اصول مهم تربیت فرزند از نظر اسلام و قرآن – مسیر سبز

وقتی که بچه به نزدیکی سن بلوغ رسید و مربی دید که ده تا ضربه کافی نیست میتواند به تعداد آنها بیافزاید تا او را از کارش باز دارد. این امر از مهمترین خطاها و اشتباهات مربی است؛ زیرا بچه از پدر و مادر چیزهای بسیاری یاد میگیرد پس میبیند که عملشان مخالف گفتارشان است و آنچه به او یاد دادهاند با عمل خودشان متناقض است. نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که کنترل و نظارت بر رفتارهای نوجوان لازم است در عین حال، احترام گذاشتن به خواسته های نوجوان باعث می شود که او در عین اینکه عزت نفسش را در امان می بیند، احترام گذاشتن را هم یاد بگیرد. بنابراین نوجوان باید یاد بگیرد اگر ظاهرش را شبیه گروه خاصی از جامعه کند، ناخودآگاه طرز تفکر و رفتارش شبیه همان گروه خاص می شود. در کتاب «بحار الانوار» از امام صادق (ع) نقل است که می فرمایند: « تراشیدن موی سر برای جوان، شکنجه و برای پیر، بزرگی و وقار است.» این سخن امام صادق (ع) نشان می دهد که والدین و مربیان باید به خواسته و تمایلات نوجوان توجه کنند. آنگاه امام، برای اینکه بچه را ناراحت نکرده باشد، یک توپ قشنگی را در دستشان گرفتند و سپس جلوی کودک آن را رها کردند.

روایات بسیاری وجود دارد مبنی بر اینکه ائمه معصومین (ع) با نوجوانان و جوانان طوری رفتار می کردند تا نیازهای ذاتی و غریزی شان سرکوب نشود. حجتالاسلام رضا مهکام امروز در گفتوگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به اهمیت مسئله تربیت اظهار کرد: تربیت انواع مختلف دارد و دارای اهمیت فراوانی در رشد و بالندگی فرزندان است و تربیت جنسی یکی از مسائل مهم در زمینه تربیت کودکان است. بر اساس آموزه های دین اسلام، انسان در زمان کودکی خود تمایلات جنسی ندارد اما برای اینکه در سن بلوغ بتواند غریزه های جنسی اش را کنترل کند، باید از زمان کودکی به درستی تربیت شود. وی اضافه کرد: داشتن فرزند برای والدین همانند داشتن نیروی انسانی است که میتواند در کارها و مسئولیها پدر و مادر را کمک و یاری رساند که در آیه 72 سوره نحل در این رابطه آمده است «وَ اللَّهُ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً وَ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ أَزْواجِکُمْ بَنینَ وَ حَفَدَةً؛ خداوند برای شما از همسرانتان فرزندان و یاورانی قرار داد که به خدمت آنان در حوائجتان استعانت بکنید و با دست آنان مکاره و ناملایمات را از خود دور کنید».

پزشکان میگویند: اگر هنگام تولید نطفه پدر مسموم باشد، تمام سلولهای بدن او مسموم بوده و در نتیجه علیل خواهد بود، و از این نطفه مسموم و علیل، جنین ناقص و علیل به وجود میآید، این مسمومیت ممکن است در اثر غذای فاسدی، چون خوردن مشروب، کشیدن تریاک، کشیدن چرس و بنگ و غیره باشد، پس در هنگام مسمومیت، مخصوصاً مستی، بایستی از تولید مثل خودداری کرد.(۱۳) در اسلام هم سفارش شده که از لقمه حرام پرهیز شود، و همین طور از مجامعت بعد از احتلام بدون غسل، مجامعت در ایام حیض و عادت ماهانه، حرف زدن در حال مجامعت، تصور و فکر شیطانی داشتن و… به همین جهت است که علی(ع) بعد از وفات فاطمه(س) می خواست همسر اختیار کند به عقیل برادرش ـ که اطلاعات وسیعی از نسب قبائل عرب و تاریخ گذشته آن روز داشت ـ سفارش فرمود که از اقوام اصیل و شجاع عرب همسری برای من انتخاب کن که زاده شجاعان و وارث دلاوری و شهامت باشد؛ زیرا می خواهم از این ازدواج فرزند شجاع و دلیری به دنیا بیاید، عقیل پس از بررسی و جستجو «ام البنین کلابیّه» را پیشنهاد داد. در آیات ۳۶ و ۴۰ سوره احزاب می توانید عدم محرمیت همسر فرزندخوانده بر فرزندپذیر و حلال بودن ازدواج با او پس از جدایی را مشاهده نمایید.

بسیاری از سؤالات و ابهاماتی که در موضوعات مختلف زندگی، مسیر برخورد اولیا و مربیان را تاریک میگرداند از فروغ اعجازآمیز این روایت شریف از میان میرود و به روشنی تبدیل میشود؛ شیوه برخورد با فرزندان کم همت یا تنبل، فرزندانی که در انجام عبادات و تکالیف شرعی بیرغبت هستند یا آنها که دچار مشکلات اخلاقی هستند، میزان استقلال مالی و نحوة حسابرسی در اموال، چگونگی ابراز محبّت، مشارکت سیاسی و اجتماعی، زمان ازدواج و.. البته بداخلاقی های بی مورد باعث می شود که نوجوان دست به مخفی کاری بزند یا رابطه اش را با والدین کم کند. این کار باعث می شود که نوجوان راحت بتواند مشکلات و مسائل خود را با والدینش مطرح کند و در نتیجه دچار انحرافات جنسی نشود. قصه و داستانی هم که برای بچه بازگو میشود باید مناسب درک و شعور او باشد و زیاد طولانی و خستهکننده نباشد و در آن بر جوانب و نکتههای زیبا و جالب اشاره کند تا بچه بهتر بتواند آن را فراگیرد. در حقیقت این قوانین حتی برای قبل از بارداری هستند. در واقع میان عزت نفس و خودداری از رفتارهای نامناسب رابطه ای مستقیم برقرار است؛ زیرا کسی که برای خودش ارزش قائل باشد، مرتکب گناه نمی شود و ارزش خود را زیر سوال نمی برد.

دیدگاهتان را بنویسید