انواع جای جوش و ۷ راه ناپدید کردن آن

از بین بردن جای جوش بدون دردسر و با اقدامات ساده در منزل نیز امکان‌پذیر است. اولین اقدام در رفع جای جوش، تشخیص نوع و علت آن است.

در این نوشتار قرار است انواع جای جوش را همراه با علایم به شما معرفی کرده و راهکارهای مؤثر برای درمان آن ارائه دهیم.

انواع جای جوش یا اسکار

انواع جای جوش که رواج بیشتری دارند عبارتند از:

جای جوش برآمده یا هایپرتروفیک:

در این نوع اسکار، جای جوش باعث آسیب منافذ پوست شده و حالت برآمده و متورم به آن می‌دهد.

جای جوش فرورفته یا آتروفیک:

این نوع جای جوش باعث تحلیل پوست در نقاط مورد نظر می‌شود. جای جوش فرورفته خود به چند دسته تقسیم می‌شود:

 • جای جوش چرخشی یا اسکار گرد: در این عارضه مرزی بین جای جوش‌ها وجود ندارد. یعنی بخشی از پوست دچار ناهمواری و آسیب‌های سطحی می‌شود.
 • جای جوش قندیلی یا آیس پیک اسکار: دلیل نامگذاری این نوع جای جوش، شکل ظاهری آن است. این عارضه مانند جای سوراخ قندیل‌های یخ بر روی پوست است. این سوراخ‌ها در عین باریک بودن بسیار عمیق‌اند.
 • جای جوش واگنی یا باکسکار: این نوع عارضه حاوی نقاط فرو رفته گرد و بیضی شکل است. دیواره‌های این جای جوش مانند استوانه بوده و دهانه آن گشاد است.

 

۷ راه از بین بردن جای جوش

برای رفع جای جوش باید ابتدا نوع و علت ایجاد آن را تشخیص داد. به این ترتیب 7 راه مختلف برای درمان جای جوش وجود دارد:

1.     آلوئه ورا:

شما می‌توانید لایه سبز تیره پوست یک برگ آلوئه را برداشته تا به ژل آلوئه ورا دست پیدا کنید. این ژل شفاف را به آرامی دو بار در روز بر روی جای جوش اعمال کنید. برای این کار باید یک حرکت نرم و دایره‌ای با انگشتان خود داشته باشید. بعد از حدود 30 دقیقه با آب خنک، ژل را بشویید. این اقدام را یک بار در صبح و یک بار در عصر برای بهبود جای جوش تکرار کنید.

2.     ویتامین E:

انواع جای جوش و ۷ راه ناپدید کردن آن.

یک کپسول ویتامین E را باز کرده و محتویات آن را خارج کنید. حالا این محتویات را  برای ده تا پانزده دقیقه بر روی جای جوش ماساژ دهید. حالا روغن را بشویید. برای اثربخشی و رسیدن به نتایج مورد نظر لازم است این روند را چندین بار در روز تکرار کنید.

1.     سرکه سیب:

با ترکیب چند قاشق غذاخوری آب مقطر با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، یک محلول کاربردی تهیه کنید. یک تکه پنبه یا یک پد تمیز را درون محلول فرو کنید و آن را بر روی جای جوش خود قرار دهید. پنبه یا پد را با کمک باند یا گاز استریل بپوشانید تا از حرکت آن جلوگیری شود. بعد از پانزده دقیقه باند را برداشته و محلول را بشویید. توجه کنید که لازم است پوستتان را بعد از این کار حتماً مرطوب کنید تا دچار خشکی نشود.

2.     آب لیموترش:

آب لیمو ترش را با یک تکه پارچه روی زخم قرار دهید. اجازه دهید پارچه آغشته به آب لیمو ترش برای چند دقیقه روی پوستتان باقی بماند. سپس پارچه را برداشته و پوستتان را بشویید. قابلیت‌های اسیدی آب لیموترش به از بین بردن سلول‌های مرده پوست در اطراف زخم کمک می‌کند. این کار می‌تواند قرمزی و تورم زخم‌ جای جوش را کاهش دهد.

3.     آب:

این یک کرم موضعی نیست اما نوشیدن آن تقریبا بر هر درد بی درمان دواست. نوشیدن مقدار کافی آب باعث هیدراته شدن پوست می‌شود. هر چه آب بیشتری در روز بنوشید، اثرات آسیب‌های ناشی از جوش بر روی پوست زودتر از بین می‌رود.

جدای از نقش نوشیدن آب در بهبود سلامت و ظاهر پوست، آب گرم می‌تواند در از بین بردن جای جوش مؤثر باشد. برای این کار باید یک پارچه نخی تمیز یا حوله را با آب گرم بشویید. سپس آب اضافه پارچه را بگیرید. در مرحله بعد باید از پارچه مورد نظر به عنوان کمپرس گرم برای جوش‌ها استفاده کنید. کمپرس گرم را بر روی جای جوش قرار داده و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه به همین حالت باقی بماند. این کار را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید.

4.     عسل:

عسل به علت خواص آنتی باکتریال و نقشی که در بهبود زخم و عفونت دارد، یک ماده طبیعی رفع جای جوش محسوب می‌شود. برای استفاده از این ماده می‌توانید جای جوش خود را قبل از خواب با یک پد یا پارچه آغشته به عسل بپوشانید. صبح روز بعد پارچه را برداشته، پوست را شسته و از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

5.     زردچوبه:

ترکیب اصلی و ماده فعال زردچوبه، کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی است. زردچوبه را می‌توان در کمی آب حل کرد و بر روی زخم جای جوش قرار داد. این کار باعث از بین رفتن عفونت و التهابات ناشی از جوش شده و آن را خیلی زود درمان می‌کند.

 

اگر می‌خواهید جای جوش شما زودتر از بین برود!

اگر می‌خواهید جای جوش شما زودتر از بین برود، به توصیه های زیر عمل کنید:

 • روزانه پوست خود را با استفاده از شوینده مناسب بشویید.

اگر می‌خواهید جای جوش شما زودتر از بین برود!

 • جوش‌ها را به هیچ عنوان لمس نکنید، نخارانید و فشار ندهید.
 • قبل از استفاده از هر نوع درمان و در شرایطی که لازم است جوش را لمس کنید، دستان خود را با دقت و با استفاده از آب گرم و شوینده مناسب بشویید.
 • بدن و پوست خود را هیدراته نگه داشته و به مقدار کافی آب بنوشید.
 • تغذیه سالم و عاری از غذاهای فست فودی و چرب داشته باشید.
 • به طور مرتب ورزش کنید.
 • جوش و نواحی اطراف آن را همیشه تمیز نگه دارید.

 

شرایطی که لازم است با پزشک در میان بگذارید!

اگر شرایط زیر را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • جوش مورد نظر علیرغم درمان در خانه روز به روز بزرگ و بزرگتر می‌شود.
 • جوش پس از یک هفته درمان در خانه از بین نرفته و حتی بهتر نمی‌شود.
 • جوش به اندازه یک توپ پینگ پونگ بزرگ شده است.
 • پوست اطراف جوش به رنگ قرمز روشن است یا دارای رگه های قرمز است که از آن امتداد پیدا می‌کند.
 • جوش بسیار دردناک است.
 • توده‌های دیگری در نزدیکی جوش نیز وجود دارد.
 • شما طی چند ماه گذشته شاهد ایجاد جوش های مکرر هستید.
 • به بیماری دیابت مبتلا هستید.

منبع: زیمالب

 

دیدگاهتان را بنویسید