاهش می دهد بطوریکه خون و جریان عصبی با آزادی (راحتی) بیشتری جریان می یابند و در نتیجه بهبود جریان خون، سموم نیز از بدن خارج میشوند. به بازتاب درمانگر کمک می کند. میتوان بعد از روزهای کاری سخت و پر تنش، به کمک ماساژ، آرامش را تجربه کرد. در خط پایه، پایان درمان و دو ماه بعد از درمان، میزان اضطراب آزمودنیها بهوسیله پرسشنامه اضطراب بک (BAI) و وزن آنها بهوسیله یک ترازوی دیجیتال اندازهگیری شد. توجه زیاد برای افزایش اعتماد به نفس مراجعه کننده و ایجاد یک محیط درمانی ایمن بسیار مهم است. این شیوه درمانی در کنار تکنیکهای دشوار، متدهای سادهای دارد که با یادگیری آنها میتوانید برخی از نیازهای ابتدایی خود برای تسکین و بهبود درد را در خانه و محل کار برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید