از دریاچه ارواح مازندران چه می‌دانید؟ + عکس

به گزارش سلام نو، در منطقه‌ای رام نشده در شمال ایران، دریاچه‌ای بسیار زیبا و مخفی وجود دارد که شاید در اولین بازدید نام آن را مسخره کنید و این مکان جایی جز دریاچه ارواح در نوشهر در استان مازندران نیست.

در آرام‌ترین و مبتکرانه‌ترین نقطه نوشهر در استان مازندران، در میان درختان درهم تنیده جنگل پهن برگ، باورنکردنی‌ترین و در عین حال بسیار زیباترین دریاچه ایران قرار دارد. به این دریاچه ممرز یا مولا کلا نیز می‌گویند که به دلیل قرار گرفتن در این مکان به این نام می‌گویند اما معروف‌ترین نام آن دریاچه ارواح است.

طول دریاچه ۳۰۰ متر و عرض آن ۷۰ متر است و در مجموع مساحتی بالغ بر ۴۰ هکتار دارد که سطح و اطراف آن پوشیده از درختان توسکا و ممرز است. ممرز گونه‌ای بومی از گیاهان و درختان با ارتفاع ۱۵ تا ۲۵ متر، با تنه کوتاه و پوست صاف و سبز خاکستری است که سال‌ها در دریاچه ریشه کرده و اکنون پوسیده شده است. به دلیل نزدیکی مداوم به آب این دریاچه به دلیل ظاهر متمایز و زیبایی خیره کننده‌اش در فهرست میراث طبیعی قرار گرفته است.

از دریاچه ارواح مازندران چه می‌دانید؟ + عکس

سکوت وحشتناک و مرگبار آن مطمئنا آدرنالین را در شما ایجاد می‌کند. طبیعت بکر اطراف دریاچه در اکثر روزها مه آلود است و صدای حیوانات وحشی در اطراف آن به گوش می‌رسد. در ترکیب با منظره درختان خشک شده در وسط دریاچه، نام دریاچه ارواح را برای آن به ارمغان آورده است.

این دریاچه اسرارآمیز مانند نامش شکلی متمایز و عجیب نیز دارد. این موضوع به قدری متفاوت است که همین تفاوت باعث شد نام آن به عنوان یکی از میراث طبیعی ملی ایران به ثبت برسد. ظاهر این دریاچه به گونه‌ای است که انگار در وهله اول فکر می‌کنید درختان به عقب رشد می‌کنند و ریشه‌ها بیرون هستند.

از دریاچه ارواح مازندران چه می‌دانید؟ + عکس

آب آنقدر تمیز و براق است که در اثر انعکاس درختان در آب بر زیبایی آن می‌افزاید. چیزی که در نگاه اول نفس شما را بند می‌آورد، بقایای تنه‌های وسط دریاچه است که به درختان مرده معروف هستند. همچنین می‌توانید از جنگلی که دریاچه ممرز را در بر گرفته است دیدن کنید و از هوای پاک و مناظر طبیعی آن لذت ببرید. آیا تا به حال به این واقعیت فکر کرده‌اید که چه داستان مبهم و احتمالا جذابی ممکن است پشت نام دریاچه‌ای باشد که مردم محلی آن را دریاچه ارواح می‌نامند؟ فضای مبتکرانه و آرام این مکان بیشتر روزها با صدای حیوانات وحشی و سایر حشرات دنبال می‌شود و بیشتر روزها مه آلود است. این دو عامل در کنار شکل عجیب دریاچه، تصویری هذیانی را رقم می‌زند. مردم محلی به درستی این نام را برای این دریاچه انتخاب کرده‌اند و بسیاری از آنها هنوز هم این مکان را جایی می‌دانند که ارواح در آن قرار دارند.

از دریاچه ارواح مازندران چه می‌دانید؟ + عکس

دو راه برای بازدید از ممرز وجود دارد: اول اینکه می‌توانید به نوشهر یا یکی از شهرهای دیگر نزدیک منطقه بروید و در یکی از تختخواب‌ها، هتل‌ها یا متل‌های محلی اقامت کنید. در غیر این صورت، می‌توانید در محل کمپینگ بزنید و تعطیلات متفاوتی را تجربه کنید.

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ممرز در فصل بهار و تابستان است. لطفا به یاد داشته باشید که فقط خودروهای چهار چرخ محرک می‌توانند مسیر دریاچه را طی کنند و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند. در اطراف دریاچه هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد و قبل از حرکت باید خرید خود را در شهر انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید