اهمیت و ضرورت توجه به تربیت فرزند در اسلام

زنا نه تنها مغایر اخلاق انسانی است و برباددهی کانون خانواده است، در عین زمان خلاف قانون خداوند است. همچنان با نکاح نه تنها که پایه یک زندگی اسلامی را مسلمان بنیان می نهد، در عین زمان قانون خدا را در زمین منحیث خلیفه آن ذات الهی پیاده می کند. و یا در امریکا هر ساله یک میلیون فرزند از دختران مجرد متولد میشود، این درحالی است که سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار جنین و وجود ارتباط غیر اخلاقی در بین ۹۰ درصد دختران و پسران دبیرستانی در امریکا سند دیگری از فروپاشی اخلاقی و جنسی در امریکا است. و یا اگر زن از اخلاق یا حکم اسلامی پیروی نمی کند مثلاء لباس بی ستر و نادرست می پوشد شوهر باید او را امر به معروف کند که مراتب آن در قرآن مجید تذکار رفته است و در یک رساله جداگانه انشاالله مورد بحث در آینده قرار خواهد گرفت. طور مثال اگر مرد از قانون اسلام خارج میشود و مشروبات الکهلی صرف میکند، زن حق دارد او را امر به معروف کند یعنی متوجه بسازد که این عملش مغایر احکام اسلامی است. و با پاکدامنی خود چشم او را هم از نظر به دیگران بپوش! » (کـافی ج 5-ص 510)«زن لعبتی اسـت که هرکس او را گرفت نباید ضایعش کند»(رسول اللّه-صلی الله و علیه وآله) (همان)«آیا رواست زنی را که با او آمیزش می کنی،بزنی؟!»(رسول اللّه-صلی الله و علیه وآله) (کافی ج 5 ص 509)«گمان نـدارم مردی خیری در ایمان خود بیافزاید؛جز با این راه که علاقه و مـهر خـود را نسبت به زنان بیافزاید»(امام صادق-علیه السلام) (کافی ج 5 ص 230)در مقابل بهترین زنان هم آنست که برای حفظ این بنیان از هـیچ گونه هـمکاری و خوش- رفتاری و حسن نیا،نسبت به شوهر خود دریغ ننماید.

از این رو، از آغاز تولد نوزاد پسر تا روز هفتم، او را «محمد» مینامیدند تا از بدو تولد، روح، فکر و مغز کودک را با حضرت آشنا کرده باشند. البته این شاخصه اختصاصی دختر شایسته نیست بلکه شاخصه شایستگی هر زن و مرد و پسر و دختری است . 2- از قرآن کریم می توان استفاده کرد که از جمله ملاک های دختر شایسته از نظر قرآن داشتن وقار و حیا و رفتار همراه با سنگینی و وزانت است و این وجود این صفت در برخی دختران مانند دختر شعیب پیامبر -ع- مورد توجه و مدح قران کریم است . در این تحقیق که از روش توصیفی – تحلیلی استفاده شده و شیوه ی تحلیل داده ها به صورت کیفی است و بر پایه آن با جستجو در آیات قرآن با تکیه بر تفاسیر قرآنی معتبر از جمله تفسیر المیزان و کتب احادیث از جمله نهج الفصاحه و مراجعه به کتب ، پایان نامه ها و مقالات مرتبط با موضوع تحقیق ، ابتدا در زمینه ی ارزش و مقام انسان در اسلام و اهمیت تربیت انسان بررسی هایی به عمل آمده و در مورد ارزش و مقام زن و خانواده و ابعاد آن در اسلام شناخت حاصل شده است و سپس جایگاه و نقش زن به عنوان مادر ونقش و تأثیر خانواده در مراحل مختلف زندگی کودک از نظر اسلام بیان شده است و در گام آخر روش های تربیتی خانواده در دو دوره ی شش سال اول و دبستان ارائه گردیده و سپس پاسخ به سوالات با توجه به آیات و احادیث به همراه تحلیل مقتضی ارائه گردیده است .

خداوند در قرآن كريم اشاره هايي را در اين ضمينه دارد از جمله : سوره ذاريات آيه 56 مي فرمايد:و ما خلقت الجن والانس الا ليعبدون. دلیل این مطلب این است که چون همه خلقت از آن خداوند است، پس خداوند برای جمیع مخلوقات خود قانون و اصول گذاشته است و قانون تولید نسل آدمی از طریق نکاح است. همچنان از نگاه قانون خلقت هیچ زن و مردی به تکامل انسانی نمی رسند تا ازدواج نکنند. گوشت خوک حرام است و در هیچ شرایطی به جز حال ناچاری «خطر مرگ» نباید خورده شود. اسلام در حالیکه زنا را حرام دانسته و شدیدأ آنرا تقبیح میکند روابط جنسی بین زن و مرد را از راه مشروع یعنی نکاح نه تنها مجاز دانسته بلکه زنان و مردان را بحیث جفت باساس مناکحه به داشتن روابط جنسی اجازه میدهد. زیرا زن و مرد در اسلام مکمل همدیگرند و از نگاه اجتماعی خانواده جامعه کوچک است و با بنیان نهادن خانواده مرد و زن مسلمان، رسم زندگی اجتماعی را که عبارت از تسلسل نسل بشری، انسجام در امور، سازمان دهی مراتب اصول زندگی، صفت رهبری، اقتصاد و روابط باهمی را می آموزد.

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – عضو هیئت علمی جامعه الزهرا(س) با بیان این که نباید فرزند خود را به هر مهد کودکی بفرستیم بر لزوم حساسیت والدین در انتخاب مهد کودک تاکید کرد. به گزارش شفقنا به نقل از حوزه با اشاره به این که یکی از مهم ترین توصیه های نبی مکرم اسلام و دیگر ائمه طاهرین (ع) ناظر به مساله تربیت و پرورش کودکان است، اظهار داشت: در حدیث معروفی از پیامبر (ص) آمده که حق فرزند بر پدر سه چیز است؛ نخست انتخاب مادر خوب، دوم گذاشتن نام نیکو و سوم هم جدیت در تربیت فرزند. 7. در این سنین کودکان به مقایسه اندام خود با والدین می پردازند، بنابراین با اندام پوشیده آنها را به حمام ببرید و مسائل بهداشتی مخصوص به هر جنس را به آنان یاد دهید. عدم توجه به عدالت و تبعیض و مقایسه کودکان با یکدیگر، تأثیر فراوانی بر سلامت روانی کودکان می گذارد و موجب ناآرامی، انحراف اخلاقی، احساس بدبینی و حسادت و انتقام در کودک می شود. یکی دیگر از مراحل مهم این دوران که بر عهدهی والدین میباشد، دادن آموزشهای خاص به کودکان و نوجوانان است؛ زیرا آنان در این سنین، به طور کامل راهنمائیهای والدین را میپذیرند، بنابراین والدین باید از این موهبت خدائی استفاده کنند و آنها را با آموزشهای خاص این دوران آشنا سازند.

دیدگاهتان را بنویسید